Chiński katolicyzm pod ścisłym nadzorem

Radio Watykańskie

Ojciec Święty z ubolewaniem przyjął wiadomość o święceniach biskupich ks. Josepha Guo Jincai, udzielonych 20 listopada w Chengde w chińskiej prowincji Hebei – czytamy w komunikacie watykańskiego biura prasowego. Dokonane bez apostolskiego mandatu, są one „bolesną raną dla jedności Kościoła i poważnym naruszeniem porządku prawa kanonicznego”. Wielu biskupów zostało pod naciskiem władz rządowych i organów bezpieczeństwa zmuszonych do uczestnictwa i udzielenia konsekracji, co godzi w wolność sumienia i wyznania.

„Stolica Apostolska zastrzega sobie pogłębioną ocenę tego, co się stało, m.in. z punktu widzenia ważności i gdy chodzi o sytuację kanoniczną uczestniczących biskupów. W każdym razie odbija się to boleśnie na samym ks. Josephie Guo Jincai, który wskutek takich święceń jest w ciężkiej sytuacji kanonicznej wobec Kościoła w Chinach i Kościoła powszechnego” – stwierdza komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Przypomina, że konsekrowany podlega sankcjom przewidzianym przez Kodeks Prawa Kanonicznego, zwłaszcza ekskomunice wiążącej mocą samego prawa (kan. 1382). Sobotnia konsekracja w Chengde nie tylko nie służy dobru tamtejszych katolików, ale stawia ich w bardzo trudnej sytuacji i upokarza. Chińskie władze narzucają im pasterza nie będącego w jedności ani z Papieżem, ani z innymi biskupami na całym świecie. Zdecydowały się działać jednostronnie na szkodę dla z trudem wypracowanej ze Stolicą Apostolską i Kościołem katolickim atmosfery szacunku przez niedawne konsekracje biskupie.

„Takie stawianie się ponad biskupami i kierowanie życiem kościelnej wspólnoty nie odpowiada doktrynie katolickiej, uderza w Ojca Świętego, Kościół w Chinach i w Kościół powszechny, komplikując jeszcze istniejące trudności duszpasterskie – czytamy w komunikacie. – Benedykt XVI w liście z 2007 r. wyraził gotowość Stolicy Apostolskiej do pełnego szacunku i konstruktywnego dialogu z władzami Chińskiej Republiki Ludowej celem przezwyciężenia trudności i normalizacji stosunków. Stolica Apostolska konstatuje z ubolewaniem, że władze pozwalają kierownictwu Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich pod wpływem p. Liu Bainiana zajmować postawy poważnie szkodzące Kościołowi katolickiemu i przeszkadzające w dialogu” – stwierdza komunikat watykańskiego biura prasowego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiński katolicyzm pod ścisłym nadzorem
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.