Dalajlama w Polsce: potrzebujemy solidarności

(Fot. PAP/Maciej Kulczyński)
PAP / kas

Narody świata potrzebują poczucia wzajemnej solidarności do pokoju. Pokój i wolność są ze sobą ściśle związane - mówił we wtorek we Wrocławiu Dalajlama XIV. Duchowy przywódca Tybetańczyków spotkał się z przedstawicielami władz samorządowych, artystami i naukowcami Wrocławia jako Europejskiego Miasta Kultury.

Podczas spotkania we wrocławskim Ratuszu Dalajlama XIV podkreślił, że jest jednym z siedmiu miliardów ludzi. "Jestem jednocześnie Tybetańczykiem i buddystą, ale to kwestie drugorzędne. Dziś jest czas, w którym powinniśmy kłaść szczególny nacisk na to, że jesteśmy wszyscy braćmi i siostrami" - zaznaczył.

DEON.PL POLECA

Dodał, że ludzie pragną szczęścia i pokoju, ale jednocześnie sami stwarzają większość problemów, których doświadczają. "Często lubimy podkreślać to, co nas dzieli - różnice rasowe, pochodzenie, język, kulturę i wiele innych różnic. Jeśli chcemy uporać się z problemami, które sami tworzymy, musimy dotrzeć do głębszego poziomu, na którym jesteśmy jedną ludzką rodziną" - podkreślił.

Dalajlama zwrócił uwagę, że są kwestie ponadnarodowe, które dotykają całego świata. "To na przykład problemy ochrony środowiska naturalnego, kwestie ocieplenia klimatu" - mówił.

Duchowy przywódcza Tybetańczyków zauważył, że dziś narody świata potrzebują poczucia wzajemnej solidarności. "Świat potrzebuje wzajemnej solidarności, solidarności nie do walki, ale solidarności do pokoju. Pokój i wolność są ze sobą ściśle związane" - ocenił.

Jak dodał, kraje, które osiągnęły wysoki poziom rozwoju materialnego, są również wysoko rozwinięte pod względem kultury materialnej. "Nie jestem jednak pewien, czy kultura materialna może dać spokój wewnętrzny. Mam nadzieję, że będąc Europejską Stolicą Kultury, będziecie również pamiętali o aktywnościach promujących szczęście i dobrostan wewnętrzny" - zwracał się do uczestników spotkania.

Dalajlama XIV zwrócił również uwagę, że współcześnie bardzo brakuje zaufania pomiędzy narodami, kulturami i religiami. "Ten brak zaufania zaczyna dotykać różnych tradycji religijnych, co jest niefortunne i niewłaściwe. Szczególnie stygmatyzowany jest islam, w którym imię Allaha oznacza miłość. Trzeba pamiętać, że głównym przesłaniem wszystkich wielkich tradycji religijnych jest tolerancja, miłość, współczucie i wybaczenie (...) Nie przenośmy uczynków grupy chuliganów na całą tradycję religijną" - apelował.

Dodał, że dla Europejskiej Stolicy Kultury najwłaściwszą rzeczą byłoby promowanie jedności narodów, kultur i różnych religii. "Przyczynienie się do tej jedności byłoby szczególnym wkładem Europejskiej Stolicy Kultury" - podkreślił.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, witając Dalajlamę XIV, zauważył, że wolność jest jednym z sensów życia. "Tak naprawdę ważne jest to, by nie czynić krzywdy innym oraz by w imię wolności i prawdy przeciwstawiać się krzywdzie czynionej naszym bliźnim" - mówił. "Ty jesteś nazywany Świątobliwością i tak do Ciebie się zwracamy w mieście i w kraju, który odzyskał wolność dzięki solidarności. Bądź sobą, bądź myśleniem o dobru, ale bądź też tchnieniem wolności Tybetu" - powiedział Dutkiewicz.

We wtorek Dalajlama XIV spotka się jeszcze z młodzieżą w Centrum Historii Zajezdnia. To nowa instytucja na mapie kulturalnej Wrocławia. Powstała w historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie podczas strajków w sierpniu 1980 r. rodziła się dolnośląska Solidarność.

W środę - ostatniego dnia wizyty na Dolnym Śląsku - Dalajlama XIV odwiedzi w Świdnicy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ewangelicko-augsburski Kościół Pokoju. Odbędzie się tam spotkanie wyznawców kilku religii.

Dalajlama XIV, Tenzin Giaco (Tenzin Gyatso), jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie w dzisiejszej chińskiej prowincji Qinghai. Dwa lata później rozpoznano w nim "tulku" - kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów. Osadzono go na tronie, gdy miał pięć lat.

W 1959 r., po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama XIV wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Jego siedzibą jest miasto Dharamśala. W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla.

Dalajlama XIV gości we Wrocławiu po raz trzeci. Wcześniej był tu w 2008 r. oraz w 2010 r. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Wrocław.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dalajlama w Polsce: potrzebujemy solidarności
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.