Bp Libera o "chemii" chrześcijaństwa
O tym, że należy wierzyć w wielowiekową "chemię" chrześcijaństwa, pogodę ducha i nauki, i pielęgnować ją - mówił bp Piotr Libera 6 października podczas 48. inauguracji roku akademickiego w płockiej filii Politechniki Warszawskiej.
Hierarcha przypomniał, że od pewnego czasu czuje się na tej uczelni bardziej "u siebie". To dlatego, że papieżem jest obecnie chemik z wykształcenia. Miał nawet podjąć takie studia, ale "gdy Pan woła, zostawia się sieci, łódź czy probówki, wzory i odczynniki, i wyrusza `kędy mnie woła mój Bóg i mój Pan`".
Odniósł się również do zwyczaju, jaki ma papież Franciszek - prawie każdego dnia do kogoś telefonuje. Pewien włoski dziennik w poradniku, co wtedy należy zrobić, napisał, żeby nie bać się zachowywać normalnie - naturalność jest cechą, którą Ojciec Święty wysoko sobie ceni. Poza tym w poradniku napisano, żeby nie pytać o problemy watykańskie, ale na przykład pozdrowić papieża-emeryta Benedykta. Poza tym nie można wtedy starać się na przykład załatwić "ciepłej posadki" znajomemu księdzu, bo papież pożałuje, że zadzwonił.
"Dobrze by było, gdybyśmy umieli przenosić te kilka prostych rad w nasze życie, także akademickie: zachowujmy się, i jako studenci, i jako profesorowie, normalnie. Bądźmy dla siebie dobrzy - choć trochę wymagań nigdy nie zaszkodzi. Umiejmy się razem pośmiać" - zwrócił się do społeczności uczelni bp Libera.
Prosił też, by wybaczać światu i innym ich niedoskonałości, a na końcu sobie oraz by nie zapominać o wdzięczności wobec "starych mistrzów", uczelni i nauki, bo wdzięczność to piękna, ludzka cecha. Zwracał się też do uczestników inauguracji, aby "żyli dla prawdy i kochali: dobrze, mądrze, pięknie".
W programie inauguracji znalazł się także m.in. wykład inauguracyjny prof. dr. hab. inż. Piotra Wolańskiego nt. "Polska droga w kosmos", przemówienie prof. dr. hab. inż. Jana Szmidta - rektora Politechniki Warszawskiej, immatrykulacja studentów pierwszych roczników oraz śpiew "Gaudeamus igitur".
Politechnika Warszawska Filia w Płocku powstała w 1967 r. W jej skład wchodzą: wydział budownictwa, mechaniki i petrochemii oraz Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych. Na studiach dziennych i podyplomowych kształci się w niej około 2,3 tys. studentów na studiach zaocznych i stacjonarnych.
Skomentuj artykuł