Co oznacza odpust dla uczestników ŚDM?

Dariusz Kowalczyk SJ / Radio Watykańskie / slo

Uczestnicy XXVI Światowych Dni Młodzieży będą mogli skorzystać z odpustu zupełnego. Specjalny dekret w tej sprawie opublikowała Penitencjaria Apostolska.

Obok tego Światowe Dni Młodzieży to okazja do otrzymania odpustu cząstkowego. Dotyczy on wszystkich wiernych, w jakimkolwiek miejscu, którzy pomodlą się w intencji tego wydarzenia w czasie jego trwania. W dekrecie wyjaśnia się, że chodzi o modlitwy do "Ducha Świętego, aby pobudził młodych do miłosiernej miłości i dał im siłę do głoszenia Ewangelii własnym życiem".

W tym kontekście odpust oznacza obietnicę szczególnego wstawiennictwa Kościoła u Boga o oczyszczenie z tych egzystencjalnych skutków grzechu. Nauka o odpustach opiera się także na prawdzie, że w Bogu istnieje łączność pomiędzy wiernymi, tymi w niebie, w czyśćcu i nami tutaj na ziemi. I wszystkie nasze modlitwy, dobro, jakie czynimy, tworzą swoisty skarbiec Kościoła, z którego możemy z wiarą czerpać, by wstawiać się za innymi. Odpusty są zatem wyrazem solidarności, jaka możliwa jest w Bogu. Mogą być udzielane żywym lub zmarłym.

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: "Ponieważ wierni zmarli, poddani oczyszczeniu, także są członkami tej samej komunii świętych, możemy pomóc im, między innymi, uzyskując za nich odpusty, by zostali uwolnieni od kar doczesnych, na które zasłużyli swoimi grzechami". To, co Katechizm nazywa karą czyśćcową nie jest jakimś sztucznym wymysłem Boga, który mógłby od razu przyjąć człowieka do nieba, ale nie chce. Jest raczej logicznym skutkiem grzechu, skutkiem, którego uleczenie wymaga oczyszczenia, czyli właśnie czyśćca.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co oznacza odpust dla uczestników ŚDM?
Komentarze (1)
.
.
12 sierpnia 2011, 11:38
Fajny artykuł. I potrzebny. Dzisiaj wielu ludzi nie rozumie sensu odpoustów.