Bp Skworc o reformie samorządowej
Posłowie, samorządowcy, przedsiębiorcy i duchowni uczestniczyli 25 maja w Nowym Sączu w obchodach 20. rocznicy funkcjonowania w Polsce samorządu. Uroczystą sesję poprzedziła Msza św. w intencji samorządowców Nowego Sącza odprawiona w bazylice św. Małgorzaty. Biskup tarnowski Wiktor Skworc powiedział w homilii, że „być wybranym oznacza służbę ludziom, która wzbogaca wszystkich, umożliwiając rozwój i pomnożenie dobra wspólnego”.
W jego ocenie, z perspektywy 20 lat można zauważyć, że samorządy spełniły oczekiwania twórców reformy i oczekiwania społeczne, wywiązywały się i wywiązują z zadań, które wynikają z prawa i zasad życia społecznego. Jak mówił kaznodzieja, po latach totalitarnego centralizmu możliwa się stała realizacja zasady pomocniczości, dzięki której została wyzwolona energia ludzi, zdolnych do wzięcia odpowiedzialności za losy swych małych ojczyzn.
„Reforma samorządowa przyniosła Polsce wiele dobra, pozwoliła budować społeczeństwo obywatelskie; dała możliwość osobom, rodzinom, władzom i instytucjom lokalnym uczestniczyć w życiu społecznym, kulturalnym, ekonomicznym i politycznym; uświadomiła, że każda osoba, rodzina i pośrednie organizmy społeczne mają do zaoferowania wspólnocie coś oryginalnego, niepowtarzalnego. Nauczyła patriotyzmu m.in. przez przywrócenie znaczenia i wartości pojęciu „mała ojczyzna” i ojcowizna powiedział bp Skworc.
Biskup tarnowski powiedział też, że minione 20 lat nie były jedynie pasmem sukcesów. Wskazywał, że ludzkie słabości i grzechy, a także zaniedbania nie są obce samorządowcom. „Bardzo często ich negatywne skutki wynikały i wynikają z myślenia podporządkowanego partykularnym interesom ugrupowań czy formacji politycznych, czego wyrazem są kłótnie, niemożność zbudowania koalicji i podejmowania ważnych społecznie działań. Ostatecznie strata czasu, strata czasu dla Polski” podkreślił bp Skworc.
Hierarcha wskazywał ponadto, że niepokojące są postawy obywateli wyrażające się w niewystarczających formach uczestnictwa w życiu społecznym. Jak dodał - w tym względzie służba społeczna samorządowców ma wymiar formacyjny i wychowawczy. „Im lepiej służycie lokalnym społecznościom, tym bardziej zachęcacie ludzi do świadomego, odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu publicznym” - powiedział biskup tarnowski.
Po Mszy odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Nowego Sącza z udziałem radnych z lat 1990-2010. Władze Małopolski reprezentował marszałek Marek Nawara, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że bilans 20 lat dla Nowego Sącza wypada bardzo pozytywnie.
- Nowy Sącz jest istotnym punktem na mapie Małopolski. Odgrywa rolę centrum gospodarczego, kulturalnego i edukacyjnego południowej części naszego regionu i jest także znaczącym ośrodkiem turystycznym – dodał marszałek.
Marszałek Nawara mówił także o inwestycjach realizowanych na terenie Sądecczyzny z udziałem środków unijnych. Obecnie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na terenie Nowego Sącza prowadzonych jest 10 projektów o wartości ponad 153 mln zł, na łączną kwotę dofinansowania: 86, 5 mln zł. Jedną w ważniejszych inwestycji jest budowa Ośrodka Onkologicznego Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego.
Skomentuj artykuł