Budujmy Królestwo Boże już w doczesności

Radio Watykańskie / slo

Sprawiedliwość Królestwa Bożego wyrażona w ewangelicznych błogosławieństwach była tematem papieskiego rozważania na Anioł Pański.

Nawiązując do dzisiejszego czytania z Ewangelii św. Łukasza Benedykt XVI zwrócił uwagę, że Jezusowym błogosławieństwom wobec ubogich, głodnych, płaczących i prześladowanych towarzyszą cztery analogiczne „biada” wobec bogatych, sytych, śmiejących się i nadstawiających ucha na pochlebstwa. Jest to zapowiedź odwrócenia porządku rzeczy po nastaniu Chrystusowego Królestwa, gdy ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi.

„Ta sprawiedliwość i to błogosławieństwo spełnią się w «Królestwie niebieskim», czy też «Królestwie Bożym», które dopełni się na końcu czasów, ale które już jest obecne w historii – mówił Papież. – Tam, gdzie ubodzy zostają pocieszeni i zaproszeni do uczty życia, tam też objawia się już teraz Boża sprawiedliwość. To jest zadanie uczniów Pana, do którego są oni wezwani także w dzisiejszym społeczeństwie” – zachęcał Ojciec Święty.

Benedykt XVI przypomniał także o rozpoczynającym się wkrótce Wielkim Poście i o swoim liście na ten okres liturgiczny. Papieski dokument został poświęcony właśnie Bożej sprawiedliwości, która jest odmienna od klasycznego „oddania każdemu, co się mu należy”.

„Ewangelia Chrystusa pozytywnie odpowiada na ludzkie pragnienie sprawiedliwości, ale w sposób nieoczekiwany i zaskakujący – powiedział Papież. – Nie proponuje On przewrotu społecznego i politycznego, ale rewolucję miłości, której już dokonał swoim Krzyżem i Zmartwychwstaniem. Na tym opierają się błogosławieństwa, które proponują nowy horyzont sprawiedliwości rozpoczęty Wielkanocą, dzięki której możemy stać się sprawiedliwymi i budować lepszy świat” – mówił Benedykt XVI.

Ojciec Święty pozdrowił także ludy Azji obchodzące księżycowy Nowy Rok. Życzył im podtrzymania i rozwijania bogatej spuścizny wartości duchowych i moralnych silnie zakorzenionej w ich kulturach. Podobny ton, z tym, że w odniesieniu do Starego Kontynentu, zabrzmiał w papieskim słowie do Polaków:

„Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Dzisiejsza niedziela to także święto patronów Europy, świętych: Cyryla i Metodego. Wartości, które krzewili na naszym kontynencie: znak Krzyża, Ewangelia Chrystusa i życie według niej, niech pozostaną trwałym fundamentem duchowej mocy narodów i jedności Europy. Są to wartości ważne także dla nas współczesnych. Prośmy, by święci apostołowie Słowian przewodzili nam nadal na drogach wiary. Życzę wszystkim dobrej niedzieli”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Budujmy Królestwo Boże już w doczesności
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.