Chiny: Rusza ośrodek apostoła Państwa Środka

(fot. Chinese brother Emmanuel Pereira / wikipedia.org)
KAI / im

Ośrodek Wystawienniczy Wymiany Kulturalnej im. Ojca Matteo Ricciego otwarto w Zhaoqing w prowincji Guangdong w Chinach. To właśnie w tej miejscowości włoski jezuita - apostoł Państwa Środka postawił po raz pierwszy stopę na ziemi chińskiej w 1583 r. Tam też zbudował pierwszy kościół katolicki, dedykowany Matce Bożej i nazwany świątynią Xianhua.

Ośrodek, zarządzany przez muzeum miejskie, zbudowano koło ruin tego kościoła. Ekspozycja przedstawia życie misjonarza, znanego w Chinach jako Li Madou. Ks. Gabriel Li Jiafang z Jiangmenu, który uczestniczył w otwarciu centrum 13 maja, ma nadzieję, że stała wystawa nie tylko zwiększy napływ turystów do Zhaoqingu, ale też przyczyni się do poznania wiary katolickiej i pracy misjonarzy.

O. Matteo Ricci był pierwszym z trzynaściorga dzieci zamożnej rodziny mieszkającej w Maceracie, w regionie Marche. Urodził się 6 października 1552 r. Po wstąpieniu do nowicjatu jezuitów w Rzymie i rocznej formacji duchowej został skierowany na studia filozoficzne i teologiczne (1572-1577) do słynnego już wówczas Kolegium Rzymskiego. Studiował tam również astronomię oraz matematykę pod kierunkiem Krzysztofa Klawiusza, znanego jezuity niemieckiego; nauczył się też konstruowania zegarów.

24 stycznia 1601 r. dotarł na dwór cesarski w Pekinie, jednak cesarza nigdy osobiście nie spotkał. Przybycie o. Ricciego na dwór cesarski musiało być bardzo ważnym wydarzeniem, zostało bowiem zapisane w oficjalnej historii dynastii Ming. Spośród darów, jakie o. Ricci przywiózł dla cesarza, warto wspomnieć: obraz Zbawiciela, dwa obrazy Matki Bożej, brewiarz, krucyfiks wysadzany drogimi kamieniami, dwa zegary, dwie klepsydry, klawesyn, osiem zwierciadeł oraz róg nosorożca. Przez wiele lat o. Ricci prowadził bardzo intensywną działalność misjonarską i naukową. Zmarł w Pekinie 11 maja 1610 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny: Rusza ośrodek apostoła Państwa Środka
Komentarze (1)
R
Ryszard
15 maja 2012, 18:47
Wkład w ewangelizację Chin wnieśli również polscy misjonarze,między innymi O.Karol Warzecha werbista który pracował w Południowym Szantungu 16 lat (1933-1949).W Kwiankiao jak nazywała się kiedyś maleńka wioska oddalona o ponad 90 km od Taikia (dzisiaj Taikia to Daijiazhuang w diecezji Yanzhou) był proboszczem.Przyozdobił tam malowidłami kamienny kościół św.Anny.