Bp Piotrowski: wszystko zaczynać od Chrystusa

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
KAI / mh

- Planów nie mam żadnych, bo jak mówi Ojciec Święty wszystko trzeba zaczynać od Chrystusa - powiedział tuż po nominacji nowy biskup kielecki Jan Piotrowski.

"Z Chrytusem w imię wezwania, które uczyniłem hasłem mojej posługi biskupiej "W miłości głosić Ewangelię" idę do tego Kościoła a was proszę o modlitwę" - powiedział dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie przewodniczył Mszy św. podczas diecezjalnej pielgrzymki nauczycieli, katechetów i wychowawców. Dodał, że ma nadzieję, że dzięki Bożej pomocy i wstawiennictwu Matki Bożej oraz świętych podoła nowym wyzwaniom.

"Nie bez obaw przyjąłem tę decyzję Ojca Świętego Franciszka, ale przecież Kościół kielecki to ten sam Kościół apostolski i powszechny - to nasza siostra, którą łączy historia, łączą ludzie i łączą święci" - dodał.
Papieską nominację odczytał biskup tarnowski Andrzej Jeż. Były brawa, ale i duże zaskoczenie wiernych i księży.

"Dziękujemy księdzu biskupowi za posługę w misyjnej przestrzeni Kościoła, posługę w naszej diecezji tarnowskiej - pełną ofiarności, gorliwości i miłości. Życzymy aby Kościół kielecki był dalej tą przestrzenią umiłowaną przez księdza biskupa, by spotykał się ksiądz biskup z życzliwością diecezjan i aby przyjął to wielkie dziedzictwo duchowe, któremu na imię diecezja kielecka" - powiedział bp Andrzej Jeż.

DEON.PL POLECA


Biskup tarnowski wręczył biskupowi Piotrowskiemu relikwie bł. Karoliny. Bp Jan otrzymał także od parafii w Zabawie obraz błogosławionej.

Podczas rozmowy z dziennikarzami, pytany o plany duszpasterskie w nowej diecezji bp Piotrowski przypomniał zasadę "widzieć, ocenić i działać". "Głoszenie Ewangelii, zaczynanie od Chrystusa. Do tego powołany jest każdy biskup i ksiądz" - podkreśla bp Piotrowski. Wyznał, że nie miał jeszcze okazji, by dobrze poznać Kościół kielecki i że nie jest jeszcze znana data ingresu.

"Pozdrawiam Kościół kielecki w osobach jego pasterzy, wiernych pięknym pozdrowieniem "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"! I życzę, aby On był zawsze chwalony w każdym zakątku diecezji kieleckiej i w każdym sercu jej mieszkańca" - mówi bp Piotrowski.

Biskup podziękował także wiernym diecezji tarnowskiej. "Bóg zapłać za wszystko, co dobre. Za to, co spotkałem w ludzkich sercach, w świadectwie wiary, w czynach apostolskich. Życzę duchowego wzrostu, zwłaszcza w roku 100. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny i w roku peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego" - mówi bp Piotrowski.

W związku z nominacją, jutro w kościołach diecezji tarnowskiej będzie czytany specjalny komunikat.

"Pragnę razem z Wami skierować pod adresem księdza biskupa Jana Piotrowskiego, nowego biskupa kieleckiego, słowa serdecznych gratulacji oraz życzenia obfitych darów nadprzyrodzonych i naturalnych w kierowaniu Kościołem kieleckim. Proszę Was wszystkich o modlitwę w intencji nowego Biskupa Kieleckiego, aby jego posłudze pasterskiej - w duchu obranego biskupiego hasła "In caritate evangelium praedicare" - towarzyszyła obfitość Bożej łaski oraz życzliwość powierzonych Mu wiernych" - napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Ksiądz dr Jan Piotrowski urodził się 5 stycznia 1953 r. w Szczurowej, która jest jednocześnie jego parafią rodzinną. Po ukończeniu szkoły średniej w Radłowie i złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 25 maja 1980 r. Po święceniach kapłańskich pracował w parafiach: Przecław i Mielec - Ducha Świętego. W latach 1984-1991 pełnił posługę misyjną w Republice Konga w Afryce.

Po powrocie został minowany sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła a w 1995 sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Z kolei w roku 1992 podjął studia specjalistyczne w Instytucie Katolickim w Paryżu otrzymując tytuł licencjata z teologii. Doktorat z teologii uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, na podstawie rozprawy pt.: "Zakładanie i dojrzewanie Kościoła w Kongijskiej Krainie Grand Niari (druga ewangelizacja 1883-1991)". W latach 1997-1999 podjął, z krótką przerwą (w czasie której pełnił obowiązki kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej, a po śmierci proboszcza administratora miejscowej parafii), posługę duszpasterską w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru.

W latach 2000-2010 pełnił z nominacji Kongregacji ds. Ewangelizacji, funkcję Dyrektora Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Ponadto w dniu 24 marca 2003 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Jana członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Dodatkowo w czerwcu 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała ks. Piotrowskiego na Konsultora ds. Misyjnych KEP. Od dnia 22 listopada 2009 r. pełnił urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Był dziekanem dekanatu Nowy Sącz-Centrum oraz prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. W wymiarze diecezjalnym - członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej oraz Rady Kapłańskiej.

W dowód uznania za gorliwą posługę kapłańską Ojciec Święty Jan Paweł II obdarzył ks. Jana w dniu 26 stycznia 2004 r. godnością Kapelanem Jego Świątobliwości. 14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. dr. Jana Piotrowskiego, proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej przydzielając mu stolicę tytularną Siniti. 25 stycznia 2014 r. w katedrze tarnowskiej ks. Jan Piotrowski przyjął sakrę biskupią. Głównym konsekratorem był bp Andrzej Jeż, a towarzyszyli mu abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz bp senior Władysław Bobowski.

Zainteresowania naukowe: misjologia, historia misji, antropologia kulturowa
Inne zainteresowania: muzyka klasyczna, rower, pływanie
Znajomość języków: angielski, francuski, włoski, hiszpański, munukutuba (Kongo Brazaville)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Piotrowski: wszystko zaczynać od Chrystusa
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.