Dlaczego nie można błogosławić związków osób tej samej płci? Stolica Apostolska skomentowała dokument

Fot. depositphotos.com
KAI /kb

Stolica Apostolska opublikowała komentarz do dokumentu Kongregacji Nauki Wiary – Responsum ad dubium – na temat błogosławienia związków osób tej samej płci.

Oto treść tego komentarza w tłumaczeniu na język polski:

Obecna wypowiedź Kongregacji Nauki Wiary jest odpowiedzią na pytanie – czyli w klasycznym ujęciu: na dubium – postawione, jak to zwykle bywa, przez pasterzy i wiernych potrzebujących orientacji w kontrowersyjnej kwestii. Wobec niepewności, jaką budzą problematyczne wypowiedzi lub praktyki w dziedzinach kluczowych dla życia chrześcijańskiego, prosi się o odpowiedź twierdzącą lub przeczącą, a następnie o przedstawienie argumentów na poparcie przyjętego stanowiska. Celem tej wypowiedzi jest wspieranie Kościoła powszechnego w lepszym odpowiadaniu na wymagania Ewangelii, rozwiązywanie sporów oraz promowanie zdrowej komunii w świętym Ludzie Bożym.

Kwestia sporna pojawia się „w ramach szczerego pragnienia przyjęcia i towarzyszenia osobom homoseksualnym, którym proponuje się drogi wzrostu w wierze” (Nota wyjaśniająca), tak jak to wskazał Ojciec Święty Franciszek na zakończenie dwóch zgromadzeń synodalnych poświęconych rodzinie, „aby osoby o skłonności homoseksualnej miały konieczną pomoc w zrozumieniu i pełnej realizacji woli Bożej w ich życiu” (Adhortacja apostolska Amoris laetitia, nr 250).

Jest to zaproszenie do oceny, przy pomocy odpowiedniego rozeznania, projektów i propozycji duszpasterskich proponowanych w tym względzie. Wśród nich znajdują się również błogosławieństwa udzielane związkom osób tej samej płci. Stąd pojawia się pytanie, czy Kościół ma władzę udzielania im błogosławieństwa: taka jest formuła zawarta w „zapytaniu”.

DEON.PL POLECA


Odpowiedź – Responsum ad dubium – jest wyjaśniona i uzasadniona w załączonej Nocie wyjaśniającej Kongregacji Nauki Wiary z dnia 22 lutego 2021 r., na której publikację wyraził zgodę sam papież Franciszek.

Nota koncentruje się na podstawowym i decydującym rozróżnieniu między osobami a ich związkiem. Tak więc negatywny osąd co do błogosławieństwa związków osób tej samej płci nie pociąga za sobą osądu dotyczącego osób.

Przede wszystkim liczą się osoby. Punktem, z którego nie ma tu odwrotu, jest to, co zostało zadeklarowane w Uwagach dotyczących projektów legalizacji związków między osobami homoseksualnymi (nr 4), wydanymi przez tę samą Kongregację i przypomniane przez Katechizm Kościoła Katolickiego: „według nauczania Kościoła, mężczyźni i kobiety o skłonnościach homoseksualnych »powinni być traktowani z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji« (2358)”. Jest to nauczanie przypomniane i powtórzone przez Notę.

Negatywny osąd co do błogosławieństwa związków osób tej samej płci nie pociąga za sobą osądu dotyczącego osób.

Jeśli chodzi o związki osób tej samej płci, odpowiedź na dubium „uznaje za niedozwoloną jakąkolwiek formę błogosławieństwa, która zmierzałaby do uznania ich związków”. Jest to nieprawność, którą Nota wyjaśniająca ukazuje przy pomocy trzech powiązanych ze sobą przyczyn.

Pierwsza z nich wynika z prawdy i wartości błogosławieństw. Należą one do gatunku sakramentaliów, czyli „liturgicznych czynności Kościoła”, które wymagają zgodności życia z tym, co oznaczają i powodują. Są to znaki i rezultaty łaski, które Nota przedstawia w zwięzłej formie. W konsekwencji błogosławieństwo relacji międzyludzkiej wymaga, aby była ona ukierunkowana na przyjęcie i wyrażenie dobra, które jest jej obwieszczane i przekazywane.

W ten sposób dochodzimy do drugiej przyczyny: porządek, który czyni człowieka zdolnym do przyjęcia daru, jest stanowiony przez „plany Boga wpisane w stworzenie i w pełni objawione przez Chrystusa Pana”. Są to plany, którym nie odpowiadają „związki, także stałe związki partnerskie, które zakładają praktykowanie seksualności poza małżeństwem”, to znaczy „poza nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety otwartym sam w sobie na przekazywanie życia”. Tak to ma miejsce w przypadku związków między osobami tej samej płci. Ale nie chodzi tu tylko o nie, jak gdyby problem dotyczył tylko takich związków, ale o każdy związek, który pociąga za sobą praktykowanie seksualności poza małżeństwem, co jest niedozwolone z moralnego punktu widzenia, zgodnie z tym, czego naucza nieprzerwanie Urząd Nauczycielski Kościoła.

Chodzi o władzę, której Kościół nie posiada, ponieważ nie może on rozporządzać Bożymi zamysłami, które w przeciwnym razie zostałyby zignorowane i zanegowane. Kościół nie jest arbitrem tych planów i prawd życiowych, które one wyrażają, ale ich wiernym interpretatorem i głosicielem.

Trzeci powód wynika z błędu, w który łatwo można wpaść, polegającego na przyrównaniu błogosławieństwa związków osób tej samej płci do błogosławieństwa związków małżeńskich. Ze względu na powiązanie, jakie istnieje między błogosławieństwami osób a sakramentami, błogosławieństwo takich związków mogłoby w pewien sposób stanowić „naśladowanie lub analogiczne odniesienie do błogosławieństwa zaślubin”, udzielanego mężczyźnie i kobiecie jednoczącym się w sakramencie małżeństwa. Byłoby to niewłaściwe i wprowadzające w błąd.

To oświadczenie nie zaprzecza w żaden sposób ludzkiemu i chrześcijańskiemu szacunkowi, z jakim Kościół traktuje każdą osobę.

Z powyższych względów „błogosławieństwo związków homoseksualnych nie może być uznane za dozwolone”. To oświadczenie nie zaprzecza w żaden sposób ludzkiemu i chrześcijańskiemu szacunkowi, z jakim Kościół traktuje każdą osobę. Dlatego odpowiedź na dubium „nie wyklucza udzielania błogosławieństwa pojedynczym osobom o skłonnościach homoseksualnych, które przejawiają pragnienie życia w wierności objawionym planom Bożym, tak jak wykłada je nauczanie Kościoła”.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dlaczego nie można błogosławić związków osób tej samej płci? Stolica Apostolska skomentowała dokument
Komentarze (8)
KK
~kosopiec kosopiec
15 marca 2021, 21:39
""Miłość – to pierwsze słowo Boga, myśl pierwsza, jaka przemknęła mu przez mózg. Kiedy rzekł: – Niech się stanie Światło! – wtedy stała się Miłość. I wszystko, co stworzył, było doskonałe, i niczego już nie chciał przetwarzać." Powtórzmy: "i wszystko co stworzył, było doskonałe" a samozwańczy hierarchowie urzurpują sobie prawo tłumaczenia - no właśnie, tłumaczenia czego? Tłumaczenia zamysłu Boga?
KK
~kosopiec kosopiec
15 marca 2021, 21:35
1. Szafarzami sakramentu są po prostu małżonkowie. 2. Skutkiem sakramentu jest "Węzeł małżeński".
15 marca 2021, 17:25
Czekam na moj komentarz. Gdzies zginął. Poczekam.
JW
~Jan Wroncki
15 marca 2021, 14:12
Roma locuta, ruki po szwam. Jednak pozostaje wątpliwość. Czy jest możliwy oparty na wzajemnej miłości, szacunku i przyjaźni związek między osobami tej samej płci jednocześnie wykluczający pożycie seksualne? Jest. Jak na przykład w męskich czy żeńskich wspólnotach zakonnych. Zatem dlaczego apriorycznie redukować związek do kwestii seksualności? Czyżby pobrzmiewało tu odległe echo remedium concupiscentiae? Każde pozamałżeńskie pożycie seksualne jest moralnym nieuporządkowaniem, tak w związkach heteroseksualnych jak homoseksualnych, zatem sprowadzanie kwestii rozumienia związku osób tej samej płci wyłącznie do perspektywy rozporka wydaje się nadużyciem logicznym.
ML
~M L
15 marca 2021, 22:16
To owszem tez dotyczy par, ktore ze soba wspolzyja. To przeciez nie tak, ze caly ich zwiazek sie opiera tylko i wylacznie na seksie. Niestety wielu ludziom kosciola trzeba taka oczywista rzecz nieustannie w kolko powtarzac. Jestem ciekaw, czy sie doczekam czasow, kiedy bedzie kazdy oceniany indywidualnie wedlug swojej sytuacji zyciowej i doswiadczenia. Wepchanie kazdego do jednego worka jest krzywdzace i zdecydowanie takim ludziom nie pomaga. Przeciez jest roznica pomiedzy ludzmi (w ogole nie zalezy czy hetero lub homoseksualnymi), zyjacymi w wiernym zwiazku napelnionym miloscia bez wzgledu na to, czy jest on sakramentalny i takimi, ktorzy co tydzien zmieniaja partnerow. Ja np. tez jestem gejem, pochodze z absolutnie niewierzacego kraju (Czechy) i rodziny i tylko i wylacznie dzieki partnerowi z Polski doszedlem do tego, ze przyjalem jako dorosly chrzest. Mam teraz partnera, ktory mi nie tylko w tym ogromnie pomogl, rzucic ze wzgledu na nauczanie kosciola?
TS
~Taki Słowa
16 marca 2021, 22:23
Otóż to Matyldo. Chociaż w przypadku par jednoplciowych fajnie, byle się nie pokazywać, byle nie było problemy, zawsze mozna wykazać sie "miłością i szacunkiem" wykazać wyższość i politowanie. Porównać do różnych przestępców - stara taktyka, warto sobie w przypowieści o dobrym samarytaninie zamienić słowo na homoseksualista, liberał, czlowiek o lewicowych, poglądach, buddysta, cyklista.... I kto jest Twoim bratem? Zawsze mnie zastanawia, czy św. Paweł pisząc te swoje listy znał te slowa Jezusa?
KS
Konrad Schneider
17 marca 2021, 11:08
~M L: Dziekuje Panu za to swiadectwo!
TM
~Tomasz M
15 marca 2021, 13:58
Wielu wróci do wiary i Kościoła który wraca do Ewangeli i prostoty, do wymagań i cytowania Biblii a rezygnuje z polityki i bełkotu który ma wszystkich zadowolić.