Bp Muskus spotkał się z chorymi w Kalwarii Zebrzydowskiej

Bp Muskus spotkał się z chorymi w Kalwarii Zebrzydowskiej
(fot. Wikimedia Commons)
KAI / sz

Wasze cierpienie ewangelizuje świat, który ulega pokusie zapominania o Bogu, jedynym Dawcy życia, jest wołaniem o poszanowanie godności człowieka - powiedział bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. odprawionej dla chorych i niepełnosprawnych.

W bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej zgromadzili się chorzy, osoby starsze i niepełnosprawne, a także ich rodziny i opiekunowie. Z okazji 25. Światowego Dnia Chorego uczestniczyli oni w pielgrzymce odbywającej się pod hasłem "Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: «wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny»".

Bp Damian Muskus podkreślał w homilii, że osoby chore i niepełnosprawne ewangelizują swoim cierpieniem, bo pokazują, że "krzyżowej drogi nie da się przejść na skróty, które próbuje podpowiadać nastawiony na kult witalności i efektywności świat". - To dzięki wam jest on bardziej ludzki, bo każdą minutą swoich dni świadczycie, że życie, zwłaszcza to, które jest obarczone krzyżem cierpienia, ma niepodważalną wartość i sens - powiedział.

- Jesteście znakiem, który mówi światu, że zawierzenie Bogu w najtrudniejszych chwilach jest jedynym ratunkiem i źródłem siły, pozwalającym przetrwać najcięższe kryzys - zaznaczył kaznodzieja dodając, że doświadczenie choroby uczy zaufania Jezusowi.

- Cud już się dokonał, bo choć zmagacie się z cierpieniami i dotkliwą bezradnością wobec fizycznych niedomagań, wielu odkrywa w waszym życiu obecność Boga i Jego uzdrawiające działanie - zapewnił.

- Niełatwo zrozumieć, dlaczego przychodzi ból i choroba, zniedołężniałość i cielesne ogołocenie. Cierpienie zawsze zadaje pytanie o sens życia i jest szczególnie poruszającym wołaniem o godność człowieka - mówił bp Muskus. Podkreślił, że jedyną drogą dla człowieka, który jest nim dotknięty, jest przyjąć je i zaakceptować jako część życia. - Dzięki temu krzyż choroby czy niepełnosprawności staje się źródłem życia i światłem dla was, dla towarzyszących wam bliskich, dla wszystkich, których spotykacie na swojej drodze - przekonywał.

Na koniec bp Muskus powierzył chorych, ich opiekunów, rodziny, wolontariuszy, lekarzy i pielęgniarki Matce Bożej Kalwaryjskiej i modlił się, by "miejsca cierpienia były zarazem środowiskami afirmacji życia i nadziei, która nie gaśnie mimo najtrudniejszych doświadczeń".

Pielgrzymka chorych do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła się wspólną modlitwą różańcową. Bp Damian Muskus udzielił chorym sakramentu namaszczenia oraz indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Muskus spotkał się z chorymi w Kalwarii Zebrzydowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.