Chrystus daje ludzkości niezawodną nadzieję

10 lat temu
Radio Watykańskie

O znaczeniu historii zbawienia ukazanej w cyklu liturgicznym mówił Benedykt XVI podczas południowego spotkania z wiernymi na Anioł Pański w pierwszą niedzielę Adwentu. Rozpoczęty rok liturgiczny ukazuje Boże działanie w dziejach ludzkich, a z drugiej strony zawiera człowiecze pragnienia i doświadczenia, które wyraża także adwentowa droga.

– Współczesny świat potrzebuje przede wszystkim nadziei. Pragną jej narody rozwijające się, ale także te bardziej zaawansowane gospodarczo. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że znajdujemy się na tej samej łodzi i ratować musimy się wszyscy razem – powiedział Benedykt XVI. – Przede wszystkim uświadamiamy sobie, widząc upadek tak wielu fałszywych zabezpieczeń, że potrzebujemy niezawodnej nadziei, a tę znajdujemy tylko w Chrystusie, który jest, jak powiada List do Hebrajczyków, «wczoraj i dziś, ten sam także na wieki». Pan Jezus przyszedł przed wiekami, przybywa obecnie i powróci w przyszłości. On obejmuje wszystkie wymiary czasu, bowiem umarł i zmartwychwstał, jest «Żyjącym» i dzieląc z nami ludzką tymczasowość, pozostaje na zawsze dając nam Bożą stałość. Jest «ciałem» jak my i «skałą» jak Bóg. Kto pragnie wolności, sprawiedliwości, pokoju, może powstać i podnieść głowę, ponieważ w Chrystusie zbliża się odkupienie – mówił Papież.

Ojciec Święty dodał, że dotyczy to nie tylko chrześcijan i ludzi wierzących, ale całej ludzkości, bo Chrystus jest dla niej centrum wiary i fundamentem nadziei.

– W adwentowym duchu pozdrawiam Polaków. Moi drodzy, Chrystus przychodzi do każdego z nas i do całej ludzkości jako Zbawca. Dlatego Ewangelia dzisiejszej liturgii wzywa: «nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie» (Łk 21, 28). Niech ta myśl towarzyszy nam w czasie radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Niech Bóg wam błogosławi! – powiedzał Ojcieś Święty do Polaków.

Benedykt XVI pozdrowił także uczestników marszu zorganizowanego przez włoski Ruch Miłości Rodzinnej w związku z dyskusją na temat obecności krzyża w przestrzeni publicznej. Rzymska manifestacja, jak przypomniał Papież, była wyrazem głębokiej miłości do Krzyża, potwierdzeniem jego wartości religijnej, historycznej i kulturowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chrystus daje ludzkości niezawodną nadzieję
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Chrystus daje ludzkości niezawodną nadzieję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.