Bp Ryś nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim

Bp Ryś nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim
(fot. youtube.com)
3 lata temu
diecezja.pl / ml

Bp Grzegorz Ryś zostanie nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim. Obejmie ten urząd po abp. Marku Jędraszewskim, który pełnił go do 2017 roku.

Publikujemy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

Komunikat

Ojciec Święty Franciszek

mianował arcybiskupem metropolitą łódzkim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Grzegorza Rysia.

Abp Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski

Warszawa, 14 września 2017 roku.

ZAPRASZAMY DZIŚ NA GODZINĘ 17:00 DO KOŚCIOŁA ŚWIĘTEJ BARBARY NA MAŁYM RYNKU W KRAKOWIE NA MSZĘ POD PRZEWODNICTWEM BISKUPA GRZEGORZA.

Biografia

Ks. Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. W latach 1982-1988 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła PAT.

Po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach został zatrudniony na tymże Wydziale i podjął  studia doktoranckie. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2002 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.

Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, cenionym historykiem, liczącym się w środowisku naukowym i kulturalnym, autorem licznych opracowań naukowych i popularnych z zakresu historii i teologii.

Był członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych - miedzy innymi w procesie Jana Pawła II.

Owocną pracę naukową łączy z zaangażowaniem duszpasterskim: aktywnie uczestniczy w życiu Drogi Neokatechumenalnej, głosi kazania, rekolekcje, dni skupienia. Co roku bierze też udział w pieszej pielgrzymce z Krakowa na Jasną Górę.

W latach 2004-2007 był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a od 2007 do 2011 r. był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010-2011 r. był przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce.

Zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, inicjator spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów "Echo Asyżu w Krakowie" (2011); współtwórca i wykładowca kursu "ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich" (od 2010); członek kapituły Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała przyznawanej przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego; uczestnik Ekumenicznego Maratonu Biblijnego w Krakowie (od 2009). Od 2012 członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polsk i Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej.

Członek Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r.

Symbolika herbu

Bp Ryś nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim - zdjęcie w treści artykułu

Na czerwonym tle widnieje wyłaniająca się z obłoków błogosławiąca ręka Opatrzności, motyw z pateny zmarłego w 1118 roku biskupa Maura. Za nią równoramienny, ozdobny krzyż, tzw. Crux gemmata. Patena odnaleziona wraz kielichem w biskupim grobie jest najstarszym naczyniem liturgicznym zachowanym w katedrze wawelskiej. Odsyła więc do najdawniejszych korzeni polskiego chrześcijaństwa; wzywa także do troski o zachowanie i pomnożenie wielkiego historycznego dziedzictwa wiary i kultury, którego syntezą jest Wawel.

Działalność

Bp Ryś aktywnie działa w Internecie. Jego homilie i konferencje cieszą się bardzo dużą popularnością głownie z powodu prostego i zrozumiałego języka oraz mądrej i spokojnej analizy danego problemu. Jest autorem książek o tematyce duchowości chrześcijańskiej.

Bp Grzegorz Ryś jest również autorem cyklu DEON.pl, w którym odpowiada na pytania czytelników związane z najtrudniejszymi miejscami w Biblii. Całość cyklu znajdziesz >>TUTAJ<<. Wziął udział w akcji #DziękiFranciszku.

Zapraszamy na mszę z biskupem Rysiem w najbliższy czwartek w Krakowie. Szczegóły poniżej: 

Bp Ryś nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Ryś nowym arcybiskupem metropolitą łódzkim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.