Brazylia: zwycięstwo Dilmy Rousseff
Brazylijczycy wybrali nowego prezydenta państwa. Została nim kandydatka lewicy, Dilma Rousseff. Podczas tegorocznych wyborów, kiedy wybierano gubernatorów stanów, deputowanych stanowych i federalnych, senatorów oraz prezydenta, obowiązywało tzw. „Prawo czystego konta” (Lei da Ficha limpa) Kandydat ubiegający się o wybór nie może być osobą karaną. Dzięki niemu osoba skazana przez wymiar sprawiedliwości nie mogła ubiegać się o jakiekolwiek funkcje w państwie. „Prawo czystego konta” zostało przyjęte m.in. dzięki społecznej akcji Kościoła.
Dzięki Kampanii Braterstwa, przeprowadzanej przez Kościół w Brazylii w okresie Wielkiego Postu, która w 1996 r. przebiegała pod hasłem „Braterstwo, a polityka”, zainicjowany został proces oczyszczania życia politycznego z osób skorumpowanych. Rok później Komisja Iustitia et Pax, będąca organem episkopatu, zainicjowała na terenie całego kraju kampanię „Zwalczanie korupcji wyborczej”.
Dzięki zaangażowaniu Kościoła i innych grup społecznych zebrano blisko dwa miliony podpisów pod projektem prawnym będącym inicjatywą społeczną, którą skierowano do parlamentu. Projekt został usankcjonowany przez izbę niższą i senat w maju tego roku. Z kolei prezydent Lula zatwierdził projekt, który od 4 czerwca br. stał się obowiązującym prawem. Jednak niektórzy członkowie Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości uważali, że nowe prawo nie może dotyczyć tegorocznych wyborów. Przewodniczący Najwyższego Trybunału Wyborczego (TSE), Ricardo Lewandowski (syn polskich imigrantów), argumentował za aplikacją prawa od chwili jego podpisania przez szefa państwa.
Prezydium episkopatu opublikowało przesłanie do zwycięzców tegorocznych wyborów. „Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii (CNBB) pozdrawia w sposób szczególny Panią Dilmę Rousseff, wybraną na prezydenta Republiki, do której należeć będzie kierowanie losami narodu brazylijskiego w najbliższych czterech latach. Od niej oraz od innych wybranych oczekuje się wierności w realizacji przyrzeczeń przedstawionych w czasie kampanii wyborczej. Przeszły wybory i zobowiązaniem wszystkich jest zjednoczenie wysiłku w budowaniu Brazylii w pokoju, sprawiedliwości społecznej i pełni życia dla wszystkich” – czytamy w przesłaniu prezydium Episkopatu.
Dilma Rousseff jest pierwszą kobietą w historii Brazylii, która będzie pełnić od 1 stycznia przyszłego roku funkcję głowy państwa. Oprócz Chile i Argentyny Brazylia jest kolejnym krajem Ameryki Łacińskiej, gdzie kobieta osiągnęła najwyższe stanowisko w państwie.
Skomentuj artykuł