Deklaracja pokojowa wyznawów trzech religii

(fot. .:fotomaf:. / Foter / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / kn

Zwierzchnicy katolików, żydów i muzułmanów podpisali 1 lipca w Bogocie historyczną wspólną deklarację pokojową. Wzywa ona do pojednania i zgody zarówno w samej Kolumbii, jak i na całym świecie.

W uroczystości, która odbyła się w stołecznym pałacu arcybiskupim, wzięli udział katolicki metropolita Bogoty i przewodniczący Konferencji Biskupiej Kolumbii (CEC) kard. Rubén Salazar Gómez, rabin Alfredo Goldschmidt i szejk Ahmad Tayel. Przybył też wiceprezydent kraju Argelino Garzón.

Spotkanie, któremu przewodniczył kardynał, rozpoczęło się modlitwami, odmówionymi przez każdego z liderów religijnych, zgodnie ze swoją wiarą i tradycją i śpiewami pieśni religijnych. Następnie trzej przywódcy otrzymali tablice pamiątkowe, po czym każdy z nich podpisał wspólny dokument.

DEON.PL POLECA

"W naszej historii religijnej niestety dawała o sobie znać rywalizacja, mimo że kroczymy za tym samym Bogiem, dlatego Ojciec Święty Franciszek zechciał wykonać z Rzymu gest pojednania między wrogami, którzy dziś wydają się być nie do pogodzenia, czyli między Izraelem a Palestyną" - powiedział arcybiskup stolicy. Podkreślił, że idąc za tym gestem "nasza wspólnota zjednoczyła się w chwili modlitwy, aby prosić o pokój na całym świecie, w sposób szczególny jednak w Kolumbii".

Zdaniem rabina modlitwa o pokój jest sposobnością "do zamknięcia wrót nienawiści i przemocy". Odnosząc się do konfliktu wewnętrznego, który od wielu lat nęka Kolumbię, Goldschmidt powiedział: "Boli nas, że grupa ludzi nie dopuszcza do tego, aby cały kraj mógł żyć w spokoju jako społeczeństwo i dzieje się tak nie tylko u nas, ale także na Bliskim Wschodzie i w wielu innych krajach świata".

Obecny na uroczystości wiceprezydent Garzón podkreślił, że podpisany dokument jest "znakiem pobudzającym obywateli, państwo i grupy pozostające na marginesie prawa do umacniania bardziej tego, co łączy niż tego, co nas rozdziela".

Z kolei ks. Mercado Cepeda - zastępca sekretarza episkopatu - zaznaczył w komentarzu na stronie internetowej CEC, że wspólna deklaracja jest przesłaniem, nad którym trzy wspólnoty religijne pracowały dłuższy czas. Zobowiązały się w nim do kroczenia drogą wspólnego budowania dróg pokoju i pojednania w Kolumbii i na świecie.

Kapłan podkreślił, że inicjatywa ta wpisuje się w historyczne spotkanie w Watykanie prezydentów Izraela i Palestyny, do którego doszło 8 czerwca z inicjatywy papieża. "Idźmy dalej drogą różnorodności, stosownie do różnych wierzeń, które uznajemy i szanujemy, ale ze wspólnymi celami, takimi jak pokój" - napisał ks. Cepeda.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Deklaracja pokojowa wyznawów trzech religii
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.