CBOS: istotną rolę w kształtowaniu religijności odgrywa miejsce zamieszkania
Istotną rolę w kształtowaniu religijności odgrywa miejsce zamieszkania. Przeniesienie się ze środowiska bardziej religijnego do wyraźnie mniej religijnego daje efekt dostosowania się do nowego miejsca zamieszkania i odwrotnie – wynika z analiz badań CBOS.
We wtorek CBOS przekazał PAP komunikat poświęcony "polskiemu pejzażowi religijnemu – z dalekiego planu", w którym wskazał, że ocena zmian poziomu religijności to bardzo złożony proces i należałoby prowadzić bardziej pogłębione niż dotychczasowe badania.
CBOS o religijności
Z sondaży CBOS wynika, że następuje w kraju powolny spadek poziomu wiary religijnej i szybszy spadek poziomu praktykowania.
"Od marca 1992 do czerwca 2022 r. odsetek osób dorosłych określających się jako wierzące spadł z 94 proc. do 84 proc., zaś praktykujących regularnie (raz w tygodniu lub częściej) z blisko 70 proc. do niemal 42 proc. i jednocześnie wzrósł odsetek niepraktykujących, z niespełna 9 proc. do 19 proc.
Według CBOS spadek poziomu religijności, zwłaszcza praktykowania, przebiega nierównomiernie – najszybciej wśród osób najmłodszych (w wieku 18–24 lata), stosunkowo szybko – w wielkich miastach i wśród osób wykształconych.
Źródło: PAP / kb
Skomentuj artykuł