Diecezja kaliska wprowadza nowe zasady przygotowania do sakramentu małżeństwa

Nowe zasady przygotowania do małżeństwa w diecezji kaliskiej (fot. Wedding Photography / unsplash.com)
KAI / tk

Od nowego roku w diecezji kaliskiej wprowadzone zostały zmiany w przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa. W nowym projekcie znalazło się 12 katechez przedślubnych, które będą miały formę warsztatową oraz co najmniej 4 spotkania w poradni rodzinnej.

Biskup kaliski podkreśla, że sakrament małżeństwa jest wielkim darem od Boga, dlatego trzeba dobrze przygotować się do jego przyjęcia. - Wierzymy, że z sakramentem małżeństwa wiąże się szczególna Boża łaska, która wzmacnia i pogłębia więź naturalną między mężczyzną i kobietą. Aby ta łaska mogła przynosić dobre owoce, potrzeba dobrego przygotowania, otwarcia i dyspozycyjności wobec Bożej łaski, dlatego Kościół proponuje narzeczonym drogę przygotowania – mówi bp Damian Bryl.

Nowe zasady przygotowania do małżeństwa w diecezji kaliskiej

Biskup dodaje, że w diecezji kaliskiej od 1 stycznia podjęto nowy sposób przygotowania do sakramentu małżeństwa. - Chcemy z jednej strony ułatwić narzeczonym tę drogę, ale z drugiej ją pogłębić. Dlatego zależy nam, żeby katechezy przed przyjęciem sakramentu małżeństwa odbywały się w małych grupach, by był też czas na spokojniejsze spotkanie w poradniach rodzinnych – wskazuje duchowny.

Do księży proboszczów diecezji kaliskiej oprócz instrukcji o bezpośrednim przygotowaniu do sakramentu małżeństwa niedawno trafiła ulotka, którą będą przekazywać każdej parze zgłaszającej się do nich i planującej ślub. Znajdą tam wskazówki, jak dobrze przygotować się do małżeństwa w czterech krokach.

DEON.PL POLECA


Narzeczeni podczas przygotowań będą uczestniczyć w 12 katechezach przedślubnych w parafiach, których dane znajdą na portalu drdk.pl.

Program "Największa jest miłość"

- Każda parafia, która zgłosi się do przygotowania narzeczonych, będzie pracować według programu "Największa jest miłość". Według niego zostały ujednolicone tematy katechez przedślubnych. Program ten powstał jakiś czas temu w diecezji warszawsko-praskiej i opracował je kapłan, który ma ogromne doświadczenie w pracy z małżeństwami i rodzinami – powiedziała Jolanta Siwak.

W programie "Największa jest miłość, czyli o budowaniu szczęśliwego małżeństwa" wydanym w książce pod tym samym tytułem, można znaleźć 12 katechez przedślubnych. Są one tzw. przygotowaniem bezpośrednim do zawarcia sakramentu małżeństwa i stwarzają okazję do pogłębienia relacji między narzeczonymi oraz pomiędzy narzeczonymi a Bogiem.

Spotkania mają formę warsztatową i swobodnych rozmów, dlatego powinny być prowadzone w grupach do 20 osób w przygotowanych salach parafialnych. Prowadzący je to nie tylko księża, ale także posiadający odpowiednie kwalifikacje doradcy życia rodzinnego, małżonkowie, psycholodzy, pedagodzy czy naprotechnolodzy w zależności od tematu, który jest realizowany.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Diecezja kaliska wprowadza nowe zasady przygotowania do sakramentu małżeństwa
Komentarze (4)
RR
~Ryszard Rodowe
14 stycznia 2023, 13:33
Pokręciło ich chyba wolę żyć bez ślubu niż uczestniczyć w takich cyrkach
JO
Jan Ops
16 stycznia 2023, 14:14
I to jest bardzo dobra decyzja! Jeśli naprawdę kilkanaście być może ciekawych ( a może i nudnych) spotkań waży u Ciebie tyle samo co życie w grzechu śmiertelnym, to małżeństwo sakramentalne naprawdę nie jest dla Ciebie! Pana Boga nie oszukasz. Być może oszukałbyś małżonkę i księdza, być może nawet by Cię to kręciło, że sprofanowałeś sakrament, ale szczęśliwie "takimi cyrkami" Kościół Cię przed tym broni.
AB
~Arletta Bolesta Bolesta
13 stycznia 2023, 03:49
Celem to ważne zawarcie małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny (kościelne procesy o nieważność małżeństwa)
JS
~Jakub Szymczyk
12 stycznia 2023, 10:27
Proponuję dodać jeszcze 3 miesieczne rekolekcje w ośrodku zamknietym albo obowiązkowy 10 letni okres narzeczeństwa.