Deselaers odprawi Mszę dla Żydów i Polaków

(fot. sxc.hu)
KAI / pz

Mszy św. o pokój i dialog między Polakami i Żydami przewodniczył będzie w niedzielę 17 czerwca będzie ks. dr Manfred Deselaers, z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Niemiecki kapłan, który od lat jest zaangażowany w dialog polsko-żydowsko-niemiecki, przybędzie do Chmielika w związku z X Spotkaniami z Kulturą Żydowską, które odbędą się w dniach 16-17 czerwca.

Msza rozpocznie się w niedzielę o godz. 12.00 w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku.

Na liturgii rozpoczynającej Spotkania obecni są zazwyczaj goście z Izraela, członkowie ziomkostwa chmielnickiego, przedstawiciele izraelskiej ambasady - zaznacza w rozmowie z KAI ks. proboszcz Franciszek Siarek. Będzie także wojewoda świętokrzyski, starosta kielecki, Rycerze Kolumba, spodziewani są goście z zaprzyjaźnionych gmin z zagranicy.

- Niedzielna Msza św. jest najważniejszym punktem i tradycją naszych Spotkań z Kulturą Żydowską - zwraca uwagę burmistrz Chmielnika Jarosław Zatorski.

Po Mszy św. Nastąpi złożenie kwiatów przed tablicą "Drzewo Pamięci" przy odbudowywanej chmielnickiej synagodze.

Ks. dr Manfred Deselaers, kapłan z diecezji Aachen (Akwizgran), pod lat pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, gdzie zajmuje się pracą na rzecz pojednania polsko - niemieckiego i chrześcijańsko-żydowskiego. Jest członkiem Zarządu Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy, członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a od 2008 r. - wiceprezesem Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Jet także członkiem Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce i wykładowcą teologii fundamentalnej na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie.

Atrakcją Spotkań będzie z pewnością prapremiera piosenki "Shalom Chmielnik", którą specjalnie dla Chmielnika napisali legendarny klezmer Leopold Kozłowski oraz popularny autor tekstów - Jacek Cygan.

Przewidziano też wystawę fotografii dokumentującą 10-lecie imprezy, koncerty, w tym występ inspirowany twórczością Leonarda Cohena, koncert Staśka Wielanka i Kapeli Warszawskiej, rodzimego zespołu klezmerskiego "Chmielnikers" i grupy "Shalom" z Poznania.

Odbędzie się także prezentacja Ośrodka Edukacyjno - Muzealnego "Świętokrzyski Sztetl", który powstaje przy modernizowanej aktualnie synagodze.

Na ulicach Chmielnika przez dwa dni będą dostępne warsztaty, np. lepienia garnków z gliny, a tzw. żywe obrazy przypomną życie w dawnym żydowskim miasteczku.

Chmielnik do 1939 r. był jednym z największych miasteczek żydowskich w obrębie dawnego województw a kieleckiego, zamieszkałym wówczas w 80. procentach przez ludność żydowską. Żydzi osiedlali się w Chmielniku od początku XVII wieku. Murowana synagoga była jedną z większych w regionie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Deselaers odprawi Mszę dla Żydów i Polaków
Komentarze (7)
A
Adorate
8 czerwca 2012, 19:43
Zgadzam się z tym, że osoby które nie są katolikami moga uczestniczyć we Mszy św., tylko dlaczego na własnych zasadach? Jeśli chcę uczestniczyć np. w liturgii wschodniej to ja dostosowuję się do panujących zwyczajów, a nie odwrotnie (postawa, nakrycie głowy itp.) - jest to wyraz szacunku. Nie chodzi o jakiekolwiek "zamykanie" liturgii:)
8 czerwca 2012, 19:27
 @klara Uwagi ks. biskupa dotyczyły katolików, ich jedności z biskupem oraz uczestnictwa we Mszy św. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby nie  będące katolikami moga być obecne na Mszy św.
A
Adorate
8 czerwca 2012, 17:47
Czy katolik może brać udział w nabożeństwach w synagodze? W meczecie? W cerkwiach? Niekoniecznie, ale jakiekolwiek ograniczenia w kościołach katolickich są niedopuszczalne. Sami jesteśmy sobie winni - mamy cyrk zamiast Pierwszej Komunii, śluby w piątki (bo tańsza sala), dzwoniące komórki i rozglądających się uczestników "serwisu kościelnego".........
K
klara
8 czerwca 2012, 15:29
Tylko trochę komplikuje sprawę fakt, że biskupowi przeszkadzali w odprawieniu mszy ochrzczeni:(
M
Matylkas
8 czerwca 2012, 14:47
Biskup ma rację. W dawnych czasach nieochrzczeni musieli opuszczać kościół po liturgii słowa, bo tylko chrześcijanie mogą skąłdac Bogu ofiarę. Teraz kompletnie upadło rozumeinie czym jest msza świeta i każdy może wejsc na nią jak na przedstawienie :(
M
Matylkas
8 czerwca 2012, 14:45
Biskup ma rację. W dawnych czasach nieochrzczeni musieli opuszczać kościół po liturgii słowa, bo tylko chrześcijanie mogą skąłdac Bogu ofiarę. Teraz kompletnie upadło rozumeinie czym jest msza świeta i każdy może wejsc na nią jak na przedstawienie :(
K
klara
8 czerwca 2012, 13:42
Na liturgii rozpoczynającej Spotkania obecni są zazwyczaj goście z Izraela, członkowie ziomkostwa chmielnickiego, przedstawiciele izraelskiej ambasady Żeby tylko bp Kiernikowski się nie dowiedział, bo gotów nie dopuścić do Mszy, póki się wszyscy nie nawrócą. Wszak według niego :Eucharystia jest świętowaniem, celebrowaniem Tajemnicy, która ma na celu tworzenie jedności. Znakiem jedności kościelnej jest biskup. Tak więc jakakolwiek grupa manifestująca coś odrębnego, wyklucza sprawowanie Eucharystii . No i skandal gotowy!