Bruksela: chrześcijańskie organizacje zaapelowały o utworzenie nowego korytarza humanitarnego
Federacja Kościołów Ewangelickich we Włoszech i Wspólnota Sant'Egidio (św. Idziego) zaapelowały dziś w Parlamencie Europejskim o utworzenie korytarza humanitarnego dla 50 tys. migrantów z Libii.
Apel został wystosowany w związku z obchodzonym dziś w Brukseli Dnia Praw Człowieka. Członkowie Federacji Kościołów Europejskich we Włoszech i Wspólnota Sant'Egidio przypomnieli o "świętości życia i niezbywalnej godności każdego człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga".
Nowy korytarz humanitarny, otwierający drogę z Libii do Europy miałby funkcjonować przez dwa lata i uratować 50 tys. najbardziej potrzebujących uchodźców. "Prawa człowieka nie powinny być kwestią jedynie słów, ale działań. Korytarze humanitarne tym właśnie są i teraz jest właściwy moment, by Unia Europejska poprowadziła dalej ten projekt" - mówił przewodniczący Federacji Kościołów Ewangelickich we Włoszech, pastor Luca Maria Negro.
Najważniejszymi postulatami przedstawionego dziś apelu było przyjęcie przez rząd włoski wiodącej roli w grupie państw Unii Europejskiej zaangażowanych w przyjęcie uchodźców, wsparcie Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w odpowiednim przygotowaniu osób, które miałyby przybyć do Europy i zaangażowanie lokalnych społeczności i Kościołów w przyjęcie tych osób.
Korytarze humanitarne to wspólna inicjatywa rzymskiej Wspólnoty Sant'Egidio, Konferencji Episkopatu Włoch, włoskiej Caritas, Federacji Kościołów Ewangelickich we Włoszech i Stołu Waldensów. Dzięki temu dziełu od 2016 r. 3 tys. osób, zmuszonych do ucieczki z ogarniętej wojną Syrii i obozów przejściowych w Libanie, znalazło schronienie we Francji, Belgii i Włoszech.
Skomentuj artykuł