Bp Tomasik: być świadkiem Chrystusa
Być świadkiem Chrystusa, to pierwszy wymiar naszej misji - przypomniał bp Henryk Tomasik, który uczestniczył w diecezjalnym zjeździe sióstr zakonnych i katechetów świeckich z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Spotkanie odbyło się w piątek w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.
Uczestnikom zjazdu przedstawiono również zmiany podstawy programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce wprowadzone przez Episkopat Polski w marcu br.
Bp Tomasik podczas homilii, nawiązując do słów papieża Pawła VI powiedział, że człowiek współczesny chętniej słucha świadków niż nauczycieli, a nauczycieli o tyle, o ile są świadkami. Podkreślił przy tym, że to pierwszy wymiar misji katechetów - być świadkiem Chrystusa, który sam wypłynął na głębię poznania, ukochania i trwania w łączności z Bogiem. Dodał, że realizuje się to w konkretnej rzeczywistości na katechezie.
Bp Tomasik mówił również o 20. rocznicy wprowadzenia katechezy do szkół. Dziękował Bogu za tych, którzy bronili punktów katechetycznych i katechezy w czasach komunizmu. Powiedział, że dzięki przemianom, katecheza wróciła do sal szkolnych i znalazła swoje miejsce i odbicie w systemie wychowawczym. - Chcę jednak wam powiedzieć, że jest to wam dane i równocześnie zadane. W takim duchu trzeba ten dar przyjąć w społeczeństwie chrześcijańskim i tak go sprawować - mówił bp Tomasik, wspominając równocześnie postać emerytowanego biskupa radomskiego Edwarda Materskiego, który wprowadzał katechezę do szkół w Polsce.
Na koniec bp Tomasik podkreślił, że w katechezie ważna jest formacja intelektualna i duchowa, czyli życie modlitwy, wychowanie liturgiczne, wychowanie do życia wspólnotowego w Kościele i poczucia odpowiedzialności za Kościół.
Podczas diecezjalnego zjazdu katechetów ks. prof Paweł Mąkosa z KUL mówił o podstawie programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce i zmianach jakie wprowadził Episkopat Polski w marcu bieżącego roku. Podkreślił, że zmiany te wprowadzono w związku z reformą programową realizowaną przez MEN. Przypomniał, że od 2012 roku wchodzi obowiązkowa edukacja 6-latków od pierwszej klasy. - To wiąże się ze zmianą koncepcji katechezy, aby przesunąć Pierwszą Komunię Świętą do klasy trzeciej szkoły podstawowej tak, aby dzieci przystępowały do tego sakramentu w wieku 9 lat - zauważył ks. Mąkosa. Dodał, że nowelizacja podstawy programowej wymusi także zmianę podręczników katechetycznych.
W spotkaniu uczestniczyła Halina Kańska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brzózie koło Radomia. Katechetką jest od 20 lat, czyli od chwili powrotu religii do szkół. - To była ważna i słuszna decyzja –mówiła. Jej zdaniem, katecheta świecki to pozytywny sygnał dla dziecka, które widzi, że nauczać o Bogu mogą wszyscy chrześcijanie, nie tylko osoby duchowne. W diecezji radomskiej jest ponad 900 katechetów świeckich i duchownych.
Skomentuj artykuł