Co się działo w 2014 roku w Kościele

Co się działo w 2014 roku w Kościele
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / ptsj

Wykaz najważniejszych wydarzeń 2014 roku w Kościele na świecie:

STYCZEŃ:

Ziemia Święta. W dniach 11-16 stycznia delegacja biskupów z Europy, Ameryki Północnej i RPA po raz 14. odwiedziła Izrael i Strefę Gazy. Jednym z uczestników 13-osobowej grupy Koordynacji Konferencji Biskupich na rzecz Ziemi Świętej był biskup łomżyński Janusz Stepnowski. W czasie wizyty miały miejsce m. in. spotkania w Strefie Gazy, z nauczycielami i studentami katolickiego uniwersytetu w Betlejem, rozmowy polityczne z przedstawicielami rządu Izraela i Autonomii Palestyńskiej, modlitwa przy murze oddzielającym Izrael od terenów palestyńskich.

"Gaza jest katastrofą wywołaną przez człowieka, wstrząsającym skandalem, niesprawiedliwością, która wielkim głosem prosi wspólnotę ludzką o rozwiązanie" - napisali biskupi w przesłaniu na zakończenie wizyty zaznaczając, że przybyli do Ziemi Świętej, "aby modlić się i wspierać wspólnotę chrześcijańską i sprawę pokoju".

DEON.PL POLECA

Włochy. Późnym popołudniem 19 stycznia papież Franciszek odwiedził rzymską parafię Najświętszego Serca Jezusowego. Znajduje się ona w centrum stolicy Włoch i słynie m.in. z szeroko zakrojonej pracy z imigrantami, którym pomaga na różne sposoby. Tę właśnie placówkę wybrał Ojciec Święty na miejsce pierwszej tegorocznej wizyty duszpasterskiej w Wiecznym Mieście - w Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy. Szczególne jego zainteresowanie wzbudzili ubodzy i bezdomni, szukający schronienia w okolicach pobliskiego dworca kolejowego Termini, uchodźcy, a także dzieci ochrzczone w ostatnich miesiącach i ich rodzice, młodzi małżonkowie i młode rodziny.

USA. Dziesiątki tysięcy ludzi, przedstawiciele różnych wyznań i religii, młodzi i starsi, całe rodziny i osoby samotne, przeszły 22 stycznia ulicami Waszyngtonu, domagając się przerwania procederu zabijania dzieci nienarodzonych. Amerykanie z rozmaitych zakątków kraju kolejny raz zamanifestowali swe przywiązanie do życia w 41. rocznicę legalizacji aborcji w USA. "Marsz dla życia", który przebiegał w skrajnie niskiej temperaturze oraz burzy śnieżnej zakończył się przed budynkiem Sądu Najwyższego.

Republika Środkowoafrykańska. W dniach 21 i 22 stycznia rebelianci z islamskiego ugrupowania Seleka zaatakowali dwie misje polskich kapucynów w tym kraju. Uzbrojeni w broń maszynową bandyci ostrzelali budynki, zażądali oddania telefonów i pieniędzy. W wyniku ostrzału, kilka osób, mieszkańców okolicznych wiosek, którzy schronili się na misjach, zostało rannych. Żaden z Polaków nie doznał obrażeń. Rebelianci to obcokrajowcy z Czadu i Sudanu, którzy od ponad roku okupują RCA. W kraju tym od ponad dwóch lat trwa wojna domowa. Walczą ze sobą ugrupowanie " Anti-Balaka" (przeciw maczetom, tzn. odrzucająca stosowanie tych narzędzi), złożona przeważnie z chrześcijan, która morduje członków i zwolenników Seleki i niszczy ich dobra, podczas gdy ci ostatni robią to samo z ludnością chrześcijańską. Spalono wiele kościołów i meczetów oraz domów prywatnych i rządowych, zginęły już tysiące ludzi a co najmniej kilkanaście tysięcy mieszkańców musiało uciekać ze swych stron ojczystych.

LUTY:

Ukraina. Kościoły chrześcijańskie na Ukrainie podczas wydarzeń na Majdanie 18-23 lutego stały przy cierpiącym narodzie. Był to najtragiczniejszy tydzień w trwających od grudnia 2013 r. protestach Ukraińców przeciwko dyktaturze prezydenta Wiktora Janukowycza. We wtorek 18 lutego siły bezpieczeństwa, Berkutu przypuściły szturm na kijowski Euromajdan. Zwolennicy opozycji odpierali ataki petardami, koktajlami Mołotowa i pałkami. Zamieszki wybuchły też w innych miastach Ukrainy. W wyniku walk zginęło w sumie 100 osób. Najmłodsza z ofiar miała 18 lat. Setki ludzi zostało rannych i trafiło do szpitali. Duża liczba zabitych i rannych spowodowała, że niektóre obiekty kościelne w centrum Kijowa zamieniły się w szpitale polowe. Przez cały tydzień w świątyniach wszystkich Kościołów chrześcijańskich odbywały się nabożeństwa żałobne w intencji poległych. Po tragicznych wydarzeniach w Kijowie zwierzchnicy Kościołów, organizacje i uczelnie religijne wydały liczne apele i oświadczenia wzywające do pokoju.

Nigeria. 106 osób straciło życie w nocy z 15 na 16 lutego w wiosce Izghe, w północno wschodniej części Nigerii. Zbrodni dopuścili się fundamentaliści islamscy z ugrupowania Boko Haram, które chce państwa islamskiego na północy Nigerii, narzucając przy tym wszystkim prawo szariatu. W pierwszej połowie br. zamachy Boko Haram pochłonęły 2053 ofiary śmiertelne. Dane te opublikowała międzynarodowa organizacja pozarządowa Human Rights Watch, która udokumentowała ponad sto ataków nigeryjskich islamistów. Tylko w stanie Borno w północno-wschodniej części kraju było 1446 ofiar. Human Rights Watch podkreśla też, że porwanie w kwietniu br. 276 uczennic nie było jedynym atakiem Boko Haram na osoby małoletnie. W lutym islamiści spalili szkołę w Buni Yadi z 59 dziećmi w środku. Od pięciu lat fundamentaliści islamscy terroryzują północną część kraju, zabijając zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów. W 2014 r. z ich rąk zginęło ok. 10 tys. ludzi.

MARZEC:

Ukraina. Z gorącym apelem o solidarność z narodem ukraińskim "w tym trudnym okresie" zwrócił się do przywódców kościelnych i religijnych na świecie zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Swiatosław Szewczuk. W skierowanych do nich 3 marca listach zaznaczył, że "głębokim i szczerym pragnieniem narodu jest stworzenie i stała poprawa naszych braterskich i przyjacielskich stosunków z Rosją" Arcybiskup większy kijowsko-halicki podkreślił, że jego kraj przeżywa obecnie "trudny czas, gdy wojska Federacji Rosyjskiej, łamiąc wszelkie układy, wtargnęły na suwerenne terytorium Ukrainy". Swe przesłania skierował m.in. do Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), krajów-gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy - USA i Wielkiej Brytanii, do Unii Europejskiej, ONZ i OBWE. 17 marca 2014 nieuznawane przez Ukrainę władze Autonomicznej Republiki Krymu ogłosiły Krym niepodległym państwem oraz zwróciły się do Rosji o przyjęcie w jej skład. Tego samego dnia prezydent Rosji Władymir Putin podpisał dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo. 18 marca 2014 podpisano umowę między Rosją a Republiką federacji. Aneksja Krymu nie została uznana przez władze Ukrainy i społeczność międzynarodową.

Wielka Brytania. Ks. prof. Tomáš Halík, wybitny czeski teolog 13 marca został laureatem Nagrody Templetona 2014, przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie myśli filozoficzno-religijnej. Otrzymują ją corocznie osoby, które przełamują bariery między nauką a religią. Przyznawana od 40 lat Nagroda Templetona, zwana też "teologicznym Noblem", jest jedną z najwyżej dotowanych na świecie, i wynosi w tym roku 1,8 miliona dolarów.

KWIECIEŃ:

Syria. W oblężonym przez syryjskie wojska rządowe, a kontrolowanym przez rebeliantów mieście Homs 7 kwietnia został brutalnie zamordowany holenderski jezuita, ks. Frans van der Lugt.

75-letni zakonnik był z wykształcenia psychologiem i mieszkał w Homs od 1966 roku. Pracował z osobami niepełnosprawnymi umysłowo. Po wybuchu konfliktu starł się zwrócić uwagę opinii międzynarodowej na los tamtejszej ludności i zapewnienie jej pomocy. Od ponad trzech lat trwa wojna w Syrii. Rozpoczęła się dokładnie 15 marca 2011 r. protestami społecznymi przeciw nadużyciom reżimu Baszszara al-Asada, które wpisywały się kontekst tak zwanej arabskiej wiosny. Z czasem konflikt ten przerodził się w regionalny, z silnym zaangażowaniem czynników niesyryjskich. W ciągu trzech lat śmierć poniosło146 tys. osób. 9 mln Syryjczyków musiał porzucić swoje domy, a 2,5 mln również ojczyznę. Wojna spowodowała zniszczenie wielu świątyń. Od początku konfliktu całkowicie lub częściowo zostało zniszczonych 98 kościołów. Ich wyposażenie zostało rozgrabione. Niszczone są jednak nie tylko miejsca kultu należące do chrześcijan, którzy stanowią ok. 10 proc. populacji kraju. Zdewastowano już także 1900 meczetów, 1600 szkół i ok. 60 proc. syryjskich szpitali.

MAJ:

Ziemia Święta. W dniach 24-26 maja papież Franciszek odbył pielgrzymkę do Jordanii, Palestyny i Izraela. Złożyły się na nią m. in. liczne spotkania międzyreligijne i ekumeniczne oraz dwie wielkie Msze św.: w Ammanie 24. maja i dzień później w Betlejem. Hasłem pielgrzymki były słowa: "Ut unum sint" - "Aby byli jedno". Głównym celem pielgrzymki było upamiętnienie 50. rocznicy historycznego spotkania papieża Pawła VI i prawosławnego patriarchy Konstantynopola Atenagorasa w Jerozolimie, które miało miejsce na początku stycznia 1964 r. Wspólną podróż zaproponował Franciszkowi obecny prawosławny patriarcha ekumeniczny Bartłomiej. Zdominowały ją w dużej mierze kwestie pokoju na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego, wojny domowej w Syrii i problemu milionów uchodźców w tym regionie świata. Doniesienia medialne skupiły się na skierowanej do prezydentów Palestyny i Izraela propozycji Franciszka, by wspólnie z nim zebrali się w Watykanie na modlitwie o pokój. Z kolei aszkenazyjski wielki rabin Izraela Dawid Lau poprosił papieża o zwołanie przywódców religijnych świata po to, by uroczyście potępili stosowanie przemocy w imię religii. Franciszek był czwartym papieżem odwiedzającym ojczyznę Jezusa.

CZERWIEC:

Brazylia. Z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej (12 czerwca do 13 lipca) biskupi tamtejsi opublikowali 6 czerwca dokument pt. "Gra o życie". Wyrazili z jednej strony radość z rozgrywek piłkarskich, z drugiej stanęli w obronie tej części społeczeństwa, która cierpi z powodu wykluczenia czy niesprawiedliwości. Z okazji mistrzostw także, pochodzący z Ameryki Łacińskiej, papież Franciszek wystosował przesłanie, w którym wyraził nadzieję, aby piłkarskie mistrzostwa świata w piłce nożnej stały się świętem solidarności między narodami. Zostało one odtworzone podczas ceremonii otwarcia Mundialu, która miała miejsce 12 czerwca w São Paulo.

Włochy. Papież Franciszek odwiedził 15 czerwca rzymską siedzibę Wspólnoty św. Idziego, która od lat wspiera ludzi znajdujących się na marginesie społeczeństwa. Pomaga ona zarówno Włochom, jak i cudzoziemcom. Papież przyjechał na plac św. Kaliksta, skąd przeszedł na plac Santa Maria in Trastevere, gdzie czekało na niego 15 tys. imigrantów, bezdomnych, Romów, osób starszych, niepełnosprawnych, młodzież i dzieci, którym pomaga wspólnota.

Franciszek mówiąc o "kulturze odrzucenia" wskazał, że światowa gospodarka zamiast człowieka stawia w swym centrum ubóstwiony pieniądz. Papież powiedział, że "Europa jest zmęczona" i "nie wie, co robić". Trzeba jej pomóc się odmłodzić, odnaleźć własne korzenie, gdyż im zaprzeczyła, powinniśmy więc pomóc jej je odnaleźć.

Irak. Chaldejski patriarchat Babilonii ogłosił 18 czerwca dniem postu i modlitwy w intencji przywrócenia bezpieczeństwa i stabilności w kraju. Miał on związek z rozpoczętą na początku miesiąca ofensywą dżihadystów z ugrupowania Państwo Islamskie (IS). W czerwcu islamiści zajęli Mosul, drugie co do wielkości irackie miasto, przed ich brutalną przemocą i egzekucjami uciekli wszyscy chrześcijańscy mieszkańcy.

Po 1800 latach obecności w Mosulu, chrześcijaństwo przestało tam istnieć. Z powodu masowych ucieczek wyludniona z chrześcijan jest też równina Niniwy. W sumie uchodźcami stało się (według różnych danych) od 160 do 200 tys. ludzi. Uciekali oni głównie do Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego, który jeszcze do niedawna nie był objęty działaniami dżihadystów.

Brutalne prześladowania ze strony dżihadystów nie dotyczą tylko wyznawców Chrystusa. 3 sierpnia bojownicy IS zamordowali ponad 500 jazydów (wyznawców synkretycznej religii, łączącej elementy islamu, chrześcijaństwa nestoriańskiego, pierwotnych wierzeń indoirańskich, kurdyjskich oraz judaistycznych). Część z nich spalili, a część pogrzebali żywcem. W tej sytuacji wyznawcy Chrystusa i innych religii wybierają los uchodźców. Celem IS jest ustanowienie państwa wyznaniowego opartego na zasadach prawa koranicznego na terenie Iraku, Syrii oraz Libanu.

W Kościele na całym świecie 26 sierpnia obchodzono Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. W tym dniu ofiarowano udział we Mszy św. i Komunię św. w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie. Ofiarom tej katastrofy humanitarnej spieszą z pomocą, oprócz kilku agend ONZ, m.in. Caritas i Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wojna pochłonęła ogromną liczbę ofiar śmiertelnych. Rok 2013 był najbardziej krwawym od 2007 r.

Według portalu internetowego iraqbodycount.org od czasu inwazji wojsk USA w 2003 r. w konflikcie w Iraku mogło zginąć nawet 125 tys. osób. O modlitwę za irackich chrześcijan i podjęcie konkretnych działań mających przywrócić pokój w Iraku wielokrotnie apelował Franciszek.

Aby wyrazić swą bliskość z tamtejszą ludnością, papież mianował kard. Fernando Filoniego swoim osobistym wysłannikiem do Iraku, który przebywał tam w dniach 12-20 sierpnia. Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów przekazał w imieniu papieża materialne wsparcie dla najbardziej potrzebujących, modlił się z wysiedlonymi chrześcijanami, spotkał się z jazydami, a także władzami Kurdystanu i Iraku. Wracając z podróży do Korei, papież ujawnił, że cały czas brana jest pod uwagę możliwość jego podróży do Iraku. Niektóre krajowe konferencje episkopatu, m.in. w Niemczech, Francji i USA, cały czas starają się wpłynąć na polityków, by na serio zajęli się ochroną mieszańców Iraku przez powstrzymanie działań islamistów. Dramat irackich chrześcijan trwa.

Włochy. Papież odwiedził 21 czerwca diecezję Cassano all’Jonio w Kalabrii na południu Włoch. W centrum wizyty papieskiej znaleźli się ubodzy, chorzy i potrzebujący. Papież odwiedził miejscowe więzienie, spotkał się m.in. z kapłanami oraz z osobami terminalnie chorymi i ich rodzinami, a także z pomagającym im personelem medycznym oraz odprawił Mszę św. z udziałem 100 tys. osób. "Ci, którzy w swym życiu obrali tę drogę, drogę zła - jakimi są mafiozi - nie są w komunii z Bogiem, są ekskomunikowani" - powiedział Ojciec Święty w Sibari na zakończenie wizyty. Z imienia stanowczo potępił mającą swoje korzenie w tym regionie Włoch ‘ndranghetę - najpotężniejszą organizacją przestępczą w tym kraju.

LIPIEC:

Ziemi Święta. W związku z rozgorzałym konfliktem między Izraelem a Strefą Gazy biskupi katoliccy regionu wobec "eskalacji nienawiści i zemsty", wezwali 8 lipca aby "nie obwiniać kolektywnie narodu palestyńskiego". 17 lipca papież Franciszek wystosował maila do proboszcza jedynej parafii katolickiej w Strefie Gazy, o. Jorge Hernandeza, w którym podkreślił swoją solidarność z liczącą 200 osób wspólnotą katolików w Gazie, a która znalazła się pośrodku trwających tam działań zbrojnych. W ramach operacji "Ochronny Brzeg" wojsko izraelskie w odwecie za wystrzeliwanie stamtąd na Izrael rakiet rozpoczęło 8 lipca bombardowania Strefy Gazy. Szacuje się, że podczas konfliktu zginęło 1440 Palestyńczyków, w zdecydowanej większości cywili. Rannych zostało ok. 7 tys. ludzi. Straty izraelskie to 61 żołnierzy i 3 cywilów.

Ukraina. Na terenach wschodniej Ukrainy, opanowanych przez prorosyjskich separatystów dochodziło do porwań i morderstw księży, w większości katolickich. 15 lipca uprowadzili oni ks. kanonika Wiktora Wąsowicza - dziekana donieckiego, proboszcza parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Gorłówce i bł. Teresy z Kalkuty w Jenakijewie. Pod koniec maja w Doniecku więziono ks. Pawła Witka. Grożono mu odcięciem ręki i powieszeniem. Dzięki mediacji polskich dyplomatów i duchownych został on szybko uwolniony z rąk separatystów. Po kilkunastu dniach prorosyjscy separatyści 15 lipca wypuścili na wolność greckokatolickiego ks. Tychona Kulbakę, którego uprowadzili 3 dnia tegoż miesiąca w Doniecku. W ponad miesiąc po porwaniu przez separatystów dwóch diakonów i dwóch dorosłych synów pastora Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Słowiańsku w obwodzie donieckim, znaleziono ich zmasakrowane ciała. Uprowadzono ich po nabożeństwie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego 8 czerwca i już następnego dnia zabito, wcześniej torturując. Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) potępiła prześladowania i dyskryminację ze względu na wyznawaną wiarę w opanowanych przez separatystów Doniecku i Ługańsku. Zaapelowała też do nich o uwolnienie wszystkich przetrzymywanych zakładników.

Włochy. Ponad 200 tys. osób wzięło udział 26 lipca w Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka w Casercie, w południowowłoskim regionie Kampania. We wspomnienie patronki diecezji, św. Anny, Eucharystia sprawowana była na placu przed słynnym Pałacem Królewskim, który był letnią rezydencją władców Neapolu. Caserta i okolice to teren trudny socjalnie i duszpastersko. Mocno odczuwalne są tam wpływy camorry, czyli mafii działającej w regionie Kampanii. Poważnym problemem są znajdujące się w jej rękach nielegalne składowiska odpadów, także radioaktywnych, co powoduje dużo większą niż w innych regionach Włoch zapadalność na nowotwory. Casertę popularnie nazywa się sypialnią Neapolu i "ziemią wyklętą z powodu feudalnej polityki lokalnych władz". Dwa dni później 28 lipca Franciszek ponownie przybył do tego miasta, aby spotkać się z tamtejszą wspólnotą zielonoświątkowców.

SIERPIEŃ:

Korea Południowa. Spotkanie z tysiącami młodych katolików z ponad 20 krajów na VI Azjatyckim Dniu Młodzieży oraz beatyfikacja 124 męczenników koreańskich z udziałem miliona wiernych - to główne wydarzenia pielgrzymki papieża Franciszka do Korei Południowej w dniach 13-18 sierpnia. Jej hasłem były słowa zaczerpnięte z Księgi Izajasza (60,1): "Powstań, świeć!"

Pierwszego dnia wizyty Franciszek spotkał się z członkami Konferencji Biskupów Katolickich Korei. W przemówieniu Franciszek wezwał koreańskich hierarchów do czerpania duchowych sił z bogatego dziedzictwa przeszłości oraz troski o świętość, miłość braterską i gorliwość misyjną. Msza św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Stadionie Pucharu Świata w Daejeon oraz modlitwa i spotkanie z młodymi katolikami Azji w Sanktuarium Męczenników Koreańskich w Solmoe były najważniejszymi wydarzeniami drugiego dnia wizyty. 15 sierpnia Korea obchodziła także święto narodowe - Dzień Wyzwolenia, upamiętniający zakończenie 35-letniego okresu kolonialnego panowania Japończyków nad Koreą. Spotkanie z niepełnosprawnymi w ośrodku Dom Nadziei i modlitwa na terenie znajdującego się tam Ogrodu Dzieci Abortowanych w Kkottongnae, spotkania z osobami konsekrowanymi i z Katolicką Radą Apostolstwa Świeckich -16 sierpnia złożyły się na trzeci dzień pielgrzymki. "Świadectwo męczenników, którzy spotkali Chrystusa dzięki swej ciekawości intelektualnej i poszukiwaniu prawdy religijnej przypomina o znaczeniu, godności i pięknie powołania laikatu. Ma on być w świecie zaczynem świętości i prawdy: solą ziemi i światłem świata - mówił papież podczas Mszy św. beatyfikacyjnej przed Bramą Gwanghwamun w Seulu. Spotkanie z biskupami Azji oraz Msza św. na zakończenie VI Azjatyckiego Dnia Młodzieży w Haemi w pobliżu Seosan złożyły się na czwarty dzień pielgrzymki - 17 sierpnia. Natomiast sprawowana ze wszystkimi biskupami koreańskimi Msza św. 18 sierpnia w intencji pokoju i pojednania w tym kraju była ostatnim, a także kulminacyjnym punktem wizyty Franciszka w Korei. Papież mówił o potrzebie nawrócenia oraz zdecydowanego odrzucenia mentalności ukształtowanej przez podejrzliwość, konfrontację i współzawodnictwo. Wizyta w Korei była trzecią podróżą zagraniczną papieża Franciszka i pierwszą na kontynent azjatycki.

Kolumbia. W dniach 16-20 sierpnia w Bogocie odbył się III Apostolski Światowy Kongres Miłosierdzia. Uczestniczyło w nim ponad 1500 osób z różnych krajów świata. Specjalnym wysłannikiem papieża na to wydarzenie był emerytowany arcybiskup Santiago de Chile, kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa. Na jego ręce list do uczestników zgromadzenia wystosował papież Franciszek. Na program kongresu złożyły się wykłady, modlitwy, nabożeństwa i świadectwa. Główny referat na temat "Miłosierdzie Boże naszą misją" wygłosił kard. Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia.

WRZESIEŃ:

Ukraina. We Lwowie w dniach 7-14 września obradował pod hasłem "Zarządzanie darami Bożymi" Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Biskupi z kraju i diaspory, w tym także z Polski, ogłosili przesłanie do wspólnoty światowej, zatytułowane "Ukraina spływa krwią". Dokument ten, powstały w imieniu narodu ukraińskiego, wzywa wierzących różnych wyznań i religii, przywódców państw i ludzi dobrej woli o powstrzymanie przelewu krwi i zbrodni przeciw ludzkości jakich dopuszczają się na wschodniej Ukrainie prorosyjscy separatyści, gdyż od tego zależą losy nie tylko Ukrainy, ale i świata. Od kwietnia prorosyjscy separatyści opanowali region Doniecka i Ługańska na wschodzie Ukrainy. Mimo zwartego na początku września zawieszenia broni nadal trwają walki pomiędzy nimi a siłami rządowymi. Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka dotychczas wojna na Ukrainie pochłonęła 4,7 tys. ofiar śmiertelnych.

Włochy. O nawrócenie serc i przejście od chciwości, nietolerancji, żądzy władzy do opłakiwania wszystkich ofiar szaleństwa wojny zaapelował papież podczas Mszy św. 13 września sprawowanej w mauzoleum w Fogliano di Redipulgia w intencji ofiar I wojny światowej i konfliktów zbrojnych toczących się obecnie na świecie. Na tamtejszym cmentarzu pochowano ponad 100 tysięcy żołnierzy włoskich poległych w I wojnie światowej podczas krwawych walk nad Soczą. Wcześniej Ojciec Święty samotnie modlił się na pobliskim cmentarzu żołnierzy austriacko-węgierskich, ówczesnych wrogów Włoch, i złożył tam wiązankę kwiatów. W roku 2014 r. obchodzono 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej.

Francja. W kaplicy domu generalnego Sióstr Anuncjatek w Thiais pod Paryżem rozpoczęło się 20 września dochodzenie w sprawie domniemanego uzdrowienia za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jeśli Stolica Apostolska uzna jego nadprzyrodzony charakter, niewytłumaczalny naukowo i trwały skutek, to otwarta zostanie droga do kanonizacji warszawskiego kapłana, patrona "Solidarności". Proces kanonizacyjny prowadzą wspólnie diecezja Créteil i archidiecezja warszawska.

Albania. Msza św. z udziałem setek tysięcy Albańczyków na placu bł. Matki Teresy z Kalkuty w Tiranie, spotkania z prezydentem i władzami kraju, z przedstawicielami innych religii i wyznań chrześcijańskich w gmachu Uniwersytetu Katolickiego Matki Bożej Dobrej Rady, nieszpory w katedrze św. Pawła z udziałem kapłanów, zakonników i zakonnic, seminarzystów oraz świeckich z ruchów katolickich oraz w kościele ośrodka Betania z dziećmi i przedstawicielami podopiecznych innych ośrodków charytatywnych złożyły się na pielgrzymkę papieża w Albanii - 21 września. Trwała ona 11 godz. i ograniczyła się do stołecznej Tirany i wioski Bubq. Jej hasłem były słowa: "Wspólnie z Bogiem ku nadziei, która nie zawodzi". Podczas pielgrzymki Franciszek przypomniał, że Albania jest ojczyzną ludzi bohaterskich, którzy oddali swoje życie za niepodległość, oraz męczenników, którzy dawali świadectwo swej wiary w trudnych czasach komunistycznych prześladowań. Była to piąta podróż zagraniczna Franciszka od początku pontyfikatu, i pierwsza do kraju europejskiego.

PAŹDZIERNIK:

Włochy. W Rzymie w dniach 2-4 października odbyło się zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), Jego temat brzmiał: "Rodzina i przyszłość Europy". Spotkanie miało miejsce przed III Nadzwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów o rodzinie, które obradowało w Watykanie w dniach 5-19 października. Jednym z najważniejszych punktów obrad była audiencja u papieża Franciszka w Watykanie. W przemówieniu papież wskazał, że Europa tak już się zestarzała, że nie wiadomo, czy jest jeszcze matką, czy już babką, która nie może zrodzić nowego życia. Ponadto jeśli Europa chce się rozwijać, nie może zapominać o swych chrześcijańskich korzeniach. Wezwał biskupów, by nie wstydzili się głosić Chrystusa, bo tylko On może ocalić Europę. Podczas obrad CCEE mówiono m. in. o instytucjonalnym wymiarze życia społecznego w dziejach jako "miejscu teologicznym", kryzysie instytucji i wyzwaniach stojących przed rodziną w Europie, wyzwaniach duszpasterskich i możliwości zmian w prawie kanonicznym dotyczących małżeństwa oraz o św. Janie Pawle II jako "papieżu rodziny".

LISTOPAD:

Francja. Papież Franciszek odwiedził 25 listopada dwie najważniejsze instytucje polityczne Europy: Parlament Europejski oraz Radę Europy w Strasburgu. Wygłosił dwa ważne przemówienie dotyczące stanu obecnego i przyszłości naszego kontynentu, które spotkały się z entuzjazmem i odbiły się szerokim echem. "Nadeszła pora, aby wspólnie budować Europę, która nie obraca się wokół gospodarki, ale wokół świętości osoby ludzkiej - powiedział Franciszek w swym przemówieniu na forum Parlamentu Europejskiego. Natomiast w siedzibie Rady Europy życzył, aby Europa, odkryła na nowo swoje historyczne dziedzictwo i głębię swych korzeni, odnalazła młodość ducha, która uczyniła ją owocną i wielką.

Turcja. Modlitwa w meczecie i prośba papieża do prawosławnego patriarchy o błogosławieństwo dla niego samego i Kościoła Rzymskiego stały się symbolami trzydniowej wizyty apostolskiej Franciszka w Turcji. W dniach 28-30 listopada odwiedził on Ankarę i Stambuł. Ojciec Święty przewodniczył katolickiej delegacji na uroczystości ku czci św. Andrzeja - patrona Patriarchatu Konstantynopola. Podczas wizyty papież wezwał do przeciwstawienia fanatyzmowi i fundamentalizmowi - solidarności wszystkich wierzących w Boga. Spotkał się też z młodymi uchodźcami z Iraku, Syrii oraz z różnych krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. - Aby osiągnąć upragniony cel pełnej jedności, Kościół katolicki nie zamierza narzucać żadnych wymogów, poza wyznawaniem wspólnej wiary (...). Jedyną rzeczą, jakiej pragnie Kościół katolicki i do czego dążę jako Biskup Rzymu, "Kościoła, który przewodzi w miłości", jest komunia z Kościołami prawosławnymi - powiedział papież 30 listopada podczas prawosławnej Boskiej Liturgii, sprawowanej przez patriarchę Bartłomieja w kościele św. Jerzego w Stambule.

GRUDZIEŃ:

Ukraina. "Społeczeństwo ukraińskie potrzebuje większej solidarności Zachodu" - powiedział kard. Christoph Schönborn i wyraził nadzieję na wolną, demokratyczną i niezawisłą Ukrainę. W ten sposób arcybiskup Wiednia podsumował dwudniową wizytę (11-12 grudnia), jako osobisty wysłannik papieża Franciszka do Kijowa na uroczytsości, z okazji 25. rocznicy wyjścia z podziemia i odrodzenia Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. "Ludzie pragną żywotnej, sprawiedliwej i demokratycznej Ukrainy. Tam gdzie jest mocna wola osiągnięcia tego celu, tam jest też nadzieja" - podkreślił kardynał. Odnosząc się do aktualnego kryzysu na Ukrainie zaapelował do Ukraińców: "Musicie bronić waszego kraju. To jest wasze prawo i wasz obowiązek. Ale bez nienawiści. Tylko tak można przezwyciężyć nienawiść drugiej strony". W trakcie wizyty kard. Schönborn odwiedził m.in. kijowski Majdan, miejsce protestów i ukraińskiej "rewolucji godności". Zapalił świece w miejscach upamiętniających ofiary protestów i modlił się wraz ze zwierzchnikiem UKGK, abp Światosławem Szewczukiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co się działo w 2014 roku w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.