COMECE: wolność religijna prawem człowieka

Radio Watykańskie

Unia Europejska powinna wesprzeć mniejszości religijne, w tym wspólnoty chrześcijańskie, które obecnie doświadczają prześladowań na świecie – czytamy w komunikacie Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.

COMECE z uznaniem przyjęła ubiegłotygodniową rezolucję Parlamentu Europejskiego potępiającą prześladowania wyznawców Chrystusa. W sposób szczególny była ona poświęcona antychrześcijańskim atakom w Malezji oraz zabójstwu na tle religijnym sześciu egipskich Koptów. Komunikat komisji episkopatów przypomina, że chrześcijanie są najczęściej prześladowaną religią i rocznie ponad 170 tys. z nich ginie za wiarę.

COMECE poinformowała też o powołaniu grupy ekspertów, której zadaniem będzie monitorowanie i wspieranie wolności religijnej na świecie. Kościelni eksperci pomogą osobom odpowiedzialnym w Unii Europejskiej, by w relacjach międzynarodowych Wspólnoty jednym z priorytetów była sprawa ochrony chrześcijan przed prześladowaniami religijnymi. Specjaliści Komisji Episkopatów Unii Europejskiej przyjmą też na najbliższym spotkaniu (zaplanowanym na 14-16 kwietnia) projekt memorandum na temat prześladowania chrześcijan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

COMECE: wolność religijna prawem człowieka
Komentarze (1)
27 stycznia 2010, 23:31
A czy encyklika Piusa IX "Quanta Cura" z 1864 nadal obowiązuje? Papież potępił w niej wolność sumienia: Z tego zupełnie fałszywego pojęcia rządu społecznego nie wahają się wywodzić owej błędnej, dla Kościoła katolickiego i zbawienia dusz najbardziej zgubnej nauki, którą świętej pamięci Grzegorz XVI, Nasz poprzednik, nazwał szaleństwem (5), to jest: „że wolność sumienia i wyznania jest prywatnym prawem każdego człowieka, które należy ogłosić prawem obowiązującym w każdym dobrze urządzonym społeczeństwie, i że obywatelom przynależy prawo do wszelkiej wolności, której nie godzi się żadnym autorytetem, czy to duchownym czy świeckim ograniczać, i że na mocy tej wolności mogą głośno i publicznie wypowiadać i rozpowszechniać swoje poglądy słowem lub drukiem, albo w jakikolwiek inny sposób”.