Bp Suski o dziedzictwie chrześcijan i żydów

(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

"Liczę na to, że dialog, który odbywa się z różnym natężeniem, będzie jednak podtrzymywany i rozwijany, a to chyba najważniejsze" - powiedział w rozmowie z KAI przed 19. Dniem Judaizmu bp Andrzej Suski. Miejscem centralnych obchodów, które zaplanowano na 17 stycznia, będzie Toruń.

Zdaniem bp. Suskiego, obchody Dnia Judaizmu służą przede wszystkim utrwalaniu, ale też pogłębianiu i rozwijaniu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Dialogu, który został zainspirowany na nowo w sposób bardzo wyraźny przez Sobór Watykański II w Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "Nostra aetate".

DEON.PL POLECA

Jak przypomniał ordynariusz diecezji toruńskiej, w tym roku przypada 50. rocznica ogłoszenia tego dokumentu. - Był to dokument przełomowy, bo otwierał drogę do oczyszczenia pamięci, co z kolei ułatwiało i umożliwiało podjęcie na nowo dialogu chrześcijańsko-żydowskiego - powiedział.

Bp Suski podkreślił, że uroczystości, które każdego roku odbywają się w Kościele powszechnym, a także w poszczególnych diecezjach, służą głównie temu, żeby uświadomić sobie na nowo wspólne duchowe dziedzictwo chrześcijan i żydów.

- Liczę na to, że dialog, który odbywa się z różnym natężeniem, będzie jednak podtrzymywany i rozwijany, a to chyba najważniejsze - wskazał hierarcha.Przypomniał, że Toruń ma silnie ugruntowaną tradycję tego dialogu, odbyło się tutaj wiele spotkań poświęconych umacnianiu kontaktów chrześcijańsko-żydowskich.

"Oczywiście, jest to dialog w zakresie wiary, dlatego w obchodach Dnia Judaizmu przewidziana jest wspólna modlitwa - na cmentarzu żydowskim i w katedrze. To również dialog na płaszczyźnie kulturowej - chodzi przecież o to, by wzajemnie się poznawać od strony obyczajów i kultywowanych tradycji" - wskazał bp Suski.

Ordynariusz toruński zaakcentował, że ta wspólnota chrześcijan i żydów była kiedyś w Polsce żywa, jednak po wojnie, na skutek holokaustu, liczba wyznawców judaizmu bardzo zmalała i być może dlatego te dzisiejsze związki są mniej widoczne - osłabiły się i wygasły. - Warto też wspomnieć o relacjach czysto osobistych, ludzkich. Ja sam miałem i mam przyjaciół żydów. Te wspólne uroczystości służą także wzajemnemu zbliżaniu się do siebie i poznawaniu - dodał biskup. Ordynariusz skierował swoje zaproszenie do udziału w Dniu Judaizmu do wszystkich mieszkańców diecezji. - Liczę na obecność mieszkańców Torunia i okolic - zakończył.

Myślą przewodnią tegorocznych obchodów 19. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie pytanie zaczerpnięte z Pierwszej Księgi Królewskiej - "Co ty tu robisz Eliaszu?" (1 Krl 19,14).

W wydarzeniu wezmą udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, naczelny rabin Rzymu Ricardo di Segni oraz ambasador Izraela, Anna Azar a także bp Mieczysław Cisło - przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Suski o dziedzictwie chrześcijan i żydów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.