Bp Śmigiel: każda polska parafia powinna włączyć się w Światowe Spotkanie Rodzin

fot. Frelichowski / YouTube
KAI / pk

Światowe Spotkanie Rodzin (ŚSR) powinno być przeżywane w każdej polskiej parafii - powiedział bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny uczestniczył w zakończonym w środę w Porszewicach koło Łodzi spotkaniu środowisk Duszpasterstwa Rodzin. To element przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w dniach 22-26 czerwca tego roku.

Czerwcowe wydarzenie będzie jednocześnie zakończeniem Roku Rodziny "Amoris laetita", który został ustanowiony w marcu 2021 r. przez Franciszka w piątą rocznicę ogłoszenia adhortacji o tym tytule.

W Wiecznym Mieście przedstawicielom polskich rodzin, także polonijnych, będą towarzyszyć diecezjalni duszpasterze rodzin oraz biskupi: Wiesław Śmigiel i Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W duchowej łączności z papieżem i delegatami rodzin z całego świata wydarzenie będzie przeżywane także w polskich parafiach i diecezjach. Bp Śmigiel wyraził nadzieję, że parafie w naszym kraju aktywnie włączą się w przeżywanie ŚSR. Przypomniał, że watykańska dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia na Rok Rodziny wydała "niezbędnik" z materiałami do wykorzystania na poziomie diecezji i parafii.

DEON.PL POLECA

Można tu znaleźć m.in. przewodnik duszpasterski wskazujący tematykę konferencji wraz z propozycjami ich realizacji oraz przewodnik liturgiczny z propozycjami celebracji Mszy św. w diecezjach. Materiały te dostępne są na stronie Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (kodr.pl).

Propozycje Światowego Spotkania Rodzin w parafiach

Watykańska publikacja zawiera propozycje dotyczące tego, jak w diecezjach i parafiach można byłoby przeżywać Światowe Spotkanie Rodzin, rozpoczynające się 22 czerwca. I tak, pierwszy dzień może zostać zainaugurowany w parafiach poprzez celebrację eucharystyczną, na zakończenie której miałoby miejsce przedstawienie znaku oraz na przykład, listu do każdej rodziny przez biskupa.

W czwartek, 23 czerwca i w piątek, 24 czerwca: Wieczorne spotkania mogą być organizowane w parafiach lub w małych grupach, w domach. Małżeństwa mogą obejrzeć film z jednej z konferencji z watykańskiego kongresu duszpasterskiego z tego dnia, a następnie spędzić trochę czasu na wspólnej dyskusji.

W sobotę, 25 czerwca, rodziny mogą być zaproszone do diecezji (lub do innego miejsca, łącząc kilka diecezji) lub do miejsca takiego jak sanktuarium. Byłby to dzień poświęcony rodzinie, z konferencjami, świadectwami, pracą w grupach, dzieleniem się i celebracjami.

W niedzielę, 26 czerwca, można zaplanować Eucharystię pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego z udziałem rodzin diecezji (w katedrze lub innym odpowiednim miejscu) - proponuje watykański "niezbędnik". Zaznaczono w nim także, że czerwcowe spotkanie wpisuje się w aktualny proces synodalny Kościoła i może okazać się cennym doświadczeniem "uczestnictwa, komunii i misji" rodzin.

W rozmowie z KAI bp Wiesław Śmigiel wyraził nadzieję, że watykańskie materiały zawierające wiele cennych wskazań, zostaną wykorzystane w polskich parafiach. Przyznał, że jeśli chodzi różne inicjatywy sugerowane w watykańskich materiałach, to łatwiej je będzie zorganizować w parafiach większych, dysponujących większym zapleczem, jednak elementy związane ze Światowym Spotkaniem Rodzin powinny mieć miejsce wszędzie.

ŚSR mają być przede wszystkim czasem wzajemnych modlitwy w intencji małżeństw i rodzin, ale też w intencji związków niesakramentalnych, tych które przeżywają problemy oraz par przygotowujących się do sakramentu małżeństwa - zaznaczył biskup.

Czerwcowe wydarzenie będzie też okazją do rodzinnego świętowania - zauważa duchowny. Nie chodzi tylko o jakieś wielkie kongresy o tematyce rodzinnej, ale po prostu o szczere rozmowy małżeństw i rodzin, o wymianę doświadczeń i świadectw. - Tym bardziej, że wyszliśmy z trudnego okresu pandemii i weszliśmy w czas niepokoju związanego z wojną w Ukrainie.

- Dobrze byłoby, żeby rodziny się spotkały i rozmawiały o wojnie, o uchodźcach i zadaniach, jakie ma rodzina chrześcijańska w tym świecie - powiedział biskup diecezji toruńskiej dodając, że zadania te są jasno sprecyzowane: rodziny chrześcijańskie mają być światłem. I takie rodziny, budowane na wierze nadziei i miłości; rodziny, które choć mają problemy, potrafią je pokonywać - powinno się dziś pokazywać.

Bp Śmigiel przypomniał, że w świetle badań rodzina jest dla Polaków najwyższą wartością i największym marzeniem. Kościół zaś ma do zaoferowania model rodziny szczęśliwej, choć nie jest to model modny i powszechnie promowany, bo odbiega od różnych, funkcjonujących w świecie sposobów relacji między ludźmi. - Rodzina, której model proponuje Kościół, jest wspólnotą, która każdemu daje szansę na szczęście, a wszyscy jesteśmy tego szczęścia spragnieni - powiedział duchowny.

Konferencja w Porszewicach. Spotkanie środowisk Duszpasterstwa Rodzin

W konferencji w Porszewicach uczestniczyli członkowie duszpasterstwa rodzin i konsultorzy Rady ds. Rodziny KEP, diecezjalni duszpasterze rodzin oraz diecezjalni doradcy życia rodzinnego. Organizatorem spotkania był Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin (KODR).

Ważnym tematem poruszanym podczas dwudniowych obrad był kerygmat, czyli głoszenia wiary w Jezusa Chrystusa w przygotowaniu do życia małżeńskiego ale też w rodzinie. - Na pierwszym miejscu musimy zastanowić się, jak wzbudzać wiarę, jak prowadzić małżeństwa i dzieci do spotkania z osobą Jezusa Chrystusa, z żywym Bogiem - tłumaczył bp Śmigiel.

Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny zaznaczył, że spotkania duszpasterzy i doradców życia małżeńskiego odbywają się kilka razy do roku oraz, że mają one także walor wspólnotowy. - Poznajemy się wzajemnie, wymieniamy się doświadczeniami i adresami, wspieramy się. To są zwyczajne gesty, które sprawiają, że ci doradcy i doradczynie życia rodzinnego w Polsce stanowią wspólnotę. To jest niezwykle ważne. Oni czują dzięki temu, że nie są osamotnieni w diecezjach i w swoich parafiach - powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

Podczas spotkania wykład na temat praktyki towarzyszenia duchowego małżeństwom i rodzinom zaprezentował o. Mirosław Pilśniak OP, krajowy doradca duchowy Spotkań Małżeńskich. Natomiast o wyzwaniach w obszarze komunikacji o rodzinie opowiedział Paweł Soproniuk (Neuron Agencja Public Relations), który następnie poprowadził warsztaty poświęcone strategii duszpasterstwa rodzin.

Konferencja stanowiła element przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w dniach 22-26 czerwca tego roku.

Inicjatorem Światowych Spotkań Rodzin, organizowanych przez Papieską Radę ds. Rodziny, był Jan Paweł II. Pierwsze takie spotkanie odbyło się również w Rzymie w 1994 r. Kolejne organizowane są zazwyczaj co 3 lata, za wyjątkiem najbliższego spotkania, które przeniesiono z roku ubiegłego ze względu na pandemię covid-19.

Światowe Spotkania Rodzin mają na celu prowadzenie dialogu, ukazywanie roli rodziny w ewangelizacji, a także umocnienie tożsamości rodziny.

Z myślą o jak najlepszym przygotowaniu do czerwcowych uroczystości w Rzymie Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przygotował specjalne materiały duszpasterskie. Można je znaleźć na stronie www.kodr.pl w zakładce "X Światowe Spotkanie Rodziny".

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Śmigiel: każda polska parafia powinna włączyć się w Światowe Spotkanie Rodzin
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.