Bp Samiec: nie możemy się dystansować od Holokaustu

(fot. Zjazd Gnieźnieński / youtube.com)
PAP / pk

Nie możemy dystansować się od Holokaustu póki na świecie są ludzie, którzy przypisują sobie prawo do oceny drugiego człowieka, do autorytatywnego twierdzenia, że wiedzą lepiej, jak należy żyć czy wierzyć - uważa zwierzchnik Kościoła luterańskiego bp Jerzy Samiec.

- Niestety, również dziś nie można jeszcze dystansować się od tamtych wydarzeń - podkreślił bp Samiec w słowie przesłaniu skierowanym z okazji obchodzonego w środę Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu i przekazanym PAP. Wezwał jednocześnie wiernych do zapalenia świecy w oknie - "Płomienia Pamięci".

Hierarcha luterański ocenił, że Holokaust jest jednym z najokropniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości. "Grupa ludzi, w imię swoich przekonań, arbitralnie zadecydowała, że dla innej grupy, w jej mniemaniu gorszej, nie ma miejsca na ziemi i bez wahania skazała ludzi na zagładę" - napisał w przesłaniu.

Jak dodał, kiedy wspominamy to, co się stało, pojawia się w nas pokusa, by zachować dystans od tego wydarzenia, nie wgłębiać się zbytnio w to, co miało miejsce wtedy i było rzeczywistością dla wielu ludzi.

DEON.PL POLECA

- Jestem jednak przekonany, że te osoby, które stały się więźniami obozów koncentracyjnych, czy zostały zamordowane, też chciały zachować dystans, też nie chciały się angażować. Mogę sobie wyobrazić, że byli wśród nich tacy, którzy myśleli: "Nie chcę się angażować w politykę, nie mam nic przeciwko nazistom i Hitlerowi. Jeśli nie będę stawał mu na drodze, to zostawi mnie w spokoju" - zauważył w przesłaniu biskup luterański.

Jak jednak zaznaczył dystansu nie można było utrzymać. - Tylko dlatego, że ktoś należał do określonego narodu... był aresztowany, pozbawiony rodziny, majątku, godności i życia - przypomniał.

- Nie można się dystansować od Holokaustu póki na świecie są ludzie, którzy przypisują sobie prawo do oceny drugiego człowieka, do autorytatywnego twierdzenia, że wiedzą lepiej, jak należy żyć czy wierzyć. Nie powinno się stać z boku dopóki są ludzie, którzy twierdzą, że inaczej myślących, czy wierzących należy pozbawiać życia - czytamy w przesłaniu biskupa Samca.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez Niemców i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na ok. 6 mln, z czego prawie 3 mln ofiar stanowili polscy Żydzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Samiec: nie możemy się dystansować od Holokaustu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.