Bp Ryś: potrzeba nam nawrócenia ekologicznego

(fot. Konferencja Episkopatu Polski / YouTube)
KAI / psd

W niedzielne popołudnie w miejscowości Kiełkowice biskup Grzegorz Ryś wygłosił konferencję do uczestników XXXV Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. "Papież Franciszek uczy nas, że w nawróceniu ekologicznym chodzi o to, byśmy wypracowali kompletnie nową kulturę życia" - mówił hierarcha.

Biskup Ryś odwołał się do ostatniej encykliki papieża Franciszka "Pochwalony bądź". Pytał retorycznie dlaczego niewielu chce czytać list napisany przez Ojca Świętego do wszystkich ludzi - wierzących i niewierzących. "Może się wydawać, że niektóre sprawy poruszane przez Franciszka są zbyt ogólne i nas nie dotyczą, ale papież ma niesamowitą zdolność, że od wielkich spraw, o których czasem nawet nie mamy wiedzy, przechodzi do konkretów, mówiąc na przykład o wyłączeniu na chwilę klimatyzacji lub skręceniu piecyka" - powiedział.
Odwołując się do hasła przewodniego pielgrzymki "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" biskup Ryś wskazał, że bardzo ważne w życiu chrześcijan staje się pojęcie nawrócenia ekologicznego. Tłumaczył, że ma ona polegać na wypracowaniu nowej kultury, bo problemy ekologiczne mają to samo źródło, co bieda ludzka - wewnętrzne nieuporządkowanie oraz grzeszne skłonności.

"Jeśli więc zastanawiacie się czego Wam w życiu brakuje, to pomyślcie, że są takie rejony na świecie, gdzie problemem jest dostęp do wody i mąki (…) papież ma jednak absolutne przekonanie, że młodzi ludzie, którzy siedzą także tutaj, zrobią rewolucję kulturalną" - wyjaśniał. Dodał, że ważne staje się wyrzeczenie konsumenckiego charakteru życia i sztucznego generowania potrzeb, w tym wyrzucania jedzenia, które papież nazywa "kradzieżą ze stołu ubogich". Duchowny wskazał, że istotne jest odnalezienie prawdziwego celu życia, który w pędzie dzisiejszego świata po prostu się zagubił. "Efektem takiego myślenia jest rosnąca bieda, coraz większa liczba osób żyjących na skraju nędzy i dramatyczna eksploatacja świata" - mówił.

DEON.PL POLECA

Hierarcha ukazywał, że odpowiedzią na "zwariowany", stworzony przez ludzi świat, są dwie zasady. Pierwsza z nich to "mniej znaczy więcej" - biskup odwołał się choćby do kupowania w sklepiku pielgrzymki, "żeby wziąć tyle, by się najeść, a nie nadźwigać". W tym kontekście mówił także o znalezieniu jednego miejsca w Kościele i robieniu oraz rozwijaniu tego, w czym się jest dobrym, a nie angażowaniu się we wszystko. Za drugą zasadę uznał stwierdzenie, że "być znaczy więcej niż być użytecznym", bo wtedy budzi się wewnętrzna radość z każdego człowieka dookoła i działanie w bezinteresowności.

Biskup Ryś wskazywał, że w tym pryzmacie istotne jest odmienianie oblicza Kościoła, w którym także zdarzają się przypadki konsumenckiego podejścia do przeżywania wiary. "Bo wspólnota jest tam, gdzie masz ochotę coś od siebie dać i bardzo potrzebna nam jest miłość braterska, która jest bezinteresowna" - zakończył hierarcha.


Redakcja DEON.pl poleca:

WIARA Z LEWEJ PRAWEJ I BOŻEJ STRONY

bp Grzegorz Ryś

Wspólnota w Kościele jest nam zadana, my jej nie tworzymy, my musimy do niej dorastać.

Skoro wiara jest osobistym spotkaniem z Bogiem, to po co nam Kościół? Ten Kościół, który jest pełen takich samych grzeszników jak ja sam? Nieważne, czy jesteś w samym środku Kościoła, czy też nie znajdujesz dla siebie miejsca nawet na jego obrzeżach.

Dzięki tej książce spotkasz Jezusa i dotkniesz Kościoła.W tekstach biskupa Grzegorza Rysia rozpoznasz Kościół, który Cię boli, ale też Boga, który na każdy nasz ból ma lekarstwo. '

To nie jest hurraoptymizm, to obietnica: zrozum Chrystusa, by zrozumieć Jego Kościół. A wtedy znajdziesz w tej konkretnej wspólnocie miejsce dla siebie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Ryś: potrzeba nam nawrócenia ekologicznego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.