Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży

KAI / psd

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży odbywały się w sobotę oraz w Niedzielę Palmową w całym kraju. W trakcie liturgii delegacje młodzieży z poszczególnych dekanatów i parafii oraz przedstawiciele lokalnych instytucji i władz samorządowych otrzymywali Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia - symbol łączności duchowej Polaków w oczekiwaniu na kanonizację Jana Pawła II. Podczas uroczystości biskupi przekonywali, by podczas przygotowań do ŚDM w Krakowie ruchy i stowarzyszenia apostolskie stały się środowiskami rzeczywistego ożywienia religijnego i pogłębionej formacji.

Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia - inicjatywa Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia - została przekazana wszystkim diecezjom oraz wielu instytucjom (m.in. wojsku, policji, służbie zdrowia) 30 marca w podkrakowskich Łagiewnikach przez kard. Stanisława Dziwisza. Iskra została odebrana w postaci lampionów z wizerunkami Jezusa Miłosiernego, św. Faustyny i Jana Pawła II. Ma symbolizować łączność duchową Polaków w przededniu kanonizacji papieża Polaka oraz dzielenie się miłosierdziem Bożym, do czego wzywał Jan Paweł II podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w sierpniu 2002 r. Lampiony będą obecne w polskich domach w dniu kanonizacji Jana Pawła II i podczas modlitw dziękczynnych za ten dar.

W sobotę oraz w Niedzielę Palmową nastąpiło przekazanie Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia delegacjom dekanatów, które następnie zawiozą je do parafii w poszczególnych diecezjach.

Ponad 300 osób uczestniczyło w przekazaniu Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia, które - jako jedno z ośmiu na terenie archidiecezji warszawskiej - odbyło się w sobotę w stołecznym kościele pw. Wszystkich Świętych. W spotkaniu uczestniczyła młodzież m.in. ze Starego Miasta, Śródmieścia, Wilanowa, Ursusa i Woli. Z kolei biskupi pomocniczy Józef Górzyński, Rafał Markowski i Tadeusz Pikus przekazali Iskrę Miłosierdzia delegacjom parafii m.in. z Ursynowa, Mokotowa, Bielan, Żoliborza, ale i Piaseczna czy Pruszkowa.

Kard. Nycz zachęcał młodych, aby mieli odwagę iść pod prąd. Jak tłumaczył, Jan Paweł II często mówił, że trzeba od siebie wymagać także wtedy, kiedy inni nie wymagają. - Idąc do źródła, gdzie jest czysta i świeża woda, trzeba iść pod prąd rzeki, inaczej najwyżej dojdziesz do morza. To jest obraz dla was młodych - umieć iść pod prąd ludzkich poglądów, poglądów kolegów czy koleżanek z klasy. Co jest dla nas tym źródłem? Pan Jezus, łaska Boga, łaska sakramentów. Dlatego człowiek idzie pod prąd - żeby być zawsze nakarmionym łaską Boga, Jego mocą i siłą - tłumaczył kard. Nycz.

Diecezjalnemu Dniu Młodzieży w diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył abp Henryk Hoser. W trakcie Eucharystii młodzież złożyła na ręce ordynariusza swoje podania do bierzmowania oraz otrzymała Kanonizacyjną Iskrę Bożego Miłosierdzia, którą symbolicznie miała zawieźć do parafii.

W homilii, nawiązując do zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II, abp Hoser przypomniał ostatnie papieskie orędzie na XX Światowe Dni Młodzieży, skoncentrowane na postaci Trzech Króli. - Podążając za gwiazdą spotkali oni Chrystusa, co całkowicie odmieniło ich życie do tego stopnia, że wrócili do domu inną drogą. A czy wy macie taką gwiazdę, która prowadzi was przez życie? - pytał młodych kaznodzieja. - Czym się kierujecie w waszych pragnieniach, oczekiwaniach, wyborach i decyzjach? Jaki jest cel waszego życia? Czy nie jest on przypadkiem na tyle bliski, że już jutro przestaje nim być, ponieważ zostanie zrealizowany? - dodawał abp Hoser, zachęcając jednocześnie młodzież do postawienia sobie dalekosiężnych celów.

Zwrócił także uwagę, że prawdziwe człowieczeństwo wyraża się poprzez trud podjęty dla drugiego człowieka. - Czy jestem zdolny do cierpienia dla kogoś innego, np. czuwać przy ciężko chorym, zrobić zakupy osobie chorej, pomóc innym w nauce? - pytał młodzież abp Hoser. Zachęcił też młodych ludzi do adoracji Najświętszego Sakramentu. - Takie spotkanie z Bogiem nas przemienia. Sprawia, że stajemy się nowymi ludźmi - podkreślił biskup warszawsko-praski.

We Wrocławiu Iskrę przekazał młodzieży abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski nie ukrywał, że chciałby, aby płomień przywieziony do Wrocławia z łagiewnickiego sanktuarium zapłonął nie tylko w dolnośląskich kościołach, ale także by trafił do rodzin. Życzył, by Iskra sprzyjała nie tylko korzystaniu z daru Bożego przebaczenia, ale przede wszystkim praktykowaniu miłosierdzia wobec drugiego człowieka. "Mocno ufam, że ten znak obecności Boga w naszych domach pomoże wygaszać spory, wzbudzi wzajemną miłość i szacunek" - stwierdził abp Kupny.

"Poszukujcie w życiu właściwych wzorów do naśladowania" - apelował w sobotę do młodzieży z diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec. - Przewodnikiem, który pomoże nam dokonać właściwych wyborów w miłości jest Chrystus, musicie Jemu zaufać - dodawał biskup świdnicki.

W hali sportowej w świdnickiej dzielnicy Zawiszów uczestnicy spotkania (przybyło na nie ok. 700 osób) wysłuchali konferencji pt. "Dusza uBoga czyta Słowo Boga", którą wygłosił ks. prof. Mariusz Rosik z Wrocławia. Młodzież obejrzała również pantomimę oraz wysłuchała kilku świadectw. Muzykę podczas spotkania w hali animowała diakonia muzyczna Effata oraz chór NaNaNA.

Bardzo ważnym elementem spotkania z okazji Światowego Dnia Młodzieży była Droga Krzyżowa, która przeszła ulicami Świdnicy. Zakończenie nabożeństwa miało miejsce w katedrze świdnickiej, gdzie podczas adoracji Najświętszego Sakramentu stworzono możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Wiele młodych osób skorzystało ze spowiedzi.

Centralnym punktem spotkania młodych była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Ignacy Dec. Spotkanie zakończyło przekazanie przedstawicielom poszczególnych dekanatów diecezji świdnickiej Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia.

Wręczając w katedrze sandomierskiej delegacjom młodzieży symbole przygotowania do Światowych Dni Młodych oraz Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia, bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślał, że młodość to autentyczność, spontaniczność, pójście na całego, szczególnie jeżeli chodzi o miłość. - Taką miłością kochał bł. Jan Paweł II, który przez całe swoje życie pozostał młody duchem. Drodzy młodzi, niech płomień takiej miłości, gorącej bezgranicznej ofiarnej, płonie zawsze w waszych sercach, dając radość wam samym i innym - powiedział ordynariusz sandomierski.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż zachęcał młodzież, by duchowo przygotowywała się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Prosił też, by młodzi nie żałowali czasu na podejmowanie dzieł ewangelizacyjnych, starali się angażować w wolontariat, zdobywali nowe umiejętności poprzez udział w proponowanych kursach i szkoleniach oraz szkołach animatora.

W Bielsku-Białej młodzież odebrała Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia podczas Mszy św. w katedrze. Bp Roman Pindel odczytał także dekret powołujący Diecezjalne Centrum ŚDM i wręczył dekrety kapłanom w nim posługującym. Dokonał też rozesłania młodzieży jako animatorów i liderów centrów dekanalnych ŚDM.

W trakcie Eucharystii młodzi złożyli ponadto jałmużnę postną. Były to ofiary na fundusz, który młodzieży zza wschodniej granicy umożliwi przyjazd do Polski i udział w spotkaniu z papieżem w 2016 roku. Projekt "Bilet dla Brata" ma zachęcić wszystkich Polaków do wspólnego zbierania funduszy na dofinansowanie udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie młodzieży z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu. W tę samą inicjatywę włączyła się także młodzież z diecezji tarnowskiej.

Po Komunii św. bielska młodzież diecezji słowami Jana Pawła II zawierzyła Matce Bożej dzieło przygotowań do Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, w szczególności zaś papieża Franciszka i młodzież świata.

W Krakowie Diecezjalne Spotkanie Młodych odbyło się w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach. Zakończyło ono trwające od piątku XII Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej pod hasłem "Wierzę w Syna Bożego", podczas którego rozważano nauczanie Jana Pawła II i Franciszka. Odbywały się konferencje, koncert muzyki gospel, Droga Krzyżowa, Adoracja Najświętszego Sakramentu i piesza pielgrzymka po Krakowie śladami bł. Jana Pawła II.

Przed wejściem do łagiewnickiego kościoła pobłogosławiono symbole ŚDM - krzyż i ikonę Matki Bożej. Młodzi wnieśli je do świątyni w czasie procesji z palmami.

"Krzyż to jest najważniejsze słowo Wielkiego Tygodnia" - mówił homilii bp Grzegorz Ryś i nawiązał do pierwszego czytania z Księgi Proroka Izajasza. "Czy słowo krzyża jest dla was słowem pokrzepiającym? Patrzycie na ten krzyż i doświadczacie przypływu siły? Jeżeli nie, to trzeba zapytać, czy potrzebujecie pokrzepienia" - pytał młodzież biskup i odpowiadał, że każdy człowiek ma w sobie taką część, gdzie jest niewolnikiem, gdzie jest jałowy.

Podczas Mszy św. zainaugurowano całoroczny program duchowych przygotowań do ŚDM Kraków 2016 zatytułowany "#B>M", czyli "być, to znaczy więcej niż mieć" - każdego miesiąca młodzi spotkają się w miejscu związanym z jednym z krakowskich świętych i będę zgłębiać jego sposób realizowania ewangelicznego ubóstwa.

Światowy Dzień Młodzieży na szczeblu diecezjalnym w Krakowie był także momentem posłania Liderów ŚDM - pary reprezentującej każdą parafię archidiecezji krakowskiej, która będzie swoistym łącznikiem między Komitetem Organizacyjnym ŚDM a swoimi środowiskami.

Repliki znaków Światowych Dni Młodzieży - krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani - przekazywano młodzieży także w innych diecezjach. Nastąpiło to m.in. podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika wieńczącej Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej.

"Dziś niektórzy z nas otrzymają specjalną misję - zadanie - staną się animatorami i liderami dzieła przygotowań Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji. Widzialnym znakiem będą te repliki znaków Światowych Dni Młodzieży, które otrzymają. Otaczajmy ich naszą modlitwą, aby rzeczywiście szli i owoc przynosili, ale także sami wzrastali w wierze, nadziei i miłości. Niech przez ich posługę, jak najwięcej osób włączy się w przygotowanie tego Święta Młodych w naszym kościele diecezjalnym" - mówił w Bielsku-Białej bp Roman Pindel.

Krzyż został podarowany młodym przez Jana Pawła II na zakończenie Jubileuszu Odkupienia w 1984 r. Papież mówił wtedy: "Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie". Odtąd krzyż ŚDM pielgrzymuje po całym świecie. Wędrował po Europie, dotarł do obu Ameryk, Azji, Afryki i Australii.

W 2003 r. Jan Paweł II podarował młodzieży drugi symbol wiary: Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani: "Dzisiaj powierzam wam ikonę Maryi. Od teraz będzie razem z Krzyżem towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży. Kontemplujcie waszą Matkę! Ikona będzie znakiem matczynej obecności Maryi bliskiej młodym, którzy jak apostoł Jan zostali wezwani, aby przyjąć ją do swojego życia" - mówił wtedy. Jest to kopia świętego obrazu znajdującego się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.

Peregrynacja znaków ŚDM po Polsce rozpocznie się nazajutrz, w poniedziałek 14 kwietnia. Najpierw krzyż i ikona nawiedzą archidiecezją poznańską, o czym przypomniał w Niedzielę Palmową w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.

Od 4 maja peregrynować będą po diecezji kaliskiej. Następna będzie diecezja włocławska. Znaki zawitają także na Lednicę, do diecezji warszawsko-praskiej i siedleckiej.

Od 29 czerwca do 13 grudnia krzyż i ikona wędrować będą po diecezjach krajów naszych sąsiadów: Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i Czechach.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej "Salus Populi Romani" powrócą do Polski 14 grudnia i peregrynować będą po kolejnych diecezjach począwszy od opolskiej. Znaki gościć będą w czasie IV Krajowego Kongresu Misyjnego w Warszawie, który zaplanowano na 12-14 czerwca 2015 roku, jak również w czasie diecezjalnej pielgrzymki grekokatolików we wrześniu 2015 roku. Ostatnimi diecezjami na trasie peregrynacji będą: tarnowska oraz grecko-katolicka diecezja przemysko- warszawska. Krzyż i ikona trafią do Krakowa 20 maja 2016 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.