Czy papież zlikwiduje Gwardię Szwajcarską

(fot. News.va Official Vatican Network/flickr.com/CC)
KAI / psd

W Watykanie rozpoczęto zbieranie podpisów pod petycją do Franciszka w sprawie dalszego istnienia Gwardii Szwajcarskiej - podała 21 grudnia sekcja niemiecka Radia Watykańskiego. Według niej z inicjatywą tą wystąpili dzień wcześniej byli gwardziści i sympatycy tej formacji.

"Pragniemy zaapelować do papieża, aby potwierdził istnienie Gwardii" - powiedział mediom pomysłodawca akcji Walter Gabriel z Untervazu w kantonie Gryzonia (Graubünden). Podkreślił, że inicjatorom leży na sercu przyszłość Gwardii i obawiają się, że papież będzie chciał ją zlikwidować w ramach zapowiadanej reformy Kurii.

Spekulacje na ten temat pojawiły się po zwolnieniu na początku grudnia br. dotychczasowego komendanta Daniela R. Anriga. Ten urodzony w 1972 roku w Walenstadt w kantonie Sankt Gallen były już dowódca był w latach 1992-94 halabardzistą w Gwardii. Następnie po studiach prawa, w tym także kanonicznego, rozpoczął pracę w policji kantonalnej w Glarus, dochodząc tam do stanowiska komendanta. W sierpniu 2008 roku Benedykt XVI mianował go następcą dotychczasowego dowódcy Gwardii - Elmara Mädera.

Korpus Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej służy biskupom Rzymu od 1506 roku. Obecnie liczy 110 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat po odbyciu w swoim kraju służby wojskowej. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy, a zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. "sacco di Roma", czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w dniu 6 maja 1527 roku. W obronie Klemensa VII (1523-34) zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy.

Obecnie większość rekrutów zobowiązuje się do służby w Gwardii Szwajcarskiej przez okres dwóch lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czy papież zlikwiduje Gwardię Szwajcarską
Komentarze (8)
A
andrzej
22 grudnia 2014, 11:26
Trzeba pamiętać, że gwardziści nie tylko paradują w tych kolorowych strojach, ale też realnie ochraniają Papieża- w wielu momentach także zakładając garnitur ;)
J
Jazzy
21 grudnia 2014, 22:02
Franciszek - i słusznie nie lubi tego baroku. Wczesniej zlikwidowano lektyki etc. Gwardia też powinna przejśc do historii. Za koszty z tym zwiazane (znaczne) mozna wykonać wiele pożytecznych dzieł. Poza tym udział tylko Szwajcarów to jakaś forma dyskryminacji innych nacji, tez zasłużonych w obronie chrześcijaństwa.
21 grudnia 2014, 22:14
Nie zgadzam się z tą opinią. Wyjątkowy udział Szwajcarów w tej rycerskiej formacji ma uzasadnienie historyczne. Pewnego smutnego dnia bardzo wielu z ówczesnych Gwardzistów oddało życie za pewnego Papieża. Jestem Polką i ogólnie rzecz biorąc wolę eksponowanie Polaków na wszelkich polach życia społecznego. Jednak w tym jednym przypadku przyjemnie jest patrzeć na Szwajcarów, którzy dobrowolnie oddają się służbie, w której potencjalnie mogą ponieść śmierć. Gwardia Szwajcarska to służba, w której oni przysięgają wierność Papieżowi i nikt i nic nie może stanąć im na przeszkodzie w wykonaniu swojej powinności. Dlatego to moim zdaniem rycerze. Gdyby - a oby do tego nigdy nie doszło - zagrożone było życie Papieża, oni pierwsi oddaliby życie. Nie uważam tej formacji za zbyt wysoki koszt. Moim zdaniem pozbawienie Papieża takiej ochrony pozbawiłoby go realnej ochrony.
21 grudnia 2014, 22:19
No dobrze, nawet nie uważam, że my-Polacy jesteśmy ogólnie aż tak strasznie ważni, chociaż kocham swój naród. Nadal nie zmienia to mojego zdania na temat Gwardii Szwajcarskiej. Moim zdaniem są bardzo potrzebni i naprawdę błędem byłaby likwidacja tej wspaniałej formacji...rycerskiej? ;)
M
M
22 grudnia 2014, 07:28
Bzdura. Realną ochronę papieża zapewniają mężczyźni w czarnych garniturach, towarzyszący mu na każdym kroku oraz zaplecze logistyczne pracujące w cieniu. Gwardziści to porządkowi na audiencjach, ewentualnie żywe figury podczas dużych celebr. Zbytek. Można ich spokojnie przekształcić w jakąś formację ochrony, ale nie ma sensu dalej tolerować królewskiej gwardii.
Bogusław Płoszajczak
21 grudnia 2014, 20:04
Mam nadzieję, że Papież Franciczek okaże to choć trochę konserwatyzmu....
21 grudnia 2014, 20:28
Byłoby fajnie...W końcu od lat strzegli kolejnych papieży i nadal robią to - nie bez poświęcenia przecież...Byłoby fajnie. 
21 grudnia 2014, 20:29
Podobno JPII rozważał rozwiązanie GSZ. I co z tego? Nie rozwiązał ;) Dla mnie to trochę rycerze.