Czy ta niezwykła tradycja Bożego Ciała trafi na listę UNESCO?

Czy ta niezwykła tradycja Bożego Ciała trafi na listę UNESCO?
(fot. By Dr1000 [CC BY-SA 3.0 or GFDL], from Wikimedia Commons)
KAI / kk

Spycimierska tradycja Bożego Ciała z kwietnymi dywanami jest już na liście krajowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Stowarzyszenie "Spycimierskie Boże Ciało" podjęło starania, aby trafiły one również na listę światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Spycimierz to niewielka parafia diecezji włocławskiej, położona niedaleko Uniejowa w centralnej Polsce. Już od ponad 200 lat w miejscowości istnieje tradycja układania kwietnych dywanów na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Cała trasa to ponad kilometr kwietnych kobierców.

14 lutego 2018 r. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński wpisał "Boże Ciało z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu" na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

DEON.PL POLECA

Stało się to na wniosek Parafialnego Stowarzyszenia "Spycimierskie Boże Ciało" i dotychczasowego proboszcza parafii ks. Wojciecha Kaźmierczaka.

Dla stowarzyszenia jest to pierwszy etap podejmowanych działań. Parafialne Stowarzyszenie "Spycimierskie Boże Ciało" wraz z włoskimi stowarzyszeniami kwiatowymi "Infioritalia" przy poparciu burmistrza gminy Uniejów Józefa Kaczmarka rozpoczęło intensywne starania o wpisanie Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu na listę niematerialnego dziedzictwa światowego UNESCO.

Wszystko co musisz wiedzieć o świętowaniu Bożego Ciała. Garść konkretnych informacji>>

Oficjalnie to wspólne działanie zostało potwierdzone na walnym zebraniu "Infioritalia" w Rieti we Włoszech, w którym uczestniczyli przedstawiciele Parafialnego Stowarzyszenia "Spycimierskie Boże Ciało" i gminy Uniejów z jej burmistrzem.

Od roku, zarówno prezes stowarzyszenia Maria Pełka, jak i ówczesny proboszcz parafii Spycimierz ks. Wojciech Kaźmierczak, są członkami włoskiej "Infioritalii".

Spycimierz, ze swoimi kwietnymi dywanami, może przejść do historii, jako pierwszy polski projekt wpisany na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na światowej liście materialnych skarbów jest tylko 15 pozycji z Polski, listę dziedzictwa niematerialnego ma szansę otworzyć Spycimierz.

Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek podkreśla, że "celem jest znalezienie się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. "Spycimierz to miejscowość, której mieszkańcy mają ogromną miłość do kwiatów. Od kilku lat staramy się tak prowadzić inwestycje, aby zachęcić turystów do odwiedzania Spycimierza przez cały rok, a nie tylko w dzień Bożego Ciała" - mówi.

Kwiaty niemal od zawsze wpisane były w obchody Bożego Ciała. "Spycimierski dywan kwiatowy" liczący około kilometra długości usypywany jest z kolorowych płatków oraz całych kwiatów ogrodowych i polnych.

Praca nad jego przygotowaniem jest zadaniem angażującym całą społeczność spycimierskiej parafii liczącą niewiele ponad 600 osób.

Kilka argumentów dla tych, którzy nie przepadają za procesją na Boże Ciało>>

Każdego roku do Spycimierza na Boże Ciało przyjeżdżają tłumy wiernych z całej Polski. Przez tę mała miejscowość w dzień Bożego Ciała potrafi przewinąć się nawet 40 tysięcy osób.

Ks. Kaźmierczak z podziwem opowiada o pracy parafian ze Spycimierza, którzy ubierają trasę procesji Bożego Ciała w kwietne dywany.

"Jej przygotowanie jest bardzo pracochłonne, rozpoczyna się już kilka dni przed uroczystością zbieraniem kwiatów z pól, łąk i ogrodów, z których zostaną ułożone kwietne kobierce. Układanie dywanów rozpoczyna się w samą uroczystość, w czwartek ok. godziny 10. Projektantami dekoracji oraz ich wykonawcami są parafianie spycimierscy, którzy pracują do godzin popołudniowych, by na szarych drogach codziennego użytku usypać wzorzyste kobierce, po których przejdzie uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem" - podkreśla.

Zdjęcia z ukłądania kwietnych dywanów znajdziecie >>TUTAJ<<

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy ta niezwykła tradycja Bożego Ciała trafi na listę UNESCO?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.