Bp Piotrowski apeluje o modlitwę za dotknięte kataklizmem Peru

(fot. PAP/EPA/Ernesto Arias)
KAI / pk

O modlitwę za dotkniętych kataklizmem mieszkańców Peru i pracujących tam misjonarzy prosi w komunikacie biskup kielecki Jan Piotrowski, niegdyś misjonarz w Peru. Apel jest odpowiedzią na niespotykane powodzie, które w ostatnich dniach nawiedziły Peru i modlitewny apel peruwiańskich biskupów.

"W związku z kataklizmem, który nawiedził Peru, zwracam się z serdeczną prośbą o modlitwę za tych, którzy zostali poszkodowani i zginęli" - pisze bp Piotrowski. Przypomina, że w Peru "pracują polscy i kieleccy misjonarze, dlatego tym bardziej nas to zobowiązuje do wsparcia duchowego misjonarzy i ludzi, wśród których posługują".

W Peru pracują dwaj księża z diecezji kieleckiej: ks. Tomasz Cieniuch oraz ks. Grzegorz Pańczyk. W Peru, jako misjonarz, pracował także bp Jan Piotrowski. Obecny biskup kielecki w latach 1997-1998 i 1999-2000 pracował jako duszpasterz w parafii Santa Maria de Huachipa na przedmieściach Limy w Peru.

DEON.PL POLECA

Niedziela, 19 marca była w Peru Dniem modlitwy i solidarności z ofiarami wielkiego kataklizmu pustoszącego od kilku dni ten południowoamerykański kraj. W wyniku powodzi i lawin błotnych zginęło 75 osób, a 600 tys. zostało zmuszonych do porzucenia swych domów w obawie o życie.

We wszystkich peruwiańskich kościołach modlono się za ofiary. W całym kraju odbyły się też składki na pomoc dla najbardziej dotkniętych kataklizmem. Wielu rodzinom woda zabrała domy, a wraz z nimi dorobek całego życia. Zniszczonych zostało także wiele zakładów pracy, plantacji i gospodarstw. Szkód doznały również kościoły i budynki misji, m.in. placówka franciszkanów w Pariacoto.

Powodzie i lawiny błotne dały się we znaki zwłaszcza w północnej części kraju. Także w stolicy kraju Limie, która odznacza się klimatem subtropikalnym pustynnym i charakteryzuje zazwyczaj bardzo niskimi opadami deszczu (100-600 mm w ciągu roku) doszło do miejscowych podtopień.

Peru przeżywa coroczny okres deszczowy, jednak w tym roku opady są znacznie bardziej intensywne niż zazwyczaj. Klimatolodzy wiążą te zmiany z trwającym od miesięcy zimowych zjawiskiem "El Nino". Spowodowało ono nasilenie ekstremalnych zjawisk klimatycznych na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Piotrowski apeluje o modlitwę za dotknięte kataklizmem Peru
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.