Bp Polak z wizytą wśród rodaków w Irlandii
Od 5 do 12 lutego br. bp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji przebywał z wizytą duszpasterską w Irlandii.
Okazją do odwiedzenia Polaków w tym kraju była 5. rocznica, prowadzonego przy kościele Ojców Dominikanów w dublińskiej parafii Najświętszego Zbawiciela, duszpasterstwa w języku polskim.
Biskup przewodniczył Mszy świętej, w czasie której udzielił sakramentu bierzmowania grupie osób dorosłych. Wziął także udział w zorganizowanej przez Ojców Dominikanów debacie na temat środowiska polonijnego w Irlandii.
Na zaproszenie ks. Jarosława Maszkiewicza, rektora polonijnego ośrodka duszpasterskiego i kościoła św. Audoena na High Street oraz koordynatora duszpasterstwa polskiego w Irlandii, biskup w niedzielę 6 lutego sprawował Mszę świętą wieczorną oraz wygłosił homilię.
W ciągu tygodnia swojego pobytu w Irlandii delegat Konferencji Episkopatu Polski odwiedził biskupów Irlandzkich, spotkał się z kapłanami pracującymi dla Polaków w Irlandii, m.in. w Belfaście (Irlandia Północna) i w Sligo oraz w Dublinie (spotkanie wszystkich kapłanów), a także z posługą duszpasterską odwiedził jedno z więzień w Dublinie, w którym aktualnie przebywa około 30 Polaków.
Oprócz spotkań duszpasterskich biskup Wojciech Polak został przyjęty przez prezydent Irlandii Mary McAlicee oraz złożył wizytę Ambasadorowi RP w Irlandii Marcinowi Nawrotowi.
W rozmowach z biskupami irlandzkimi, przede wszystkim z kard. Sean Brady, Prymasem Irlandii w Armagh, abp. Diarmuidem Martinem, arcybiskupem Dublina oraz bp. Eamonem Walshem, przewodniczącym Komisji Episkopatu Irlandii ds. imigrantów biskup delegat zapoznał się z bieżącą sytuacją duszpasterstwa polskich emigrantów oraz omówił podstawowe kierunki dalszej współpracy.
W całej Irlandii, odpowiadając na sytuację napływu znacznej liczby emigrantów z Polski, widoczną szczególnie po roku 2004, duszpasterstwo w języku polskim prowadzi 33 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, przybyłych na zaproszenie miejscowych biskupów oraz wyższych przełożonych zakonnych.
Poza polonijnym ośrodkiem duszpasterskim w Dublinie na High Street, większość polonijnego duszpasterstwa prowadzona jest w oparciu o parafie irlandzkie, gdzie księża i zakonnicy pełnią posługę duszpasterską dla naszych Rodaków. Kapłani i świeccy podkreślają wielką życzliwość Irlandczyków w przyjęciu polskich emigrantów i wskazują na zainteresowanie i życzliwość miejscowego Kościoła w odniesieniu do pasterskiej troski o Polaków przebywających w Irlandii.
Skomentuj artykuł