Caritas Polska wesprze uchodźców z Syrii

KAI / slo

Tysiące uchodźców z Syrii znalazło schronienie w Akkar w północnym Libanie. Caritas Polska pozostaje w kontakcie z tamtejszą Caritas, która prowadzi centra pomocy dla uchodźców. Napływający do Syrii ludzie potrzebują podstawowych środków do życia: żywności, lekarstw, sprzętów i ubrań.

Obecnie Caritas Libanu rozpoczyna realizację projektu skierowanego do 2,7 tys. uchodźców z Syrii, którzy przebywają w północnym Libanie. To rolniczy, najbiedniejszy region tego kraju. Warunki życia są tam bardzo ciężkie dlatego celem projektu jest zapewnienie godnych warunków dla uchodźców. Pomoc obejmie zakup żywności, lekarstw, sprzętów i ubrań, środków czystości. Zapewniona zostanie również pomoc psychologiczna.

Kilka dni temu siedzibę Caritas Polska odwiedził prof. Bassam Aouil, wykładowca Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który opowiedział o sytuacji uchodźców syryjskich. - Wiele osób straciło dach nad głową w wyniku ostrzału i bombardowań dzielnic mieszkaniowych w Hims. Nie jest znana liczba rannych, ale z pewnością jest ich bardzo dużo. Wiem z nieoficjalnych źródeł, że tylko w ostatnim miesiącu w Hims przeprowadzono ok. 350 amputacji kończyn. Pomoc medyczna jest organizowana w domach, piwnicach i garażach. Ludzie boją się zgłaszać do szpitali, gdzie wyłapują ich tajne służby - relacjonował.

DEON.PL POLECA

Sytuacja w Syrii jest dramatyczna. Od ponad 11 miesięcy z powodu polityki krwawego tłumienia protestów proreformatorskich zginęło ponad 8 5 tys. osób, w tym ponad 500 dzieci i więcej niż 300 kobiet, szczególnie w mieście Hims (Homs), które jest głównym ośrodkiem rewolty syryjskiej.

Cząstkowe statystyki podają, że bez źródeł utrzymania z powodu śmierci głowy rodziny albo jego aresztu żyje ponad 60 tys. rodzin. Liczba uchodźców jest płynna ze względu na wciąż zmieniającą się sytuację. Przypuszcza się, że aktualnie na terenie Libanu znajduje się około 10 tys. uchodźców, przebywających w dwóch regionach: na północy w rejonie Trypolisu oraz w Dolinie Bekaa na granicy z Syrią. Osoby te znajdują się w dramatycznej sytuacji ze względu na fakt, iż rząd Libanu nie uznaje ich za uchodźców, a pomoc z krajów arabskich nie dociera, co ma miejsce w przypadku uchodźców znajdujących się w Jordanii czy Turcji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Polska wesprze uchodźców z Syrii
Komentarze (1)
jazmig jazmig
1 marca 2012, 18:48
 Dlaczego Caritas finansuje tych ludzi? Kraje arabksie są niesłychanie bogate, więc niech one to sfinansują, w szczególności Katar, któy finansuje rebelię w Syrii. Jestem przekonany, że są pilniejsze rzeczy do sfinansowania, niż muzułmańscy uchodźcy.