Bp Milewski: nie można tworzyć prawa bez odniesienia do wartości

Bp Milewski: nie można tworzyć prawa bez odniesienia do wartości
(fot. youtube.com/KRDP TV)
KAI / sz

O tym, że nowego prawa nie można tworzyć bez odniesienia do wartości, powiedział bp Mirosław Milewski podczas Mszy św. za Ojczyznę w katedrze płockiej, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski i 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poświęcił także sztandar Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej, który pielęgnuje tradycje oddziału kawalerii Wojska Polskiego II RP.

 

W homilii bp Mirosław Milewski zaakcentował, że Konstytucja w 1791 r. nie narodziła się znikąd. Jej uchwalenie było zwieńczeniem procesu pogłębiania rozumienia w narodzie wartości uniwersalnych: podczas rządów Piastów i Andegawenów, kiedy to fundamenty życia społecznego kształtowały postaci świętych biskupów i męczenników: Wojciecha i Stanisława ze Szczepanowa; podczas epoki Jagiellonów, gdy zbudowano właściwe relacje między Kościołem a tronem, zgłębiając prawo, historię, filozofię, teologię i etykę chrześcijańską.

Biskup podkreślił, że nie byłoby tekstu tej Konstytucji, gdyby nie wkład duchowieństwa, które patrzyło daleko za horyzont rzeczywistości, bez kapłanów dostrzegających różne prądy myślowe, zmagających się z nimi, dyskutujących, poruszających sumienia.

Przypomniał też postać młodego nowicjusza jezuickiego - Stanisława Kostki herbu Dąbrowa z mazowieckiego Rostkowa, wielkiego czciciela Maryi. Jego droga do chwały świętych opisana została przez królów Polski, przekonanych o opiece Stanisława, w ich listach do kolejnych papieży: przez Zygmunta III Wazę, Władysława IV, Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Jana III Sobieskiego. Św. Stanisławowi Kostce przypisuje się wstawiennictwo w czasie bitew pod Chocimiem, Kamieńcem i Wiedniem.

DEON.PL POLECA

Bp Milewski stwierdził ponadto, że dyskusja o nowej polskiej Konstytucja, to dyskusja także o stanie polskiego, mazowieckiego ducha, o siłę moralną, która może skierować w dobrym kierunku - nie trwania w przeciętności, ale dźwigania siebie i innych ku górze. Kiedy w społeczeństwie trwa dyskusja o potrzebie napisania nowej Ustawy zasadniczej, Polacy stają wobec "wielkiego wyzwania uporządkowania ładu społecznego w Ojczyźnie".

"Nie można tworzyć jakiegokolwiek prawa, nie można budować fundamentów jakiegoś systemu prawnego bez odniesienia do wartości, które przez wieki definiowały naszą Ojczyznę. Obok rozwiązań formalnych, które są ważne, trzeba przy okazji pisania nowej polskiej Konstytucji zapytać zatem, jakie wartości chcemy w niej przekazać" - zaznaczył biskup pomocniczy diecezji płockiej.

Zapytał także, czy znajdą w niej miejsce odniesienie do Boga, szacunek dla prawa naturalnego, tego, co jest duchowym dziedzictwem ponad tysiąca lat chrześcijaństwa i polskiej myśli społecznej; a wreszcie dla tych wartości, które Bóg przekazał w Dekalogu, a Chrystus uzupełnił w Ośmiu Błogosławieństwach, nazywanych "Konstytucją Kościoła".

Podczas Mszy św. bp Mirosław Milewski dokonał także poświęcenia sztandaru Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej. Pielęgnuje on tradycje oddziału kawalerii Wojska Polskiego II RP. Pułk ten powstał w 1920 r. w Łęczycy, a do Płocka został przeniesiony w 1921 r. Stacjonował w mieście do wybuchu II wojny światowej.

Po Mszy św. odbyły się uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza, z udziałem pocztów sztandarowych i oddziałów rekonstrukcyjnych. Strzały na wiwat wystrzeliły Płocka Drużyna Kusznicza i Bractwo Kurkowe w Płocku.

Następnie na Starym Rynku odbyła się ceremonia przekazania sztandaru Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej, prezentacja pododdziału, tańce narodowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła".

Na wieczór w bazylice katedralnej zaplanowano koncert patriotyczny Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Zapłoną też Ogniska Patriotyzmu przy płockich parafiach. Równocześnie przez cały weekend majowy promowana jest akcja "Polska flaga w każdym domu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Milewski: nie można tworzyć prawa bez odniesienia do wartości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.