Brunei: chrześcijanie wobec prawa szariatu

Brunei (fot. jutakyo / Foter.com / CC BY-ND)
Radio Watykańskie / mh

Chrześcijanie mieszkający w sułtanacie Brunei mają nadzieję, że wprowadzane tam muzułmańskie normy prawne będę stosowane wyłącznie wobec wyznawców islamu. To niewielkie państwo południowo-wschodniej Azji przyjęło w ostatnim czasie szereg zarządzeń dostosowujących kodeks karny do zasad szariatu. Aplikowano je dotąd jedynie w kwestiach małżeńskich, rodzinnych i spadkowych.

Nowelizacja ma wejść w życie w przeciągu sześciu miesięcy. Przewiduje drakońskie kary np. ucięcia dłoni za kradzież, ukamienowania za cudzołóstwo czy chłosty za sprzedaż bądź spożywanie alkoholu. Surowo zakazana będzie też apostazja.

Wprowadzenie tych norm z pewnym niepokojem śledzi Kościół. W Brunei mieszka ok. 20 tys. katolików. Proboszcz jednej z trzech działających tam parafii, ks. Robert Leong, zwrócił uwagę, że prawo szariatu obowiązuje tradycyjnie jedynie wyznawców islamu. Może jednak zostać ono zastosowane również wobec niemuzułmanów, jeśli są oni współwinnymi danego przestępstwa dokonanego przez mahometanina. Wiele zatem zależy od przyjętej praktyki sądowej.

Duchowny wyraził jednak nadzieję, że znowelizowany kodeks karny będzie stosowany z tolerancją wobec innowierców. Gwarancją tego jest konstytucja, dzięki której brunejscy chrześcijanie cieszą się swobodą kultu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brunei: chrześcijanie wobec prawa szariatu
Komentarze (3)
K
kemot
29 października 2013, 15:32
gdzie są obrońcy praw człowieka? gdzie obrońcy mniejszości?
28 października 2013, 22:55
Chyba że Brunei pójdzie dawnym tropem Syrii...
28 października 2013, 22:53
W krótkim czasie od wejścia w życie tego prawa chrześcijanie zaczną odczuwać boleśnie skutki obowiązywania tego prawa. I to pomimo obecności wokół nich fajnych, normalnych, uczciwych muzułmanów, sąsiadów, rodaków...