CBOS: istotną rolę w kształtowaniu religijności odgrywa miejsce zamieszkania

CBOS: istotną rolę w kształtowaniu religijności odgrywa miejsce zamieszkania
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Istotną rolę w kształtowaniu religijności odgrywa miejsce zamieszkania. Przeniesienie się ze środowiska bardziej religijnego do wyraźnie mniej religijnego daje efekt dostosowania się do nowego miejsca zamieszkania i odwrotnie – wynika z analiz badań CBOS.

We wtorek CBOS przekazał PAP komunikat poświęcony "polskiemu pejzażowi religijnemu – z dalekiego planu", w którym wskazał, że ocena zmian poziomu religijności to bardzo złożony proces i należałoby prowadzić bardziej pogłębione niż dotychczasowe badania.

CBOS o religijności

Z sondaży CBOS wynika, że następuje w kraju powolny spadek poziomu wiary religijnej i szybszy spadek poziomu praktykowania.

"Od marca 1992 do czerwca 2022 r. odsetek osób dorosłych określających się jako wierzące spadł z 94 proc. do 84 proc., zaś praktykujących regularnie (raz w tygodniu lub częściej) z blisko 70 proc. do niemal 42 proc. i jednocześnie wzrósł odsetek niepraktykujących, z niespełna 9 proc. do 19 proc.

Według CBOS spadek poziomu religijności, zwłaszcza praktykowania, przebiega nierównomiernie – najszybciej wśród osób najmłodszych (w wieku 18–24 lata), stosunkowo szybko – w wielkich miastach i wśród osób wykształconych.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

CBOS: istotną rolę w kształtowaniu religijności odgrywa miejsce zamieszkania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.