Bp Ryś: spieszmy się pomnażać dary ŚDM
Światowe Dni Młodzieży przyniosły młodym Polakom doświadczenie wiary i powszechności Kościoła - powiedział 25 października w Bielsku-Białej bp Grzegorz Ryś. Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej był autorem kolejnej katechezy dla dorosłych w bazylice hałcnowskiej.
We workowym wykładzie pt. "Co zrobić, żeby Słowo nie pozostało bezowocne?", poświęconym owocom Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016, bp Ryś porównał doświadczenie lipcowego wydarzenia do otrzymanych talentów z przypowieści ewangelicznej. Na pytanie jak zachować takie doświadczenie - niezwykły dar - duchowny odpowiedział, wskazując na czytanie z Ewangelii św. Mateusza.
- Zachowuje ten, kto pomnaża. Kto nie pomnaża, zostanie mu zabrane nawet to, co mu się wydaje, że ma. Jeśli się nie odważymy pomnażać tego, cośmy otrzymali, to stosunkowo niedługo będzie nam się wydawało, że mieliśmy Światowe Dni Młodzieży - przestrzegł, zwracając uwagę, że pomnożenie darów ŚDM musi nastąpić jak najszybciej, bez wahania.
- Siła wzrostu bierze się nie z tyle z wysiłków tych, którzy pracują , lecz z jakości tego, co otrzymali. To potężny kapitał. To, co dostajemy od Boga, ma siłę wzrostu. Trzeba zobaczyć, czym jest ten talent, Boży dar, który otrzymaliśmy podczas ŚDM - dodał. Podkreślił, że ważne jest rozeznanie dzieła Bożego.
- Trzeba pozbierać to, co ludzie przeżyli. Trzeba się nawzajem posłuchać. Ważne, by dać wobec siebie świadectwo, co do tego, co się stało. Wszystko po to, by rozeznać ten talent - zaznaczył.
Jak zauważył przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, na dary Światowych Dni Młodzieży składały się doświadczenia żywej wiary i powszechności Kościoła. Zwrócił uwagę, że podstawowe doświadczenie wiary, które wydarzyło się podczas ŚDM, polegało "na spotkaniu wprost z Chrystusem, modlitwie, adoracji".
- Siła ŚDM to była siła doświadczenia wiary. Nie można mówić młodym o adoracji, jeżeli się nie otworzy tabernakulum - zaapelował.
Zdaniem biskupa, kolejnym wielkim darem spotkania młodzieży z całego świata było doświadczenie powszechnego Kościoła. - To pozytywne doświadczenie. Dzięki niemu widać, że warto skorygować naszą narrację wobec Kościoła w Polsce jako samotnej wyspy chrześcijaństwa w świecie, który spoganiał. Mieliśmy piękne doświadczenie wzbogacania się, wymiany, to była okazja do popatrzenia na siebie inaczej - dodał. Zauważył też, że nawiązane podczas lipcowego wydarzania kontakty z rówieśnikami nadal są podtrzymywane i trwają w wielu parafiach.
Hierarcha nawiązując do nauczania papieża Franciszka, podkreślił, że podczas ŚDM zobaczyliśmy Kościół, dający się opisać za pomocą słów: towarzyszyć, zaprosić, włączyć i ucieszyć się. Wyjaśniając te pojęcia, duchowny przypomniał, że zdaniem papieża, Kościół potrzebuje dziś przede wszystkim zmiany odniesienia.
- Czyli tego, jak my się nawzajem w Kościele traktujemy. Na własne oczy widzieliśmy, że taki model Kościoła działa. Jest fascynujący, pociągający, otwierający. Podczas ŚDM wydarzyło się doświadczenie wiary i niezwykłe doświadczenie Kościoła. Mamy to pomnożyć! - podsumował na koniec.
Po katechezie biskup odpowiadał na zadawane przez słuchaczy pytania.
Cykl katechez dla dorosłych w Bazylice Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie rozpoczął się miesiąc temu od spotkania z bp. Romanem Pindlem. Wśród zaproszonych do końca tego roku gości będą jeszcze: patrolog - ks. Edward Staniek, i liturgista - bp Piotr Greger.
Hałcnowski kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej 2 lipca br. Uroczystościom przewodniczył ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Tytuł "bazyliki" Ojciec Święty przyznaje świątyniom wyjątkowym ze względu na szczególną wartość historyczną lub znaczenie duszpasterskie.
Skomentuj artykuł