Bp Ryś: wszystkie wydarzenia Ewangelii są zapisane dla nas

(fot. youtube.com)
KAI / pk

Kolejny raz tuż przed uroczystością św. Stanisława BM z Wawelu na Skałkę przeszła Akademicka Droga Światła. Rzesze studentów pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia rozważały 14 stacji upamiętniających spotkania Zmartwychwstałego ze swoimi przyjaciółmi i uczniami.

- Ta Droga Światła powinna być spotkaniem z Panem Jezusem Zmartwychwstałym. Nie tyle medytacją nad tym, co się stało, ale nad tym co się dzieje. Wszystkie wydarzenia Ewangelii są zapisane po to, byśmy wiedzieli, że są dla nas. Chrystus jest ten sam wczoraj i dziś. Tak jak spotyka Marię Magdalenę czy Tomasza w Wieczerniku, tak spotyka każdego z nas - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś.

Na wstępie do zebranych zwrócił się kard. Stanisław Dziwisz, który ocenił, że Droga Światła ma niesamowitą wymowę w perspektywie 1050. rocznicy Chrztu Polski. - Chrzest ten zapoczątkował wiarę w Polsce, ale to z Krakowa przyszło odrodzenie. Życzę Wam, aby to trwało. Trzeba to pogłębić i żyć przeszłością, ale patrzeć w przyszłość. Odbył taką drogę na pewno św. Stanisław, wyjątkowy świadek Chrystusa i odrodzenia Polski. Idziecie jego drogą, jego śladami. Nieście to światło dla całego Krakowa - powiedział do studentów metropolita krakowski.

Tradycyjnie rozważania Akademickiej Drogi Światła przygotował bp Grzegorz Ryś - w tym roku oparte one zostały o słowa Psalmu 16. Studenci usłyszeli o prawdziwym znaczeniu uległości wobec Boga i radości poddania się Jego władzy, przestrogę przed budowaniem fałszywego, własnego obrazu Boga czy zachętę do poznawania prawdy o sobie w pouczeniach miłującego Boga.

DEON.PL POLECA

- Błogosławimy Cię, Panie, za Pięćdziesiątnicę. Za tę pierwszą i za tę najbliższą. I za tę, którą było nasze bierzmowanie. Za nieustanną Pięćdziesiątnicę w Kościele. Za obietnicę spełnioną! I nieustannie się spełniającą. Jak źródło - brzmiał fragment rozważań. Procesji młodych ulicami Krakowa i bulwarami wiślanymi towarzyszył zapalony paschał jako symbol życia, radosny śpiew i taniec ognia wykonywany z użyciem specjalnych sprzętów, zwanych poikami.

- Jesteśmy tu by dać świadectwo swojej wiary - chcemy cieszyć się i pokazywać miastu naszą radość z trwającego czasu paschalnego. Chcemy być też razem - jako wspólnota przychodzimy tutaj, by wychodzić do innych ludzi i świadczyć o Bogu - powiedziała Magda z DA przy Kolegiacie św. Anny. - Jestem tu pierwszy raz - słyszałam, że jest to niezwykłe doświadczenie Boga we wspólnocie młodych, dla których wiara i Kościół są ważne. Dlatego chcę ten dzisiejszy wieczór właśnie tak przeżyć - dodała Basia z DA "Beczka".

Droga Światła (Via Lucis) to nabożeństwo wielkanocne, wzorowane na Drodze Krzyżowej (Via Crucis). Polega ono na przeżywaniu spotkań Chrystusa Zmartwychwstałego z uczniami aż do momentu zesłania Ducha Świętego. Autorem schematu nabożeństwa jest św. Jan Paweł II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Ryś: wszystkie wydarzenia Ewangelii są zapisane dla nas
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.