Bp Libera: zarządzenie dot. sprawowania czynności liturgicznych Triduum w czasie epidemii
Biskup płocki Piotr Libera wydał zarządzenie dotyczące sprawowania czynności liturgicznych w obecnym stanie epidemii, w tym celebracji Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Ponadto sugeruje w nim odłożenie spowiedzi na czas po ustaniu pandemii oraz przedłuża dyspensę od obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy św. do 12 kwietnia, czyli do Wielkiej Nocy. Zaleca udział w ważnych nabożeństwach za pośrednictwem mediów.
W trosce o zdrowie i odpowiedzialność za innych, biskup płocki Piotr Libera wydał zarządzenie regulujące wykonywanie w kościołach diecezji czynności liturgicznych, związanych z trwającym stanem pandemii koronawirusa. Przedłuża w nim do 12 kwietnia, czyli do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, możliwość skorzystania z dyspensy od obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy św. Przypomina, że tą dyspensą objęte są również dzieci i młodzież.
W czasie trwania stanu epidemii osoby uczestniczące w liturgii Mszy św. za pomocą mediów mogą korzystać z daru Komunii duchowej. Specjalna instrukcja, jak ją praktykować, zostanie udostępniona w mediach diecezjalnych, do pobrania i rozpowszechniania wśród wiernych.
W zarządzeniu podkreśla się, że wszystkie liturgie, którym będą przewodniczyć biskupi, będą transmitowane przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej oraz na kanale KRDP na YouTube. Parafie powinny tak zorganizować celebracje Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, aby wierni mogli w nich uczestniczyć za pośrednictwem mediów. Warto przypomnieć wiernym, że nieobecność na liturgiach Wielkiego Tygodnia nie powoduje grzechu.
Z powodu pandemii w parafiach diecezji płockiej w Niedzielę Palmową nie będzie tradycyjnej procesji z palmami. Z kolei w Wielki Czwartek Msza św. krzyżma odbędzie się bez udziału księży z diecezji. Po zakończeniu pandemii zostanie zorganizowana specjalna Msza św. dziękczynna z udziałem kapłanów, z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich.
Jeśli chodzi o obchody Triduum Paschalnego, to w czasie wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej nie będzie obrzędu „mandatum”, czyli obmycia nóg. Na końcu liturgii Najświętszy Sakrament pozostanie w tabernakulum, jego adoracja indywidualna może odbywać się do godz. 20.00. Z kolei w Wielki Piątek Męki Pańskiej w czasie adoracji krzyża wierni nie będą go całować. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony bez procesji do symbolicznego Grobu Pańskiego, jego adoracja indywidualna może potrwać do godz. 21.00.
W Wielką Sobotę w kościołach czy innych miejscach nie będzie tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów. W zamian za to w każdej rodzinie powinno zostać odmówione błogosławieństwo stołu. Jego treść będzie dostępna w mediach społecznościowych i internecie oraz na kartkach, rozłożonych w kościołach lub innych miejscach, aby wierni mogli zabrać je do domów.
Możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim może trwać do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej, kiedy to należy ją zakończyć i nie wznawiać po zakończeniu liturgii. Przy Grobie Pańskim nie mogą pełnić warty strażacy ani inne służby.
Wigilię Paschalną można rozpocząć najwcześniej o godz. 20.00, bez uprzedniego rozpalenia ogniska. Liturgia zostanie skrócona, odbędzie się bez poświęcenia wody i pokropienia wiernych. Po liturgii Wigilii Paschalnej i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie procesji rezurekcyjnych. Jeśli wierni będą chcieli otrzymać w kościele wodę święconą, może być ona dystrybuowana jedynie w małych butelkach, bez czerpania jej przez wiernych.
Jeśli chodzi o spowiedź wielkanocną, to władza diecezjalna zaleca „daleko idącą ostrożność”. Konfesjonał musi być zabezpieczony folią i często dezynfekowany. W miarę możliwości należy przystosować do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania oddzielne, wentylowane kaplice lub pomieszczenia w obrębie kościoła (np. zakrystie) lub poza nim (np. sale parafialne). Spowiednik i penitent pozostaną oddzieleni od siebie przynajmniej 1,5 metra, możliwe jest użycie masek ochronnych. Wierny nie całuje stuły po przyjęciu sakramentu pokuty i pojednania.
Sugeruje się też praktykę żalu doskonałego. W formie elektronicznej zostaną udostępnione specjalne ulotki do przekazania wiernym, z instrukcją, jak wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego, z intencją przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy będzie to możliwe. Księża zobowiązani są przekazać wiernym, że spowiedź wielkanocną można odłożyć na czas po ustaniu pandemii. W Polsce spowiedź i Komunia Święta wielkanocna mogą być praktykowane przez wiernych aż do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku przypada 7 czerwca.
We wskazanym czasie w okresie po pandemii każda z parafii zorganizuje dzień spowiedzi, podczas którego wszyscy, którzy obecnie praktykują akt żalu doskonałego, będą mogli skorzystać indywidualnie z sakrament pokuty.
Ponadto bp Libera w zarządzeniu zaleca odłożenie sakrament chrztu św. dzieci, poza niebezpieczeństwem śmierci czy innymi ważnymi powodami. Jeśli jednak będzie miał miejsce, to najlepiej poza Eucharystią, z udziałem jednego dziecka, z użyciem nowo poświęconej wody. Kapłan udzielający sakramentu powinien mieć zdezynfekowane dłonie, pozostawać w dystansie od chrzczonego dziecka, rodziców i chrzestnych. Do Wielkanocy zostaje zawieszone sprawowanie sakramentu bierzmowania, a materiały dla kandydatów do bierzmowania trzeba przekazywać im za pośrednictwem internetu.
Nie zostało zawieszone przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej – ma się odbywać za pomocą mediów i internetu. Można korzystać z linków i pomocy, zamieszczonych na stronie internetowej wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej. Ostateczna decyzja co do liturgii Pierwszej Komunii Świętej zostanie podjęta po Wielkanocy, podobnie jak w przypadku Odnowień Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
Gdy chodzi o sakrament małżeństwa, to można go udzielić, jeśli tak pragną narzeczeni. „Spotkania dla narzeczonych”, przygotowujące do przyjęcia sakramentu, prowadzone są obecnie za pośrednictwem internetu.
Jeśli chodzi o sprawowanie sakramentu namaszczenia chorych, to należy go ograniczyć do przypadków niebezpieczeństwa śmierci, z zachowaniem bezpiecznej odległości od chorego, z użyciem maski ochronnej i jednorazowych rękawiczek ochronnych.
W przypadku pogrzebu, zależy zachować przepisy sanitarne władz państwowych. W uroczystości może wziąć udział jedynie najbliższa rodzina zmarłego. Pogrzeb należy ograniczyć do stacji w kościele oraz stacji przy grobie. Nie wolno organizować modlitwy w domu oraz konduktu pogrzebowego na cmentarz. Trzeba organizować Msze św. pogrzebowe w kościołach (a nie w kaplicach) Jest też zakaz otwierania trumny, zarówno w świątyni, jak i na cmentarzu.
Nowe zarządzenie bp. Piotra Libery obowiązuje w diecezji płockiej od 23 marca.
Skomentuj artykuł