Caritas Europa prowadzi w Polsce szkolenia
Ok. 40 przedstawicieli Caritas z ponad 20 krajów uczestniczy w Warszawie w szkoleniu zorganizowanym przez Caritas Europa na temat pomocy humanitarnej.
Celem spotkania jest wypracowanie jednolitych standardów działania, które usprawnią niesienie pomocy w sytuacjach klęsk i katastrof, takich jak powodzie, trzęsienia ziemi czy wojny. W kuluarach przedstawiciele Caritas z całego kontynentu rozmawiają również o kryzysie uchodźczym.
Dwudniowe spotkanie, odbywające się w Centrum Charytatywno-Konferencyjnym Caritas Polska, przygotowane zostało przez Caritas Europa. Jak przypomniał Jorge Nuño Mayer, sekretarz generalny tej organizacji, Caritas obecna jest w ponad 160 krajach świata, w tym w 46 krajach europejskich. Ważnym jest zatem, by poszczególne organizacje potrafiły wspólnie działać wobec wydarzeń o charakterze ponadnarodowym.
Pierwszy dzień szkoleń prowadzą eksperci z Caritas Internationalis, która jest konfederacją niezależnych, krajowych organizacji Caritas. Szkolenie dotyczy instrumentów jakimi na całym świecie posługuje się Caritas w sytuacjach klęsk i katastrof masowych. - Łatwo sobie wyobrazić, że gdzieś na świecie dochodzi do trzęsienia ziemi lub konfliktu zbrojnego i nagle wszystkie 165 Caritas chcą pomóc. W efekcie mogą sobie tylko przeszkadzać - wyjaśnił Jorge Nuño Mayer. Jak dodał doświadczenie zdobyte przez Caritas pozwala znaleźć najlepszy sposób zorganizowania pomocy.
Standardy międzynarodowej współpracy Caritas obejmują cały cykl życia projektu, począwszy od przygotowania planu działań w sytuacji kryzysowej, poprzez analizę potrzeb, opracowanie apelu do społeczności międzynarodowej, precyzowanie działań projektowych, aż po rozliczenie i przygotowanie końcowego raportu z działań.
W środę dyskusja dotyczyła będzie sytuacji kryzysowych w Europie i działań jakie w takich wypadkach powinna podejmować Caritas. Niektóre klęski mają bowiem niewielki zasięg, jak choćby powodzie. - W tej sytuacji Caritas z różnych krajów europejskich mogą się wspierać. Chcemy się zastanowić jak możemy sobie wzajemnie pomagać, by owa pomoc była prostsza, łatwiejsza, także w sensie koordynacji - podkreślił sekretarz generalny Caritas Europa.
Jakkolwiek istnieją już wypracowane standardy takich działań, to jednak organizacji zależy, by Caritas krajowe dobrze je poznały. - Staramy się doprecyzować szczegóły, dokładnie je zapisać, uzgodnić, by koordynacja była lepsza - powiedział Jorge Nuño Mayer. Dodał, że potrzebujący mają prawo do najlepszej posługi. - Chodzi o to, by być dobrym samarytaninem w najlepszy możliwy sposób. Musimy się nauczyć jak to zrobić - stwierdził.
Jak przyznał Jorge Nuño Mayer w kuluarach trwają także dyskusje dotyczące kryzysu uchodźczego w Europie. Wszystkie kraje, w których przebywają uchodźcy, lub przez które przechodzą, jak choćby na szlaku bałkańskim, mają doświadczenie spotkania z konkretnym człowiekiem. - Kiedy spotykamy ludzi, konkretną twarz, rodzinę, widzimy ich cierpienie. Wtedy potrafimy zrozumieć, że my - Unia Europejska - możemy zrobić więcej - powiedział. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o bezpieczeństwo uchodźców, zarówno tych będących już na terenie Starego Kontynentu, jak i tych, którzy wyruszają w drogę. - Musimy stworzył warunki dla legalnego przekraczania granic Europy - zaapelował sekretarz generalny Caritas Europa.
Docenił także inicjatywę Caritas w Polsce, która zaproponowała akcję nazywaną "rodziny rodzinom". Ma ona na celu objęcie - przez zdeklarowane polskie rodziny, parafie i organizacje - swoistego patronatu nad rodzinami w krajach ogarniętych wojną.
Skomentuj artykuł