Caritas pomoże znaleźć pracę w Niemczech

Caritas pomoże znaleźć pracę w Niemczech
KAI / Caritas Polska / apio

Koordynowany przez Caritas Polska projekt „Wyjść z szarej strefy” zakłada pomoc w legalnym zatrudnieniu polskich kobiet w Niemczech jako opiekunek dla osób terminalnie chorych i starszych.

Niemcy w 2025 roku staną się najstarszym demograficznie krajem europejskim. Już teraz kraj ten poszukuje modelu skutecznej pomocy osobom w podeszłym wieku. Wzrasta zainteresowanie domową opieką nad osobami starszymi, ale rodziny nie są w stanie zapewnić takiej opieki przez całą dobę, dlatego często w charakterze opiekunek zatrudniane są kobiety z krajów Europy Wschodniej, dla których taka praca stanowi jedyne źródło utrzymania rodziny. Kobiety pracujące w niemieckich domach z reguły muszą być nieustannie dyspozycyjne i częstokroć pozostają bez zabezpieczenia socjalnego oraz bez fachowego doradztwa.

DEON.PL POLECA

W ramach projektu zapewnione jest przeszkolenie kandydatki/kandydata w zakresie znajomości języka niemieckiego oraz podstawowych zasad opieki nad osobą starszą. Caritas zapewnia także pomoc przy złożeniu wniosku na pozwolenie na pracę za granicą oraz poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy.

Caritas w Polsce będzie informować kobiet o ogólnych warunkach pracy opiekuńczej w Niemczech, wyznaczać osoby do kontaktów zarówno ze stroną niemiecką jak i z osobami poszukującymi zatrudnienia. Ma także ustalać warunki zatrudnienia polskiego pracownika w niemieckiej rodzinie, proponować szkolenia w celu uzyskania niezbędnych znajomości języka i opiekuńczych. Będzie również prowadzić działania przygotowawcze przed wyjazdem związanych z zadaniami na miejscu oraz opiekować się rodzinami kobiet w kraju.

Ze swej strony Caritas w Niemczech będzie informować o warunkach i możliwościach rozliczenia legalnego zatrudnienia pracowników z Polski. troszczyć się o rodzinę - pracodawcę oraz opiekunki. Będzie też organizować zastępstwo dla polskich pracownic, by zapewnić im czas wolny. Niemiecka Caritas wyznaczy też osoby do kontaktów z Caritas diecezjalną w Polsce oraz pomoc w załatwieniu spraw formalnych na miejscu.

Autorzy projektu podkreślają, że korzyści dla strony niemieckiej to m.in. umożliwienie osobom potrzebującym opieki pozostanie w domu, odciążenie ich rodzin oraz ochrona praw rodzin zatrudniających kobiety.

Korzyści dla strony polskiej to zagwarantowanie ochrony praw kobiet pracujących oraz wsparcie rodzin kobiet pracujących za granicą.

Projekt zakłada też polepszenie kontaktów Polek ze swoimi rodzinami podczas rozłąki. Kobiety będą miały stały kontakt z rodziną, w tym także możliwość powrotu do domu na święta. Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym przez Caritas, osobą starszą lub chorą będą opiekowały się zamiennie dwie kobiety. Polki, przebywające przez trzy miesiące z dala od najbliższych, będą w stałym kontakcie z duszpasterzami w Niemczech i Polsce.

W pierwszej fazie projekt miał charakter pilotażowy i uczestniczyły w nim trzy Caritas diecezjalne w Polsce (Caritas Diecezji Ełckiej, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz Grudziądzkie Centrum Caritas), oraz Caritasverband Archidiecezji Paderborn z Niemiec. Od stycznia 2011 w realizację projektu włączyło się 10 kolejnych Caritas diecezjalnych z Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Caritas pomoże znaleźć pracę w Niemczech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.