Czy potrzebna jest kontrola nad meczetami?

(fot. Özgür Mülazımoğlu / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / jssj

Po zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" w Paryżu wspólnoty muzułmańskie we Francji wydały bardzo wyważone i rozsądne komunikaty - ocenił watykański islamoznawca ks. Samir Khalil Samir SJ. Zarazem jednak zauważył, że imamowie z pewnym zakłopotaniem zapewniali, że islam nie ma z tym nic wspólnego, dobrze bowiem wiedzieli, że przeczą temu fakty.

Co najmniej 80 procent ataków terrorystycznych na świecie jest dokonywanych w imię islamu, w obronie muzułmańskiej wiary i proroka. I zjawisko to stale przybiera na sile, również na Zachodzie - przypomniał egipski jezuita.

DEON.PL POLECA

Jego zdaniem, aby islam rzeczywiście był religią pokoju, niezbędna jest gruntowna reinterpretacja Koranu, by wyrzec się przemocy i uznać wolność sumienia, ale w islamie nikt nie chce się tego podjąć. Co więcej, wielkim hamowniczym modernizacji islamu jest dziś Arabia Saudyjska. Przyznaje to wielu muzułmanów, ale nikt nie ma odwagi krytykować ten kraj, bo jest on hojnym sponsorem, udzielającym wielomiliardowych zapomóg.

Odnosząc się bezpośrednio do zamachu w Paryżu, prof. Samir zwrócił uwagę na błędy polityków krajów zachodnich, którzy otworzyli się na muzułmańskich migrantów, ale nie wymogli na nich dostosowania się do europejskiego systemu kulturowego, społecznego, politycznego i gospodarczego. A było to niezbędne, bo islam to nie tylko religia, ale cały system. Zdaniem islamoznawcy politycy nie chcą dotykać tego problemu, nie chronią kultury europejskiej, wolą poprzestać na ogólnikowym otwarciu na migrantów.

A tymczasem powinni wymóc na imigrantach integrację, a także kontrolować wszystkie meczety. Choć wydaje się to sprzeczne z europejską mentalnością i rozdziałem religii od państwa, jest to jednak konieczne, bo w islamie są to miejsca nie tylko modlitwy, lecz również indoktrynacji i propagandy politycznej, niekiedy szkodliwej dla społeczeństwa. Meczety są zresztą ściśle kontrolowane we wszystkich krajach muzułmańskich - przypomniał i podkreślił egipski naukowiec z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czy potrzebna jest kontrola nad meczetami?
Komentarze (2)
P
pytajnik
15 stycznia 2015, 15:20
Czyli coś jak u nas dawna UBecja za komuny? Po kościołach tez będą nagrywać kazania czy są prawomyślne?
E
etyk
15 stycznia 2015, 14:45
Wreszcie rozsądny głos człowieka, który wie, co mówi, a nie mówi co wie... Wobec radykalizmu islamskiego należy stanąć w prawdzie. Statystyka może być jej narzędziem. Faktów które mówią, że 80% aktów terroru było dziełem wyznawców Proroka i popełnionych zostało w jego imię, nie należy lekkomyślnie zbywać nawet najbardziej egzaltowanymi frazesami o tolerancji. Dobry przyjaciel, to wymagający przyjaciel. Jeśli mamy być dobrymi przyjaciółmi wyznawców Proroka, to musimy im postawić twarde wymagania. Nasze minimum, to odwazajemniony szacunek, nie stosowanie motywowanej religijnie przemocy, wzajemność dla naszej tolerancji. Nasze maksymalne wymaganie - to wzajemna miłość.