Caritas Polska zakończyła trzy projekty w Afryce

Caritas Polska zakończyła trzy projekty w Afryce
(fot. shutterstock.com)
KAI / ms

Odnowienie domu misyjnego, generator prądotwórczy dla ośrodka zdrowia i założenie fermy przepiórek były głównymi celami projektów pomocowych Caritas Polska w Afryce.

Dom misyjny w Kamerunie
Właśnie zakończyły się trzy projekty prowadzone w Kamerunie, Rwandzie i Zambii. Każdego roku organizacja realizuje szereg projektów z zakresu edukacji, zdrowia, pomocy żywnościowej, środków utrzymania czy infrastruktury. Caritas Polska przekazała na te projekty ponad 70 tys. zł

W Kamerunie Caritas Polska przekazała środki na odnowienie i doposażenie domu misyjnego w Nkol Avolo prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Pallotynek. Projekt polegał na wymianie futryn okiennych i drzwiowych, a także zakupie kuchenki gazowej, lodówki i zamrażarki.

Okna i drzwi zniszczone były przez termity, a przez otwory wpełzały węże. Po zerwaniu starych futryn okazało się, że gniazda termitów znajdowały się bardzo głęboko i futryny były w środku puste. Dlatego też nowe futryny wykonano z bardzo twardego drewna, które jest trudne do przegryzienia.

Siostry prowadzą dożywianie osób ubogich, dlatego też niezbędna była wymiana sprzętu kuchennego. W ramach projektu zakupiono też lodówkę na butlę gazową i zamrażarkę, aby siostry mogły bezpiecznie przechowywać żywność.

Ośrodek zdrowia w Rwandzie

Caritas Polska wsparła też zakup generatora prądotwórczego dla ośrodka zdrowia prowadzonego przez siostry pallotynki w Masace w Rwandzie. Należy podkreślić, że jest to jedyna publiczna placówka w promieniu 10 km dla ok. 35 000 osób. Funkcjonuje tutaj porodówka i szpital z ostrym dyżurem, wykonywane są badania laboratoryjne, zabiegi, opatrunki i szczepienia, udzielana jest też pomoc chorym na gruźlicę oraz na HIV/AIDS.

Generator zainstalowany obok ośrodka zdrowia włącza się w chwili odcięcia energii, a braki w dopływie prądu są tutaj bardzo częste. Jest to niezwykle ważne, gdyż każdy brak prądu zagrażał szczepionkom przechowywanym w lodówkach i przeznaczonym do szczepień kilku tysięcy dzieci - zwraca uwag Caritas Polska. Szczepionki są bardzo kosztowne, a dostawa nowych jest problematyczna.

Generator ułatwia też pracę w laboratorium, gdzie wszystkie aparaty do badań wspomagane są prądem. Ponadto praca na porodówce nocą przebiega bez zakłóceń. Dotychczas personel zmuszony był przyjmować porody podczas braku prądu przy lampie naftowej, co było bardzo niebezpieczne dla kobiet i dzieci, a także uciążliwe dla pielęgniarek.

"Zakup generatora rozwiązał trudną sytuację ośrodka zdrowia na długie lata: zapewnia skuteczność szczepienia dzieci, ułatwia odbieranie porodów i wykonywanie badań w laboratorium" - mówi s. Marta Litawa.

Ferma przepiórek w Zambii

Z kolei projekt zrealizowany przez Siostry Misjonarki Świętej Rodziny w Zambii dotyczył założenia fermy przepiórek. Hodowla tych ptaków jest w Zambii bardzo popularna. Dzięki projektowi podopieczni Zgromadzenia, osoby starsze i dzieci z dzielnicy Chawama, mają zapewniony zdrowy posiłek w postaci jaj i mięsa przepiórek. Chawama jest jedną z najuboższych i najbardziej przeludnionych dzielnic Lusaki, panuje tutaj wysokie bezrobocie, a mieszkańcy cierpią na różne choroby, w tym HIV/AIDS.

Siostry prowadzą wiele dzieł, w tym miejscu m.in. przedszkole, szkołę podstawową, szkołę średnią, szkołę gospodarstwa domowego dla dziewcząt i kobiet, dom dla osób starszych, a także otaczają opieką sieroty i prowadzą dożywianie ubogich rodzin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Polska zakończyła trzy projekty w Afryce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.