Bp Solarczyk: pandemia nie przeszkadza w odkrywaniu powołania do służby w Kościele

(fot. youtube.com)
PAP / ml

Pandemia nie przeszkadza w odkrywaniu powołania do służby w Kościele - powiedział PAP Delegat KEP ds. Powołań i Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk. W przypadającą 3 maja IV niedzielę wielkanocną, nazywaną Niedzielą Dobrego Pasterza, Kościół katolicki będzie obchodził 57. Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

W Polsce rozpoczyna on Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który tym razem będzie przebiegał pod hasłem "Wielka Tajemnica Wiary". "Każdego roku jest to okazja do modlitwy o powołania do szczególnej służby w Kościele" – powiedział bp Solarczyk.

Podkreślił, że tajemnica powołania dotyczy każdego człowieka i jego relacji z Chrystusem. "W sposób szczególny odnosi się do osób wezwanych do życia kapłańskiego, konsekrowanego oraz posługi misyjnej. Ograniczenia związane z epidemią są dla wielu młodych sporym wyzwaniem na różnych płaszczyznach życia, ale nie stanowią przeszkody na drodze wiary i odkrywania powołania, ponieważ jest to płaszczyzna dużo głębsza. Nie mniej potrzebują oni naszej naszego wspólnego wołania do Boga o dary Ducha Świętego, aby mieli odwagę odpowiedzieć na zaproszenie Pana" - powiedział bp Solarczyk.

Zwrócił uwagę, że choć kontakty międzyludzkie są teraz utrudnione, to jednak jest możliwość słuchania Bożego Słowa, rozmowy przez telefon, a od kilku dni także uczestniczenia w życiu sakramentalnym w kościołach.

Bp Solarczyk zauważył również, że czas pandemii koronawirusa uświadomił wielu ludziom, że życie nie kończy się tylko na wymiarze materialnym. "Ostatnie tygodnie odsłoniły nam potrzebę tych, którzy w nowych okolicznościach będą dbali o to, co jest duchowe, co wieczne, co jest związane z Bogiem i z jego łaską. Potrzebę ludzi, którzy będą pomagali innym wejść w tajemnicę wiary, będą pomagali ją przeżywać i dzielić się z innymi" – powiedział Delegat KEP ds. Powołań.

Według danych statystycznych, w 2019 r. przygotowanie do kapłaństwa podjęło 494 kandydatów, w tym do seminariów diecezjalnych przyjęto 323 mężczyzn, o 92 mniej niż przed rokiem. Natomiast do seminariów zakonnych 171 osób, o 34 mniej, niż w roku 2018.

Najwięcej kandydatów zgłosiło się do Wyższego Seminarium Duchownego w diecezji tarnowskiej. Było ich 26. Drugie miejsce zajęła archidiecezja warszawska, gdzie zgłosiło się 15 młodych mężczyzn. Jeden kandydat zgłosił się natomiast do seminarium w diecezji drohiczyńskiej i diecezji olsztyńskiej. Po dwóch chętnych było w diecezji gliwickiej, sosnowieckiej, zamojsko-lubaczowskiej oraz zielonogórsko-gorzowskiej.

Wśród męskich instytutów życia konsekrowanego największym zainteresowaniem wśród młodych Polaków cieszyli się jezuici, do których zgłosiło się 15 kandydatów. Na drugim miejscu znaleźli się kapucyni, gdzie było 14 chętnych do postulatu. Do dominikanów zgłosiło się w minionym roku 13 młodych. Z koli tylko po jednym kandydacie miał Zakon Kanoników Regularnych Laterańskich, Towarzystwo Świętego Pawła (pauliści) i Zakon Karmelitów Bosych.

Z ogólnych statystyk wynika, że w Polsce jest ponad 17 tys. sióstr zakonnych należących do 106 czynnych zgromadzeń.

W klasztorach kontemplacyjnych żyje 1290 mniszek. Od ubiegłego roku ubyło ich 27, z czego 20 zmarło. Statystyczna siostra klauzurowa ma 55 lat. Z roku na rok wzrasta natomiast liczba indywidualnych from życia konsekrowanego. W 2019 roku było 319 dziewic konsekrowanych. Najwięcej jest ich w archidiecezji krakowskiej 51. Drugie miejsce zajmuje archidiecezja warszawska z liczbą 25, zaś trzecie zajmuje archidiecezja gdańska mająca 23 kobiet żyjących w indywidualnych formach życia konsekrowanego.

Na 57. Tydzień Modlitw o Powołania Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań (KRDP) wydała specjalne materiały duszpasterskie. Przygotowano je w formie teczki, która zawiera zeszyty dla katechetów, opiekunów ministrantów, propozycje homilii i nabożeństw, oraz dane statystyczne. 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Solarczyk: pandemia nie przeszkadza w odkrywaniu powołania do służby w Kościele
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.