Cel Akademii Papieskich to służba Kościołowi

(fot. Grzegorz Gałązka/DEON.pl)
KAI / psd

Celem i odpowiedzialnością Akademii Papieskich jest wierna służba Kościołowi i Stolicy Apostolskiej – przypomniał Benedykt XVI podczas publicznego posiedzenia tych instytucji 28 stycznia w Watykanie. Poświęcone ono było „formacji teologicznej kapłanów”, co papież z uznaniem podkreślił, dodając, że przypada ono we wspomnienie liturgiczne św. Tomasza z Akwinu.

Dzisiejsza kultura jest pod przemożnym wpływem „zarówno wizji relatywizmu i subiektywizmu, jak również metod i postaw częstokroć powierzchownych czy nawet banalnych, które szkodzą powadze poszukiwań i refleksji i w efekcie także dialogowi i porozumieniu między osobami” – podkreślił Ojciec Święty. Zwrócił uwagę, że kultura współczesna, a bardziej jeszcze sami wierzący domagają się nieustannie refleksji i działania Kościoła w różnych dziedzinach, w których pojawiają się nowe problemy, jak badania filozoficzne i teologiczne; refleksja nad postacią Maryi Panny; studium historii, zabytków, świadectw pozostawionych przez pierwsze pokolenia chrześcijan, począwszy od męczenników, a także delikatny i istotny dialog wiary chrześcijańskiej z twórczością artystyczną. Papież przypomniał, że temu ostatniemu zagadnieniu poświęcił spotkanie z przedstawicielami świata sztuki i kultury w Kaplicy Sykstyńskiej 21 listopada ub.r.

„Jawi się zatem jako pilna i niezbędna potrzeba stworzenia na nowo warunków istotnych dla rzeczywistej zdolności pogłębienia studiów i badań, aby w racjonalny sposób prowadzić można było dialog i skuteczną wymianę poglądów na różne tematy, mając na względzie wspólny wzrost i formację, która wspierałaby człowieka w jego integralności i kompletności. Brakom idealnych i moralnych punktów odniesienia, które szkodzą zwłaszcza współżyciu obywatelskiemu, przede wszystkim zaś formacji młodych pokoleń, odpowiadać musi idealna i praktyczna oferta wartości i prawd, mocnych argumentów życia i nadziei, które mogłyby i powinny zainteresować wszystkich, zwłaszcza młodzież. Zadanie to powinno obowiązywać szczególnie w zakresie formacji kandydatów do kapłaństwa, jak tego wymaga Rok Kapłański i jak potwierdza to szczęśliwa decyzja poświęcenia mu waszej dorocznej sesji publicznej” – powiedział Benedykt XVI.

Nawiązując na koniec do postaci i dzieła św. Tomasza z Akwinu, podkreślił, że jego myśl i przykład każą przywiązywać wielką wagę do poznawania pojawiających się problemów, w celu znalezienia „stosownych i twórczych odpowiedzi”. „Ufni w możliwości «ludzkiego rozumu», w pełnej wierności niezmiennemu depozytowi wiary, należy – jak czynił to «Doctor Communis» – czerpać stale z bogactw Tradycji, w stałym poszukiwaniu «prawdy rzeczy»”. Dlatego, dodał papież, „trzeba, by Akademie Papieskie były dziś bardziej niż kiedykolwiek instytucjami żywymi i żywotnymi, zdolnymi do recepcji zarówno pytań społeczeństwa i kultury, jak również potrzeb i oczekiwań Kościoła, aby wnieść wartościowy i odpowiedni wkład i w ten sposób krzewić, wykorzystując wszelkie siły i środki, jakimi dysponują, prawdziwy humanizm chrześcijański” – zakończył swe przemówienie Ojciec Święty.

DEON.PL POLECA

Obecnie istnieją następujące Akademie Papieskie: Nauk, Nauk Społecznych, Życia, św. Tomasza z Akwinu, Teologii, Maryi Niepokalanej, Międzynarodowa Papieska Akademii Maryjna, Sztuk Pięknych i Literatury Wirutozów na Panteonie, Papieska Akademia Rzymska Archeologii i „Cultorum Martyrum” (Kultu Męczenników). Ich przedstawiciele spotykają się co roku na posiedzeniach publicznych i przyjmuje ich na audiencji Ojciec Święty. W tym roku obradowano pod hasłem „Akademie papieskie na rzecz nowego humanizmu chrześcijańskiego”. Działalność tych instytucji koordynuje specjalny komitet, na którego czele stoi przewodniczący Papieskiej Rady Kultury abp Gianfranco Ravasi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cel Akademii Papieskich to służba Kościołowi
Komentarze (1)
A
absencja
28 stycznia 2010, 22:24
Czemu tak trudno przebrnąć przez te sformułowania?.Służymy Bogu.Wszyscy.I ci mądrzy i trochę mniej,roztropni,mali i duzi,ale ...nie służymy mu paląc,pijąc,ćpając,kłamiąc,cudzołożąc,mordując.To niemożliwe.