Cztery tygodnie ewangelizacji Warszawy

Cztery tygodnie ewangelizacji Warszawy
(fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)
8 lat temu
ks. Bartosz Adamczewski

Od 15 kwietnia do 13 maja, czyli cztery tygodnie w Diecezji Warszawsko-Praskiej będzie realizowany prokjekt Ewangelizacja Warszawy.

Ewangelizacja Warszawy w Diecezji Warszawsko-Praskiej ma charakter bardzo różnorodny i otwarty. Z założenia jest adresowana do jak najszerszych rzesz warszawiaków - a więc nie tylko do młodzieży i studentów, ale także dzieci, osób w średnim wieku i starszych.

Rozpoczyna się ona od najgłębszych spraw duchowych i osobowych, następnie przechodzi przez szukanie Boga w kulturze i w świeckiej przestrzeni miasta, wreszcie podejmuje trud zmagań o ideały Ewangelii w codziennym życiu. Czas ewangelizacji podzielony został, zgodnie z Bożym rytmem czasu, na cztery tygodnie:

Pierwszy tydzień jest czasem otwarcia ludzkiego serca na Chrystusa, który czeka na każdego człowieka. To czas Ducha i Kościoła. W tym tygodniu ważne będą cztery sposoby spotkania żywego Chrystusa - poprzez Ducha, słowo, osobę i kontakt.

"Kontakt" to możliwość nawiązywania więzi z Kościołem dla osób ciekawych Boga i poszukujących - za pośrednictwem Facebooka.

2. Tydzień (22-29.IV): "Szukając Boga"

Drugi tydzień to czas poszukiwania Boga w kulturze, poprzez pobudzające do myślenia filmy i dyskusje ("Z kamerą w stronę Boga"). Jest też czasem rekolekcji dla "opornych" oraz zbierania owoców Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.

3. Tydzień (30.IV - 5.V): "Święte ulice"

Pierwszomajowy "Rajd ulicami świętych" ma uzmysłowić mieszkańcom, ile praskich ulic, którymi codziennie chodzą i jeżdżą, zaprasza do wiary przez samą nazwę - przypominając o osobach świętych. Ten tydzień jest też rozpoczęciem majowych nabożeństw w plenerze - "przy figurce".

Czwarty tydzień ma ułatwić poszukiwanie Boga w codziennym, świeckim życiu. Chodzi tu przede wszystkim o "Ewangelię w firmie", a więc o szanse i trudności życia ideałami Ewangelii w środowisku pracy. Podjęty zostanie także temat dla wielu trudny, jeśli chodzi o wiarę, ale przecież przepiękny: "seks w wielkim mieście". Będzie to także próba "oswojenia cierpienia" - przez zetknięcie się z chorymi i ich wiarą, wypróbowaną przez doświadczenie choroby, bezradności i samotności. Podsumowaniem wiosennej ewangelizacji będzie "przyniesienie owocu miłości" - wieczorna Eucharystia dziękczynna, sprawowana w katedrze warszawsko-praskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cztery tygodnie ewangelizacji Warszawy
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Cztery tygodnie ewangelizacji Warszawy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.