Delegat KEP ds. Powołań: wbrew pozorom, powołań nie jest mało

(fot. Exe Lobaiza/cathopic.com)
KAI / ms

Wbrew temu, co się może wydawać, powołań do służby w Kościele nie jest mało - powiedział KAI Delegat KEP ds. Powołań, bp Marek Solarczyk.

Dodał, że ptrzebujemy otwartości na prowadzenie przez Ducha Świętego i Jego stwórcze działanie. W IV niedzielę wielkanocną zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, Kościół obchodzi 56. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Polsce rozpoczyna on Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego' który tym razem będzie przebiegał pod hasłem "W mocy Bożego Ducha "

Zmiana akcentu i przestrzeni aktywności

Bp Solarczyk podkreślił, że powołanie można odczytywać tylko w perspektywie wiary i dokonuje się to w dialogu człowieka z Bogiem. Przyznał, że zewnętrzne warunki mogą utrudniać budowanie tej relacji, ale nie są w stanie zupełnie zagłuszyć, czy zniwelować działania Ducha Świętego.

Pan jest wolny w swoim działaniu. Potrzeba przede wszystkim naszej żywej wiary, że On jest z nami i działa w nas i w innych - powiedział bp Solarczyk. Przyznał, że to wymaga czasu i cierpliwości, ale owoce, które można zobaczyć, dają autentyczną radość.

Stwierdził, że wbrew temu co może się wydawać, analizując tradycyjne statystyki powołaniowe, które uwzględniają jedynie kandydatów do kapłaństwa czy postulantów i nowicjatu, powołań do służby w Kościele nie jest mało. Dziś zmienił się tylko akcent i przestrzeń aktywności. Dawny schemat myślenia i wartościowania nie oddaje całego bogactwa życia Kościoła.

Biskup zaznaczył, że z roku na rok wzrasta liczba dziewic konsekrowanych, powstają nowe ruchy i wspólnoty, w których gdzie nie brakuje celibatariuszy. Wciąż także zgłaszają się młodzi do wyjazdu jako wolontariusze na misje. Coraz więcej mężczyzn zgłasza się do diakonatu stałego, nie mówiąc już posłudze jako nadzwyczajni szafarze komunii św.

"To pokazuje nam ogromny dynamizm wiary i działanie Ducha Świętego, który wzbudza wciąż nowe charyzmaty na miarę naszych czasów, na miarę XXI wieku. To wymaga od nas zupełnie nowego spojrzenia i umiejętności odczytywania znaków czasu" - zwrócił uwagę Delegat KEP ds. Powołań.

Podkreślił, że Światowy Dzień Modlitw o Powołania, a w Polsce cały następujący po nim tydzień, to obok prośby do Boga o nowe powołania stanowi też zaproszenie dla wszystkich członków Kościoła do refleksji nad swoją osobistą drogą życia i wiernością Chrystusowi. - Warto zrobić sobie rachunek sumienia - na ile ja rzeczywiście realizują moje powołanie - bez względu czy jestem kapłanem, zakonnikiem, siostrą, ojcem, matką czy też osobą w stanie wolnym - zachęca biskup.

Ponad 17,5 tys. sióstr zakonnych

Według danych statystycznych opublikowanych we wrześniu 2018 r., najwięcej kandydatów zgłosiło się do Wyższego Seminarium Duchownego w Diecezji Tarnowskiej i Archidiecezji Warszawskiej - po 20. Drugie miejsce zajął Wrocław, gdzie zgłosiło się 19 młodych mężczyzn. Nikt natomiast np. nie przyszedł do seminarium w diecezji Łowickiej, zaś w sosnowieckiej był tylko jeden kandydat. Mało chętnych (4) było w gliwickiej, drohiczyńskiej i częstochowskiej, szczecińskiej i sandomierskiej, po trzech kandydatyów do kapłaństwa zgłosiło się do seminarium w diecezji olsztyńskiej i kieleckiej.

Wśród męskich instytutów życia konsekrowanego największym zainteresowaniem wśród młodych Polaków cieszyli się salezjanie gdzie, do których zgłosiło się 21 kandydatów i dominikanie gdzie było 17 chętnych do postulatu. Nieco większym niż w latach ubiegłych zainteresowaniem cieszyli się natomiast kapucyni (16), Pallotyni (14), Paulini (13) i Michalici (12).

Jeśli chodzi o zgromadzenia żeńskie czynne to obecnie w kraju jest ponad 17,5 tys. sióstr w 105 instytutach. W roku ubiegłym do postulatu zgłosiło się 173 kandydatki zaś formację w nowicjacie kontynuują 203 kobiety.

W Polsce są 83 żeńskie klasztory kontemplacyjne należące do 13 rodzin zakonnych w który żyje 1330 mniszki, w tym najwięcej jest: Karmelitanek (28 domów), Bernardynek (9 domów) oraz Klarysek od Wieczystej Adoracji (8 domów). Ogólna liczba sióstr z roku na rok systematycznie maleje. Statystyczna mniszka w Polsce w roku 2018 ma 55,5 lat.

Specjalnie na 56. Tydzień Modlitw o Powołania Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań (KRDP) wydała materiały duszpasterskie w formie teczki, która trafiły do wszystkich parafii w Polsce. Zawierają one zeszyty dla katechetów i opiekunów ministrantów, oraz propozycje homilii i nabożeństw.

Zgromadzeniem, którego charyzmatem jest troska o osoby powołane jest założony przez bł. Jakuba Alberione w roku 1959 Instytut Królowej Apostołów dla powołań, Siostry Królowej Apostołów. Poprzez modlitwę oraz posługę zwłaszcza wśród młodzieży szukającej sensu życia i własnego miejsca szczególną troską obejmują powołania do kapłaństwa i różnych form życia konsekrowanego w Kościele.

Siostry wydają czasopisma, płyty, rozpowszechniają materiały o tematyce powołaniowej, prowadzą również centra powołaniowe, organizują dni skupienia, rekolekcje, wystawy, konferencje. Swoje domy mają obecnie we Włoszech, w Polsce oraz w Brazylii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Delegat KEP ds. Powołań: wbrew pozorom, powołań nie jest mało
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.