Cztery tygodnie ewangelizacji Warszawy
Od 15 kwietnia do 13 maja, czyli cztery tygodnie w Diecezji Warszawsko-Praskiej będzie realizowany prokjekt Ewangelizacja Warszawy.
Ewangelizacja Warszawy w Diecezji Warszawsko-Praskiej ma charakter bardzo różnorodny i otwarty. Z założenia jest adresowana do jak najszerszych rzesz warszawiaków - a więc nie tylko do młodzieży i studentów, ale także dzieci, osób w średnim wieku i starszych.
Rozpoczyna się ona od najgłębszych spraw duchowych i osobowych, następnie przechodzi przez szukanie Boga w kulturze i w świeckiej przestrzeni miasta, wreszcie podejmuje trud zmagań o ideały Ewangelii w codziennym życiu. Czas ewangelizacji podzielony został, zgodnie z Bożym rytmem czasu, na cztery tygodnie:
Pierwszy tydzień jest czasem otwarcia ludzkiego serca na Chrystusa, który czeka na każdego człowieka. To czas Ducha i Kościoła. W tym tygodniu ważne będą cztery sposoby spotkania żywego Chrystusa - poprzez Ducha, słowo, osobę i kontakt.
"Kontakt" to możliwość nawiązywania więzi z Kościołem dla osób ciekawych Boga i poszukujących - za pośrednictwem Facebooka.
2. Tydzień (22-29.IV): "Szukając Boga"
Drugi tydzień to czas poszukiwania Boga w kulturze, poprzez pobudzające do myślenia filmy i dyskusje ("Z kamerą w stronę Boga"). Jest też czasem rekolekcji dla "opornych" oraz zbierania owoców Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.
3. Tydzień (30.IV - 5.V): "Święte ulice"
Pierwszomajowy "Rajd ulicami świętych" ma uzmysłowić mieszkańcom, ile praskich ulic, którymi codziennie chodzą i jeżdżą, zaprasza do wiary przez samą nazwę - przypominając o osobach świętych. Ten tydzień jest też rozpoczęciem majowych nabożeństw w plenerze - "przy figurce".
Czwarty tydzień ma ułatwić poszukiwanie Boga w codziennym, świeckim życiu. Chodzi tu przede wszystkim o "Ewangelię w firmie", a więc o szanse i trudności życia ideałami Ewangelii w środowisku pracy. Podjęty zostanie także temat dla wielu trudny, jeśli chodzi o wiarę, ale przecież przepiękny: "seks w wielkim mieście". Będzie to także próba "oswojenia cierpienia" - przez zetknięcie się z chorymi i ich wiarą, wypróbowaną przez doświadczenie choroby, bezradności i samotności. Podsumowaniem wiosennej ewangelizacji będzie "przyniesienie owocu miłości" - wieczorna Eucharystia dziękczynna, sprawowana w katedrze warszawsko-praskiej.
Skomentuj artykuł