Bp Socha do członków Krucjaty Różańcowej
Ksiądz Biskup Paweł Socha, emerytowany biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, skierował osobisty list do uczestników drugiego jasnogórskiego czuwania Krucjaty Różańcowej. Wyraził w nim przede wszystkim radość z powstania Krucjaty, której sam jest członkiem od 2 lutego 2012 r.
Zapewnił, że tego wieczoru będzie łączył się w modlitwie różańcowej z uczestnikami czuwania, nie mogąc z powodu innych obowiązków wziąć w nim bezpośredniego udziału.
Ksiądz Biskup podkreślił, że Krucjata wpisuje się w metodę obrony Kościoła i Ojczyzny, stosowaną przez Prymasa Tysiąclecia. Podzielił się wspomnieniem, jak Sługa Boży Prymas Wyszyński wszystkie trudne sprawy polecał wstawiennictwu Pani Jasnogórskiej: kwestie seminariów, katechizacji dzieci, zapowiadanej likwidacji zakonów. Wymienił również współczesne zagrożenia, wobec których odpowiedzią ma być Krucjata Różańcowa: "ataki na dziedzictwo narodowe Polski, ośmieszanie i wyszydzanie bohaterów narodowych, likwidacja do minimum wiedzy historycznej w wychowaniu młodego pokolenia, nieustanne ataki na wiarę w Chrystusa, na wierzących, na przełożonych Kościoła, ograniczanie im dostępu do prawdy, przez próby likwidacji jedynej wolnej i katolickiej telewizji "Trwam" i wiele innych".
Drugie czuwanie Krucjaty Różańcowej odbyło się na Jasnej Górze, w Kaplicy Sakramentu Pokuty, w nocy z 24 na 25 lutego 2012 r. Uczestnicy, oprócz listu Ks. Bp. Sochy, wysłuchali konferencji wygłoszonej przez o. prof. dra hab. Eustachego Rakoczego, Paulina z Jasnogórskiego klasztoru. Przedstawił on niezwykłą panoramę obecności Maryi w dziejach Narodu Polskiego i w duszach polskich żołnierzy, pokazując ją na przykładach szeregu cennych ryngrafów, które uczestnicy mogli dokładnie obejrzeć przy tej okazji. W ramach czuwania została też odprawiona Msza za Ojczyznę i odmówiony Różaniec z rozważaniami kard. Augusta Hlonda. Całość była przeplatana tradycyjnymi pieśniami maryjnymi i patriotycznymi.
Czuwanie zgromadziło około 100 osób, zarówno z Częstochowy, jak i wielu innych rejonów Polski. Tradycyjnie pojawiły się na nim osoby młode i rodziny z dziećmi. Poprzednie spotkanie modlitewne członków Krucjaty Różańcowej odbyło się z 27 na 28 stycznia 2012 r.
Uczestniczyły w niej członkinie Instytutu Prymasowskiego. Krucjata została zainicjowana w czerwcu 2011 roku. Jest włączona do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Do tej pory zgłosiło swój udział niemal 80 tysięcy osób, w tym kilkaset z zagranicy i 14 biskupów: Prymas Senior ks. kard. Józef Glemp, ks. kard. Henryk Gulbinowicz, ks. abp Andrzej Dzięga, ks. abp Wacław Depo, ks. bp Stanisław Stefanek, ks. bp Kazimierz Górny, ks. bp Grzegorz Kaszak, ks. Bp Romuald Kamiński, ks. bp Marek Solarczyk i ks. bp Piotr Skucha, ks. Bp Józef Zawitkowski, ks. bp Jan Sobiło, ks. bp Paweł Socha, ks. Bp Edward Frankowski. Członkowie Krucjaty odmawiają codziennie przynajmniej jedną dziesiątkę Różańca w intencji: "o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu", uczestniczą w Mszach za Ojczyznę i innych spotkaniach modlitewnych. Aktualne informacje o liczbie członków Krucjaty oraz wydarzeniach z nią związanych można znaleźć na stronie krucjatarozancowazaojczyzne.pl.
Bp Paweł Socha
Ul. Kilińskiego 9
65-508 Zielona Góra
Do Sekretariatu Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę
Serdecznie dziękuję za zaproszenie na kolejne Czuwanie modlitewne w intencji Ojczyzny na Jasnej Górze, które ma się odbyć 24/25 lutego 2012 r.
Z bólem informuję, że nie mogę przybyć osobiście z powodu zaplanowanej na 25 lutego sesji plenarnej synodu metropolitalnego w Koszalinie, w którym mam obowiązek uczestniczyć.
Pragnę zapewnić o łączności duchowej poprzez modlitwę różańcową wieczorem 24 lutego bieżącego roku.
Świadomy wielkiej odpowiedzialności za obecny stan i przyszłość Umiłowanej Ojczyzny i działalności ewangelizacyjnego Kościoła świętego w Polsce, łączę się w modlitwie z Ojcami Paulinami, Kustoszami Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski, z kapłanami i wiernymi świeckimi, uczestniczącymi w modlitewnym czuwaniu.
Wierzę w potęgę modlitwy do Matki Bożej, a szczególnie do Jasnogórskiej Królowej Polski.
Jako stary biskup, znam z doświadczenia niezawodną metodę Kardynała Stefana Wyszyńskiego zwyciężania komunizmu i jego niszczycielskich dla Ojczyzny i Kościoła planów. Polegała ona na polecaniu wstawiennictwu Królowej Polski, Pani Jasnogórskiej najbardziej zagrożonych dziedzin życia wiary i wolności Polaków, jak seminariów, gdy planowano ich likwidację, katechizacji dzieci i młodzieży, gdy usuwano religię ze szkół, a potem domagano się rejestracji punktów katechetycznych, zakonów żeńskich i męskich, gdy planowano likwidację wielu domów i dzieł ewangelizacyjnych przez nie prowadzonych… W odpowiedzi na antypolskie i antykościelne działania ówczesnych władz Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński wzywał cały naród, by zawierzał trudne sprawy Matce Bożej Częstochowskiej. Zachęcał do organizowania pielgrzymek oraz czuwań nocnych w danej intencji. Był on przekonany i sam doświadczył tego na sobie, że "zwycięstwo Kościoła i Narodu, jeśli przyjdzie, to przyjdzie przez Maryję".
Wiadomość o organizowanie Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę przez osoby świeckie, poparte następnie przez Episkopat i powierzone opiece Ojcom Paulinom, przyjąłem z wielką radością. Bowiem jako Polacy i katolicy stajemy wobec poważnych zagrożeń duchowych i państwowych. Bezwzględne ataki na dziedzictwo narodowe Polski, ośmieszanie i wyszydzanie bohaterów narodowych, likwidacja do minimum wiedzy historycznej w wychowaniu młodego pokolenia, nieustanne ataki na wiarę w Chrystusa, na wierzących, na przełożonych Kościoła, ograniczanie im dostępu do prawdy, przez próby likwidacji jedynej wolnej i katolickiej telewizji "Trwam"…i wiele innych zagrożonych dziedzin życia społecznego i religijnego skłania nas do żarliwej modlitwy za Ojczyznę, za Ukochaną Polskę i Polaków poddawanych nieustannie laickiej i bezbożnej propagandzie.
Podobnie jak w czasach siłą narzucanej Polakom ideologii marksistowskiej, obroniliśmy się modlitwą i działaniem w duchu Ewangelii dla dobra Narodu i Kościoła, tak i dzisiaj nie pozostaje nam nic innego, jak modlitwa i pokuta za nasze niewierności. Za wstawiennictwem Matki Bożej, Bóg obdarzył nas niezwykłymi darami: suwerennością bez przelewy krwi i niezwykłym pontyfikatem Polaka bł. Jana Pawła II. Tych darów nie wolno nam zmarnować.
Niech zawierzenie Ojczyzny i Kościoła w Polsce Pani Jasnogórskiej, a także pielgrzymki, modlitwy, czuwania nocne, a także różne akty pokutne, szczególnie przez niesienie pomocy materialnej i duchowej naszym siostrom i braciom staną się źródłem zwyciężania zła dobrem, niech przyczyniają się do ustawicznego odradzania się żywej i odważnej wiary oraz miłości do naszej Ojczyzny.
Bp Paweł Socha
Biskup Senior
Skomentuj artykuł