Częstochowa: Monodram o św. Augustynie
„Niespokojne serce” to tytuł monodramu opartego na „Wyznaniach św. Augustyna”, jednego z najbardziej znanych dzieł literatury patrystycznej i chrześcijańskiej przełomu IV i V wieku, który zaprezentowany będzie dziś wieczorem w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie w ramach VIII Dni Kultury Chrześcijańskiej.
W roli św. Augustyna wystąpi Marian Florek, aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie. Chorały wykona Schola Gregoriańska pod kierunkiem Zygmunta Nitkiewicza. Scenariusz i reżyseria monodramu jest dziełem Marii Nowakowskiej-Majcher.
- Bohater, Doktor Kościoła, wybitny teolog żyjący na końcu epoki antycznej, wadzi się ze Stwórcą, iż będąc osobą rozumną nie jest wstanie dotrzeć do Niego i Go poznać. Wierzy jednak w Boże miłosierdzie i z pełną ufnością nie rezygnuje z dociekań nad naturą Boga. Penetruje własną duszę i relacje między nią a Najwyższym. Pełna napięcia dramatycznego akcja każe widzowi również określić się wobec wiary i stosunku do Boga. Kulminacyjne momenty są podkreślane śpiewem chorałowym w wykonaniu scholi gregoriańskiej. Spektakl dowodzi, iż może być nie tylko rozrywką, ale i ważnym przeżyciem istotnych dla człowieka współczesnego problemów - podkreślają w zaproszeniu organizatorzy Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Aureliusz Augustyn z Hippony, Święty Augustyn, urodził się 13 listopada 354 w Tagaście w rodzinie Patrycjusza, poganina, i Moniki, chrześcijanki. W 371 r. rodzice wysyłają go do Kartaginy, gdzie uczył się retoryki. Augustyn ulega wpływom manichejczyków. W 387 r. przyjmuje chrzest z rąk biskupa Mediolanu św. Ambrożego. Św. Augustyn w 396 r. zostaje biskupem Hippony. Zostaje cenionym autorem dzieł filozoficznych i teologicznych takich jak m.in. „De doctrina Christiana” (O nauce chrześcijańskiej) 397-426, „De Trinitate” (O Trójcy Świętej) 400-419, „De civitate Dei” (O Państwie Bożym) 413-427. Św. Augustyn zmarł 28 sierpnia 430 r. w Hipponie. Jest jednym z najwybitniejszych świętych Ojców i Doktorów Kościoła.
Skomentuj artykuł