Brazylia: Kościół poparł inicjatywę społeczną

(fot. Rodrigo_Soldon / Foter / CC BY-ND)
KAI / Radio Watykańskie / mh

Kościół w Brazylii poparł społeczny projekt ustawy zwanej "Zdrowie +10". Chodzi o przeznaczenie 10 proc. dochodu narodowego na publiczną ochronę zdrowia, czyli sektora, który najbardziej odczuwa obecny kryzys. Był to jeden z postulatów wysuwanych podczas ulicznych manifestacji, jakie przetoczyły się ostatnio przez Brazylię.

"Nasz wysiłek pokazuje, że zdrowie jest prawem wszystkich dzieci Bożych, szczególnie w środowiskach najbardziej zagrożonych" - stwierdził sekretarz brazylijskiego episkopatu bp Leonardo Steiner. Przedstawil on ponad 865 tys. podpisów, jakie na rzecz projektu zebrał Kościół. Zostaną one dołączone do podpisów zbieranych przez pomysłodawców ustawy i inne podmioty społeczne. Aby projekt mógł trafić do parlamentu potrzebnych jest milion czterysta tysięcy podpisów. Ambicją inicjatorów jest zebranie niemal dwóch milionów.

Na konferencji prasowej zwrócono uwagę, że poparcie Kościoła dotyczy nie tylko słuszności postulatu 10 proc. dochodu na ochronę zdrowia, ale także samej mobilizacji społecznej, która ujawniła obywatelską podmiotowość Brazylijczyków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brazylia: Kościół poparł inicjatywę społeczną
Komentarze (2)
jazmig jazmig
9 sierpnia 2013, 11:49
W Polsce płacimy na służbę zdrowia już 11%, a jakość usług jest denna. PKB można przeznaczać na różne cele, ale to nie poprawi problemu. Dopóki nie ma konkurencji w świadczeniach zdrowotnych, dopóty każde pieniądze włożone w ten biznes niczego nie poprawią. Znikną one jak w czarnej dziurze.
9 sierpnia 2013, 08:48
"zdrowie jest prawem wszystkich dzieci Bożych, szczególnie w środowiskach najbardziej zagrożonych" ale tak samo przecież: "woda jest prawem wszystkich dzieci Bożych, szczególnie w środowiskach najbardziej zagrożonych" i dalej: "edukacja jest prawem wszystkich dzieci Bożych, szczególnie w środowiskach najbardziej zagrożonych" oraz: "pokój jest prawem wszystkich dzieci Bożych, szczególnie w środowiskach najbardziej zagrożonych" i: "bezpieczeństwo jest prawem wszystkich dzieci Bożych, szczególnie w środowiskach najbardziej zagrożonych" Wiele można wymieniać spraw tego świata, które są prawem wszystkich (a szczególnie zagrożonych) i raczej procentów "dochodu narodowego" na to wszystko nie starczy. Czyżby Kościół w Brazylii odkrył metodę najlepszejszego podziału cudzej własności na wszystkich? PS. Spieszcie się kochać procenty "dochodu narodowego" tak szybko są rozdrapywane. Oczywiście "dla dobra wszystkich a szczególnie najbardziej zagrożonych".