Co dalej z mozaikami Marko Rupnika? Jest nowy komentarz w tej sprawie
Na stronie internetowej Vatican News znajduje się sekcja zatytułowana "Święty dnia" przedstawiająca sylwetki świętych, których Kościół katolicki wspomina w liturgii. W ciągu ostatnich kilku dni pojawiły się nowe biografie m.in. św. Ireneusza z Lyonu, którego papież Franciszek ogłosił niedawno Doktorem Kościoła. Obrazem, jaki został wybrany do przedstawienia św. Ireneusza, jest mozaika stworzona przez Marko Rupnika, wydalonego niedawno z zakonu jezuitów.
Dyskusja wokół mozaik Marko Rupnika
"Od razu zrodziły się pytania" – pisze francuski dziennik La Croix. Wiele osób w mediach społecznościowych kwestionuje decyzję Vatican Media o użyciu ikony stworzonej przez wydalonego z zakonu jezuity.
La Croix podaje informację, że dyrektorka departamentu teologiczno-duszpasterskiego watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, siostra Natasza Govekar, jest członkinią wspólnoty Rupnika w Centrum Aletti mającym swoją siedzibę w Rzymie, w pobliżu Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Większej.
Jan Paweł II założył ten ośrodek w 1993 r., aby wspierać więzi między Wschodem a Zachodem, i to właśnie tutaj Marko Rupnik ma swój artystyczny warsztat. W ostatnim czasie członkowie wspólnoty działającej w Centrum Aletti napisali list kwestionujący oskarżenia stawiane Rupnikowi. Oskarżyli jezuitów o "promowanie kampanii medialnej opartej na niesprawdzonych i zniesławiających oskarżeniach".
"W ciągu ostatnich kilku dni na spotkaniu, w którym uczestniczyli niektórzy z najwyższych urzędników dykasterii, stwierdzono, że nic nie stoi na przeszkodzie dalszemu wykorzystywaniu mozaik Rupnika" – tłumaczy La Croix.
Jezuici ze swojej strony uważają, że zrobili wszystko, co w ich mocy, aby dać szansę byłemu już obecnie jezuicie, aby stanął w prawdzie i podporządkował się decyzjom przełożonych.
Źródło: jezuici.pl / tk
Skomentuj artykuł