Brytyjska delegacja w Watykanie

KAI / drr

Pobyt przedstawicieli władz Wielkiej Brytanii w Rzymie nastąpił po "pomyślnej wizycie Benedykta XVI" w tym kraju we wrześniu 2010 i wpisywał się w obchody 30. rocznicy nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Zjednoczonym Królestwem oraz podróży Jana Pawła II do tego kraju - stwierdza oświadczenie. Informuje ponadto, że z delegacją brytyjską rozmawiał szef dyplomacji watykańskiej abp Dominique Mamberti, spotkał się z nią również sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone i przyjął ją Ojciec Święty.

Podkreślając palącą potrzebę umacniania wolności religijnej jako podstawowego prawa człowieka, obie strony opowiedziały się też za jej praktycznym zastosowaniem w celu poszanowania wszystkich religii we wszystkich krajach. Zapewniły, że "pragną działać wspólnie na rzecz zwalczania nietolerancji i dyskryminacji opartej na religii".

Potwierdzono także potrzebę wspierania całościowego i zrównoważonego rozwoju globalnego, w którego centrum znajduje się osoba ludzka i który opiera się na zasadzie godności człowieka i wartości właściwej każdej osobie ludzkiej. Obie strony zwróciły uwagę, że w ostatnim dziesięcioleciu nastąpił wprawdzie wielki postęp w zakresie poprawy zdrowia i dobrobytu wielu ludzi, nadal jednak istnieje wiele znaczących luk i wyzwań na długiej i złożonej drodze ku zapewnieniu całościowego rozwoju ludzkiego wszystkim. Ciągle jeszcze zbyt wiele osób cierpi głód, nie ma dostępu do oświaty i godnej pracy i zbyt wiele kobiet umiera w czasie porodu.

 

W kontekście zaplanowanej na czerwiec br. w Rio de Janeiro konferencji ONZ nt. zrównoważonego rozwoju oraz procesu aktualizacji konwencji ONZ nt. zmian klimatycznych obie strony podzielają przekonanie, że istnieje potrzeba dalszego umacniania gospodarczych, społecznych i środowiskowych filarów tego rozwoju i ich integracji. Są one współzależne i wzmacniają się wzajemnie, np. walka z ubóstwem i zarządzanie zmianami klimatycznymi.

Wspólne stanowisko wyrażono też w odniesieniu do takich spraw, jak współpraca w ramach ONZ na rzecz zapobiegania konfliktom, w zakresie rozbrojenia i kontroli zbrojeń, konieczność reform politycznych, gospodarczych i społecznych w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, aby lepiej zapewnić jedność i rozwój każdego narodu. Wyrażono również nadzieję na wznowienie rozmów "w dobrej wierze" między Izraelczykami a Palestyńczykami w celu osiągnięcia trwałego pokoju. Ponownie zaapelowano o natychmiastowe położenie kresu przemocy w Syrii, podkreślając potrzebę współpracy przy przezwyciężaniu obecnego kryzysu oraz pracy dla zgodnego współżycia.

Przed zbliżającą się konferencją w Londynie nt. Somalii Stolica Apostolska i rząd brytyjski "zachęcają wspólnotę międzynarodową do wspierania spójnej strategii" w tym kraju, aby zakończyć kryzys, przy czym priorytetem ma tu być ochrona i dobrobyt mieszkańców Rogu Afryki.

"Rząd Jej Królewskiej Mości przyjął z zadowoleniem poparcie Jego Świątobliwości Papieża Benedykta XVI dla trwającego obecnie procesu pojednania w Irlandii Północnej, powołania stabilnych instytucji politycznych i wysiłków na rzecz zbudowania stabilnej i kwitnącej przyszłości dla wszystkich części tej wspólnoty" - stwierdza komunikat. Obie strony zgadzają się, że stosowanie przemocy do celów politycznych jest godne ubolewania i winno ustąpić konstruktywnemu dialogowi dla dobra całej wspólnoty.

W kontekście zbliżających się igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Londynie oraz obchodów diamentowych godów królowej Elżbiety obie strony wyraziły życzenie, aby ten rok odznaczał się duchem Karty Olimpijskiej i Pokoju Olimpijskiego w służbie harmonijnego rozwoju człowieka oraz wspierania pokojowego społeczeństwa, zainteresowanego zachowaniem godności ludzkiej.

Wyrażono także uznanie dla wkładu Kościoła katolickiego i chrześcijan w ogóle do tworzenia dobra społeczeństwa brytyjskiego. Stolica Apostolska podkreśliła ze swej strony konieczność umożliwienia instytucjom związanym z Kościołem katolickim działania zgodnie z ich zasadami i przekonaniami oraz zwróciła uwagę na potrzebę troski o rodzinę opartą na małżeństwie, jak również o wolność religijną i wolność przekonań. "Obie strony pragną dalszego umacniania stosunków między nimi, pracując wspólnie, za pośrednictwem odpowiednich sieci i partnerstwa globalnego, łącznie ze Wspólnotą Narodów, na rzecz dobra wspólnego" - stwierdza na zakończenie wspólne oświadczenie watykańsko-brytyjskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brytyjska delegacja w Watykanie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.